Finansai

Ruošiamės šventėms: tvaresni žuvų pasirinkimai jūsų Kūčių ir kalėdiniam stalui

Bene kiekvienas Kūčioms ir Kalėdoms besiruošiantis žmogus neįsivaizduoja šių švenčių stalo be žuvies patiekalų. Net keli silkių valgiai, orkaitėje kepta žuvis, žuvienės – tai dažnos žiemos švenčių stalo pažibos. Tačiau ar parduotuvėje rinkdamiesi žuvies produktus atkreipiame dėmesį į pakuotės ženklinimą ir pasidomime, ar gaminys atitinka tvarumo standartus, kaip žuvis buvo užauginta ar sugauta? „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovo Antano Bubnelio teigimu, pirkėjų elgesio pokyčiai galėtų ženkliai prisidėti prie retesnių žuvų išsaugojimo.

„Sparčiau mažėjanti nesertifikuotos, netvariai užaugintos ir žalingais metodais pagautos žuvies paklausa būtų rimtas signalas žuvies pramonei pagreitinti vykstančius pokyčius. Jie leistų apsaugoti ne tik nykstančias žuvis, bet ir ištisas ekosistemas, kenčiančias nuo drastiškų žvejybos būdų. Jeigu žuvies ištekliai bus eikvojami neatsakingai, nesilaikant standartų, ilgainiui kai kurios žuvų rūšys išnyks – dalis jų jau dabar yra atsidūrusios ties šia riba“, – teigia A. Bubnelis.

Geriau rinktis suaugusias žuvis

Žuvų mėgėjams gamtininkai pataria rinktis didesnes, visiškai užaugusias žuvis arba jų išpjovas, nes gaudant tokias žuvis stengiamasi užtikrinti, kad jos spėtų subręsti ir susilaukti palikuonių neršdamos. Vertėtų nesirinkti į tarptautinę (IUCN) ir Lietuvos raudonąją knygą įtrauktų žuvų.

Taip pat patariama vengti tos produkcijos, kuri atkeliauja iš šalių, kur žvejybos sektorius yra prastai reglamentuotas, todėl gausu įvairių pažeidimų. Tokiose šalyse augintos ar sugautos žuvys dažniausiai būna nekokybiškos, žvejybos sektorius stipriai teršia žvejybos plotus ir aplinką, neužtikrina tinkamų darbo sąlygų savo darbuotojams.

Padeda atskirti specialus ženklinimas

Tvaresnę žuvį besirenkantys vartotojai raginami vengti pirkti laukines, nykstančias ir retesnes žuvų rūšis bei į savo pirkinių krepšelį dažniau dėti iš akvakultūros ūkiuose užaugintų žuvų gaminamus produktus. Pastebima, kad akvakultūros svarba pirkėjų įpročiams reikšmingai ir nuosekliai didėja – jau dabar pusę visų maistui pasaulyje suvartojamų vandens organizmų – žuvų, moliuskų ir vėžiagyvių – sudaro akvakultūros ūkių produkcija.

„Taip pat pirkėjams svarbu atsižvelgti į žvejybos būdus bei tvarumo standartus, kurių laikomasi žvejojant laukinę žuvį arba auginant akvakultūros ūkiuose. Tam nereikia specialių žinių – apie tvarų žvejojimo ar auginimo būdą įprastai informuoja žuvies produkto ženklinimas“, – pastebi A. Bubnelis.

Pavyzdžiui, pagal MSC (angl. Marine Stewardship Council) tvarumo standarto reikalavimus (produktai žymimi mėlynos spalvos ženkleliu su nupiešta žuvyte) žvejai turi žvejybą vykdyti laikydamiesi nacionalinių ir tarptautinių įstatymų, nesukeldami grėsmės žuvų populiacijai, atsakingai naudodami žvejybos priemones, siekdami kuo mažesnės priegaudos ir ilgalaikio žuvų bei kitų jūros gyvūnų buveinių išsaugojimo.

ASC (angl. Aquaculture Stewardship Council) standartu – šviesiai melsvos spalvos ženkleliu su nupiešta žuvyte – žymimi produktai, kuriems naudojama žuvis, užauginta tvaresniuose akvakultūros ūkiuose. Tokie ūkiai užtikrina laikomų gyvūnų sveikatą ir auginimo sąlygas, biologinės įvairovės ir vandens išteklių apsaugą, sudaro tinkamas darbo sąlygas savo darbuotojams.

„Kartais akvakultūros ūkiai, kuriuose auginama žuvis ir kitos jūros gėrybės, gali turėti neigiamą poveikį ekosistemoms: teršti aplinkinius vandenis, pašarui gali būti naudojamos laukinės žuvys, o dėl didelės žuvų koncentracijos ūkiuose greičiau plinta ligos, todėl naudojami medikamentai ir t. t. Dėl šių priežasčių net ir užaugintas žuvis bei jūrų gėrybes rekomenduojama rinktis tada, kai jos yra užaugintos tvariau, pavyzdžiui, laikantis ASC standarto sąlygų“, – sako A. Bubnelis.

Daugiau tvarios žuvies produktų

Rūpindamiesi natūralių žuvų išteklių išsaugojimu, „Lidl Lietuva“ įsipareigojo nuo 2025 m. pabaigos savo privačių prekės ženklų nuolatiniame asortimente turėti tik tvariau užaugintą arba sugautą žuvį ir vėžiagyvius. Šis tikslas apima ne tik šviežią žuvį, bet ir žuvies konservus, šaldytus ir kitus žuvies, vėžiagyvių produktus.

2025 m. pabaigoje visi „Lidl“ privačių prekių ženklų produktai turės būti gaunami tik iš sertifikuotų šaltinių, pavyzdžiui, atitinkančių MSC, ASC ar kitą numatytą standartą. Išimtys gali būti taikomos toms žuvies ir vėžiagyvių rūšims, kurioms tokie standartai nėra taikomi arba rinkoje nėra sertifikuotos žaliavos pasiūlos.

Prekybos tinklas „Lidl“ jau dabar pirkėjams siūlo platų sertifikuotos žuvies pasirinkimą. Pavyzdžiui, tinklo parduotuvių nuolatiniame asortimente galima rasti MSC ženklu pažymėtų privataus prekės ženklo „Ocean Sea“ šaldytų žuvų figūrėlių, žuvų pirštelių, surimi lazdelių, aliaskinių menkių filė be odos, ASC bei MSC ženklais žymimų „select & go“ sušių, „Ocean Sea“ greitai užšaldytų krevečių be kiauto ir kitų produktų.

Pranešimą paskelbė: Kamilė Augėnaitė, UAB „coagency”

Ruošiamės šventėms: tvaresni žuvų pasirinkimai jūsų Kūčių ir kalėdiniam stalui


Ruošiamės šventėms: tvaresni žuvų pasirinkimai jūsų Kūčių ir kalėdiniam stalui


Ruošiamės šventėms: tvaresni žuvų pasirinkimai jūsų Kūčių ir kalėdiniam stalui

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)