Finansai

Seimas po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo pataisoms

Seimas po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-931(2), kuriomis į Lietuvos teisę perkeliamos ir įgyvendinamos europinių direktyvų nuostatos, aiškiau reglamentuojami kai kurie apmokestinimo akcizais tvarkos aspektai, panaikinami Akcizų įstatyme įtvirtinti pertekliniai reikalavimai.

Įstatymą siūloma papildyti straipsniu, reglamentuojančiu nepriklausomo smulkiojo gamintojo metinio pažymėjimo išdavimą. Numatoma, kad mokesčių administratorius galėtų Lietuvos smulkiųjų gamintojų prašymu išduoti metinį pažymėjimą, kad jis yra smulkusis gamintojas, patvirtinant jo metinės produkcijos apimtį. Tai leistų smulkiesiems gamintojams pasinaudoti kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse smulkiesiems gamintojams nustatytomis akcizų lengvatomis.

Svarstomomis pataisomis siūloma tikslinti ir įstatymo nuostatas, reglamentuojančias denatūruoto etilo alkoholio atleidimą nuo akcizų: akcizai nebūtų taikomi denatūruotam pagal atitinkamos valstybės narės reikalavimus ir panaudotam ne maistui skirtų produktų gamybai arba gamybos įrangos, naudojamos šiam konkrečiam gamybos procesui, techninei priežiūrai ir valymui. Taip pat siūloma nustatyti, kad denatūruotas etilo alkoholis, kuris dar nėra panaudotas šiais būdais, turėtų būti gabenamas taikant akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimą.

Svarstomomis pataisomis nuostatos, kuriomis nustatomas visiškai denatūruoto etilo alkoholio atleidimas nuo akcizų, papildomos nustatant, kad toks atleidimas būtų taikomas, kai etilo alkoholis yra denatūruotas pagal tos ES valstybės narės, kurioje jis buvo išleistas vartoti, reikalavimus. Toks denatūruotas etilo alkoholis būtų gabenamas kaip akcizais apmokestinamos prekės, kurioms netaikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas.

Akcizų įstatyme siūloma įtvirtinti pakeitimus, susijusius su Direktyvos 2019/2235 nuostatų perkėlimu ir įgyvendinimu (nuo 2022 m. liepos 1 d.), nustatant, kad nuo akcizų atleidžiamos akcizais apmokestinamos prekės, skirtos kitų valstybių narių ginkluotosioms pajėgoms šioms pajėgoms ar jas lydintiems civiliams darbuotojams naudoti, kai šios pajėgos dalyvauja gynybos operacijose, kurios įgyvendinamos vykdant Sąjungos veiklą pagal bendrą saugumo ir gynybos politiką.

Lydimajame Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisų projekte Nr. XIVP-932(2) siūloma nustatyti, kad prekių ir paslaugų, skirtų kitų valstybių narių ginkluotosioms pajėgoms ar jas lydintiems civiliams darbuotojams naudoti, kai šios pajėgos dalyvauja gynybos operacijose, kurios įgyvendinamos vykdant Sąjungos veiklą pagal bendrą saugumo ir gynybos politiką, įsigijimas, tiekimas (teikimas) apmokestinamas taikant 0 procentų PVM tarifą arba sumokėtas PVM yra grąžinamas. Tokios prekės importo PVM neapmokestinamos.

Projektams po svarstymo vieningai pritarė 119 balsavime dalyvavusių Seimo narių.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)