Finansai

R. Karbauskis laišku kreipėsi į I. Šimonytę ragindamas užtikrinti 2 mlrd. Eur ES lėšų panaudojimo skaidrumą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas, šešėlinis Ministras Pirmininkas Ramūnas Karbauskis laišku kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę, prašydamas įsigilinti į nepriklausomų užsienio ekspertų pateiktus vertinimus ir užtikrinti, kad daugiau kaip 2 milijardai eurų, kuriuos Lietuva gaus iš ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano įgyvendinimui, bus panaudoti skaidriai.

„Nepriklausomi užsienio ekspertai iš „Open Procurement EU Coalition“, vienijančios stebėsenos organizacijas Europos Sąjungoje, tame tarpe ir Transparency International, savo ataskaitoje įspėja, kad Lietuva ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane nenumatė tinkamų skaidrumo saugiklių, investuojant Europos Sąjungos lėšas. Lietuvos pastangos užtikrinti 2 milijardų eurų lėšų panaudojimo skaidrumą  įvertintos vos 1 balu iš 6 galimų. Tokį blogą vertinimą lėmė tai, kad Lietuva neįsipareigojo skelbti viešai galutinius ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano lėšų naudos gavėjus, viešinti atliktus lėšų panaudojimo auditus, o taip pat – nežada atverti duomenų bei skelbti informacijos viename portale, kad ji būtų lengvai prieinama visuomenei. Visa tai kelia didelį susirūpinimą, kad lėšos bus panaudotos netinkamai ir mažiau prisidės prie mūsų ekonomikos atsigavimo, nei galėtų“, – sako R. Karbauskis. 

Laiške R. Karbauskis siūlo ištaisyti probleminius ekspertų įvardintus visai Lietuvai reikšmingo ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano aspektus.

  
„Ekspertų įvardintų skaidrumo trūkumų ištaisymas nereikalauja didelių investicijų, juo labiau, kad viešinimas gali vykti jau egzistuojančiuose Vyriausybės ar finansų ministerijos tinklapiuose, o įvestos ekspertų įvardintos priemonės prisidėtų prie visuomenės pasitikėjimo“, – pažymi šešėlinis Ministras Pirmininkas.

R.Karbauskis taip pat siūlo iš nevyriausybinių organizacijų bei nepriklausomų ekspertų suburti Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano įgyvendinimo stebėtojų grupę. Pasak jo, nevyriausybinio sektoriaus įtraukimas leistų išnaudoti pastarojo potencialą bei kompensuotų plano rengimo metu buvusį bendradarbiavimo trūkumą.

Pranešimą paskelbė: LVŽS komunikacijos grupė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)