Finansai

Prieš Velykas į Lietuvą plūsta ES standartų neatitinkantys kiaušiniai, raginama atkreipti dėmesį į produkcijos kilmės šalį

Prieš Velykas Lietuvą užplūdus pigiems kiaušiniams iš ne ES šalių, ekspertai atkreipia pirkėjų dėmesį – šventėms galite parsinešti kiaušinių, kurie neatitinka Europos Sąjungos reikalavimų.

Todėl specialistai pataria skaityti užrašus, kuriais ženklinami kiaušiniai, – čia lengvai rasite ne tik kiaušinių kilmės šalį, bet ir kitą naudingą informaciją.

Remiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija, pagrindinis rodiklis vertinant kiaušinio kokybę turėtų būti ant jo nurodytas kodas. Jis sudarytas iš skaičių ir raidžių derinio. Pirmasis skaičius šiame kode reiškia vištų dedeklių laikymo būdą. 0 nurodo, kad vištos auginamos ekologiškai. 1 reiškia, kad dedeklės turi galimybę vaikščioti lauke laisvai. 2 reiškia, kad vištos laikomos ant kraiko (paukštynuose, fermose laisvai vaikščiojančios vištos). 3 nurodo, kad dedeklės vištos laikomos narvuose.

Vidurinioji žymens dalis iš raidžių nurodo šalį, kurioje yra dedeklių laikymo vieta: pavyzdžiui, Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai turi ženklą LT, Latvijos – LV, Lenkijos – PL, Ukrainos – UA žymėjimą.

Būtent ši dalis itin aktuali priešvelykiniu laikotarpiu, nes šiuo metu daugelyje prekybos centrų pasirodo pigūs balti kiaušiniai iš Ukrainos. Vos prieš mėnesį Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė vaizdai iš Ukrainos paukštynų, kur vištos laikomos antisanitarinėmis sąlygomis. Tūkstančiai žaizdotų beplunksnių paukščių galimai nuolat girdomi antibiotikais, yra sugrūsti itin mažame plote, dėl prastų sąlygų ir patiriamo streso gausiai gaišta.

Vienos iš Lietuvos kiaušinių gamintojų bendrovės „Groward Group“ kiaušinių verslo vadovo Tomo Rumelaičio teigimu, nepaisant prieš mėnesį kilusio ažiotažo, prieš Velykas ukrainietiškų kiaušinių vėl  galima rasti daugelyje prekybos centrų, o jų gamintojai naudojasi situacija, kai vartotojai Lietuvoje vis dar nelinkę gilintis į produktų ženklinimą.

„Galbūt neįsigilindami dėl skubėjimo, galbūt rinkdamiesi tik pagal kainos kriterijų, bet pirkėjai vis dar nelinkę vadovautis kita nesunkiai prieinama ir nemažiau svarbia informacija apie kiaušinius. Ant gaminių pateikiame ne tik minėtą privalomą kodą, bet ir papildomą informaciją apie gaminio savybes. Pavyzdžiui, erdviau ant kraiko laikomų ir vietos vaikščioti bei paplasnoti turinčių vištų kiaušiniai žymimi Laimingų kiaušinių ženklu, ant pakuotės papildomai nurodoma lietuviška kiaušinių kilmė ir tai, jog juos padėję paukščiai auginami be antibiotikų. Tad norint įsigyti kokybišką produktą, pakanka tik pažvelgti į pakuotę“, – sako Tomas Rumelaitis.

Pasak jo, svarbu ne tik kokiomis sąlygomis vištos laikomos, tačiau ir kokiais pašarais yra šeriamos. „Be paukštininkystės, bendrovė užsiima ir grūdininkyste, tad daugumą paukštynų aprūpiname savo pačių iš Lietuvoje augusių kultūrų pagamintu pašaru be jokių antibiotikų. Tad kelios sekundės dėmesio kiaušinių pakuotei leis išsirinkti ne tik humaniškiau auginamų, bet ir sveikai maitinamų paukščių kiaušinius. Tai ypač aktualu per Velykas, kai kiaušinius gausiai valgo visa šeima, tame tarpe ir vaikai“, – teigia T. Rumelaitis.

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service
Prieš Velykas į Lietuvą plūsta ES standartų neatitinkantys kiaušiniai, raginama atkreipti dėmesį į produkcijos kilmės šalį

(Perskaityta per mėnesį: 15, iš jų šiandien: 1.)