Finansai

„Realco“: 2023-aisiais sostinės pirminė NT rinka pakartojo 2022 metų pardavimus

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, Vilniaus pirminė NT rinka praėjusius metus baigė stabiliai – gruodį buvo susitarta dėl 190 būstų pardavimo, kas yra metų mėnesio vidurkiui artimas rezultatas. Per visus 2023 metus sostinės pirminėje NT rinkoje parduoti 2188 būstai. Tai yra 1 proc. daugiau, palyginti su 2022 metais, kuomet vystytojai susitarė dėl 2165 naujų būstų sostinėje pardavimo.

„Pernai per mėnesį sostinės pirminėje NT rinkoje buvo vidutiniškai nuperkama po maždaug 180 būstų, kas yra ganėtinai mažai. 2023-aisiais NT rinka pasižymėjo lėtumu, kurį lėmė geopolitiniai ir ekonominiai veiksniai. Vystytojai susidūrė su keliskart išaugusiais žaliavų ir darbų kaštais, didele infliacija, o vėliau ir 4 procentus pasiekusia EURIBOR 6-ių mėnesių palūkanų norma. Šie iššūkiai toliau veikė ir gyventojų sprendimus būsto atžvilgiu – domėjimasis naujais būstais išliko visus metus, tačiau tik dalis besidominčiųjų priėmė sprendimą būstą įsigyti“, – sako bendrovės „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Pasak jo, vis dėlto, palyginti su situacija NT rinkoje 2022-aisiais, praėjusieji metai buvo kur kas stabilesni: būstų pardavimai buvo labai panašūs, nedideli, tačiau tolygūs visus metus, rinka nepatyrė tokių drastiškų bangavimų, kurių netrūko prieš beveik dvejus metus Rusijai pradėjus karą Ukrainoje.

Daugiausiai būstų sostinės pirminėje NT rinkoje pernai parduota kovo mėnesį – 339, mažiausi pardavimai fiksuoti sausį ir rugsėjį, kuomet parduota po 156 būstus.

Aktyviausiai 2023 metais buvo perkami vidutinės ir ekonominės klasės būstai pastatytuose arba baigiamuose statyti projektuose. Iš visų per metus parduotų būstų 1030 buvo vidutinio, 966 – ekonominio, 190 – prestižinio segmento.

Vyrauja baigiami arba baigti statyti projektai

Būstų sandėlis 2023 metais sostinėje pildėsi gana lėtai. Per metus pirminėje NT rinkoje buvo pasiūlyti 43 nauji projektai arba anksčiau pradėtų projektų nauji etapai – iš viso 2397 būstai.

Balandžio mėnesį pasiekęs metų piką – 3959 būstus – vėliau būstų sandėlis pradėjo trauktis ir žemiausią ribą pasiekė spalį, kai pirkėjai sostinėje galėjo rinktis iš vos kiek daugiau nei 3650 būstų. Lapkritį būstų sandėlio kreivė vėl šoktelėjo iki kiek daugiau nei 3900 būstų, tačiau 2023 metus sostinės pirminė NT rinka baigė su 3753 būstais 127-iuose projektuose. Tai yra labai artimas rezultatas 2022-ųjų metų pabaigai, kuomet rinkai buvo siūlomi 3665 būstai.

„Žvelgdami į praėjusių metų sandėlį ir lygindami jį su tuo pačiu laikotarpiu 2022-aisiais, matome vieną esminį skirtumą – 2022-uosius baigėme sandėlyje turėdami beveik dvigubai daugiau būstų nepradėtuose statyti (1671) projektuose nei statomuose (952) ar pastatytuose (953). 2023-iųjų pabaigoje turime kardinaliai kitokią situaciją: 2328 būstus baigiamuose statyti arba pastatytuose, 584 – statomuose ir tik 841 – nepradėtuose statyti projektuose“, – skaičiuoja M. Chmieliauskas.

Pasak jo, situacija sostinės pirminėje NT rinkoje ir toliau išlieka neapibrėžta bei labai priklauso nuo pirkėjų aktyvumo. „Jei būsto įperkamumas keisis pirkėjų naudai ir jie taps aktyvesni rinkos dalyviai, drąsiau naujų projektų plėtros imsis ir vystytojai, matysime jais pasipildantį būstų sandėlį. Šiuo metu turime situaciją, kad sumažėjus būsto įperkamumui, sostinės gyventojai yra priversti laukti palankesnių pasiūlymų arba, ieškodami pigesnių alternatyvų, trauktis į miesto pakraščius, rinktis mažesnį ar žemesnės klasės būstą“, – komentuoja „Realco“ pardavimų direktorius bei pabrėžia, kad praėjusių metų pabaiga atnešė ir pozityvesnių ženklų, kurių vienas svarbiausių – Europos centrinio banko sprendimas nebekelti palūkanų normų.

Pranešimą paskelbė: Sigita Macanko, UAB „Idea Prima”

„Realco“: 2023-aisiais sostinės pirminė NT rinka pakartojo 2022 metų pardavimus

(Perskaityta per mėnesį: 2, iš jų šiandien: 1.)