Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, per šių metų sausį pirminėje Vilniaus NT rinkoje parduoti 343 būstai, iš kurių 185 ekonominiame segmente, 140 vidutiniame ir vos 18 prestižiniame. Palyginti su rekordiniu praėjusių metų sausiu, pirmąjį šių metų mėnesį pardavimai sumenko dvigubai, o laisvų būstų skaičius mažėjo trečdaliu.
Sausio mėnesį startavus keliems NT projektams, būstų sandėlio kreivė atitrūko nuo praėjusių metų pabaigoje buvusių žemumų ir perlipo 3000 vnt. ribą. Šiuo metu pirkėjai gali rinktis iš 3014 būstų.
„Metus pradėjome dar labiau ūgtelėjusiomis būstų kainomis. Šiuo metu vidutinė buto kvadratinio metro kaina naujos statybos projekte Vilniaus mieste siekia 2559 eurus – tokio aukšto kainos vidurkio per 15 metų nesame fiksavę. Skaičiuojame, kad kvadratinio metro kaina naujai į rinką paleidžiamuose projektuose šiuo metu yra vidutiniškai 200 eurų didesnė nei analogiškos lokacijos ir išpildymo jau anksčiau pardavinėjamuose projektuose. Ženklų, kad kainos galėtų mažėti kol kas vis dar nematome“, – pastebi bendrovės „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.
„Realco“ per pirmąjį metų mėnesį sostinės pirminėje rinkoje pardavė 25 būstus, tai yra dvigubai mažiau nei praėjusių metų sausį.
Malšins prestižinio būsto troškulį
Didžiausias būsto trūkumas vis dar fiksuojamas prestižiniame segmente. Bendrovės duomenimis, prestižinis būstas sudaro mažiau nei 10 proc. bendros pasiūlos pirminėje NT rinkoje, kai siekiant patenkinti paklausą tokio būsto dalis rinkoje turėtų siekti bent trečdalį. Viena pagrindinių stygiaus priežasčių – žemės sklypų trūkumas prestižinėse lokacijose. Vertingiausiais sostinės rajonais laikomi Senamiestis, arti miesto centro esantys ir žalių erdvių gausūs Antakalnis bei Žvėrynas, taip pat savitą atmosferą turintys Užupis, Turniškės ir Valakampiai.
„Kita priežastis – dažnai prestižinio būsto projektai gimsta įgyvendinus istorinių objektų konversiją, o tokio veiksmo derinimas su valstybinėmis institucijomis trunka itin ilgai. Be to, vystydamas prestižinės klasės būsto projektus vystytojas prisiima aukštesnę nei vidutinę riziką, nes tokiuose projektuose tiek butų dydis, tiek kvadratinio metro kaina būna gerokai aukštesni už rinkos vidurkį. Rizika kyla dėl to, kad brangaus nekilnojamojo turto pirkėjų ratas yra palyginti siauras, o likvidumas mažesnis. Nepaisant to, stebime, kad net 10 tūkst. eurų už kv. metrą prestižiniame bute siekianti kaina Vilniaus mieste jau nebėra riba“, – vardija ekspertas.
Sostinės NT rinką akylai stebintis L. Cicėnas prestižinio būsto pirkėjams visgi turi ir gerų žinių – šiemet tokio būsto pasiūla turėtų gerokai didėti.
„Senamiesčio ir Naujamiesčio apylinkėse 2022-aisiais planuojamas 5–6 prestižinės klasės projektų startas, dar keliems projektams yra vietos Užupyje ir Markučiuose. Daug potencialo įžvelgiame šalia Vingio parko ir „Litexpo“ parodų rūmų esančioje zonoje, kur taip pat planuojama nemažai didelių naujų projektų. Juos įgyvendinus teritorija turi daug potencialo tapti prestižine, savitą aurą turinčia Vilniaus dalimi“, – pažymi L. Cicėnas.
Vysto tris prestižinės klasės projektus
Pasak L. Cicėno, šiemet „Realco“ didelį dėmesį skirs prestižinės ir aukštesnės klasės būstams – bendrovė šiuo metu vysto tris tokius projektus. Juose rinkai bus pasiūlyti 230 aukštos klasės būstų.
„Realco“ neseniai savo portfelį papildė sklypu sostinės Antakalnio mikrorajone, P. Vileišio g. 27A, kuriame vystys aukštesnės klasės gyvenamojo namo projektą. Sklypą ant Neries kranto bendrovė įsigijo su statybos leidimu, tad statybos darbus tikimasi pradėti jau šių metų antrąjį ketvirtį. Beveik 0,5 ha ploto sklype suprojektuotame name numatyta įrengti 70 butų.
„Iki šiol prestižinio būsto pirkėjai buvo priversti rinktis vidutinio segmento būstą, nes aukštesnės klasės varianto tiesiog nebuvo. Šiemet prestižinio būsto pasiūla augs, bet ne taip stipriai, kad iš esmės paveiktų NT rinką – prognozuojame, kad prestižinių būstų į rinką bus įlieta vis dar nepakankamai“, – akcentuoja bendrovės finansų direktorius.
Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”