Finansai

Seimas priėmė GPM įstatymo pataisas: ką reikia žinoti kaupiantiems antros ir trečios pakopos pensijų fonduose

Šį antradienį Seimas pritarė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms. Prezidentui pasirašius įstatymą, pataisų sąlygoti pokyčiai paveiks kaupiančiuosius antrosios ir trečiosios pakopos pensijų fonduose, sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.

Kam buvo taikoma ir kam vis dar galios GPM lengvata

Įstatymų pataisų priėmimas kaupiantiesiems trečios pakopos pensijų fonduose atneš reikšmingų pokyčių – nuo 2025 m. sausio 1 dienos sutartis sudarę gyventojai nebegalėtų gauti GPM lengvatos.

Iki šiol valstybė, skatindama kaupimą trečios pakopos pensijų fonduose, suteikdavo galimybę pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti iki 20 proc. į trečios pakopos fondus ar investicinius gyvybės draudimo fondus per kalendorinius metus įmokėtos sumos. Didžiausia galima suma – 300 eurų per metus.

„Lengvata buvo taikoma nuolatiniams Lietuvos gyventojams, kurių pajamos apmokestinamos 15, 20, 27 arba 32 proc. GPM. Į šią kategoriją įeina pagal darbo sutartį ar individualią veiklą dirbantys žmonės bei asmenys, kurie gauna ir kitas GPM apmokestinamas pajamas. Šia lengvata galėjo pasinaudoti ir tie asmenys, kurie įmokas į trečiosios pakopos pensijų fondus perveda kitam žmogui. Tokiu atveju GPM lengvata galiojo įmokas atliekantiems asmenims“, – aiškina L. Načajienė.

Pasak „Luminor investicijų valdymas“ vadovės, reikėtų žinoti, kad net ir įteisinus mokesčių reformą, kaupiantiems trečios pakopos pensijų fonduose kurį laiką GPM lengvata vis dar galios.

„Visiems, kurie jau sudarė sutartis dėl kaupimo trečios pakopos fonduose arba sudarysiantiems iki šių kalendorinių metų pabaigos, GPM lengvata bus taikoma ateinančius 10 metų. Todėl planuojantys ir svarstantys pensiją kaupti trečiosios pakopos pensijų fonduose turėtų suskubti, kad suspėtų sudaryti sutartis iki naujųjų metų“, – tvirtina L. Načajienė.

Lengvata toliau galioja antros pakopos pensijų fonduose

Kita vertus, pokyčiai kaupiantiems antros pakopos pensijų fonduose įstatymo pataisose nebuvo numatyti. Tai reiškia, kad savarankiškai pervedantiems papildomas įmokas į antros pakopos pensijų fondus, GPM lengvata ir toliau bus taikoma.

„Didžioji dalis žmonių, kaupiančių antros pakopos pensijų fonduose, papildomų veiksmų nesiima – 3 proc. nuo jų atlyginimo dydžio įmokas kas mėnesį sumoka darbdavys. Tie, kurie savarankiškai į antros pakopos pensijų fondą perveda papildomų įmokų, gali pasinaudoti GPM lengvata, kuri ir toliau galios“, – patikslina „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Todėl, anot ekspertės, verta apsvarstyti galimybę mokėti papildomas įmokas ne tik dėl didesnės sukauptos sumos ateityje, bet ir dėl teikiamos GPM lengvatos. Taip susigrąžintus pinigus galima investuoti atgal į pensijų fondą ir sukaupti dar didesnę sumą, kuri senatvėje padės jaustis labiau užtikrintai finansiškai.

Apie „Luminor investicijų valdymas“ UAB

Lietuvos banko duomenimis, 2023 metais (imtinai) pagal valdomą antros pakopos pensijų fondų turtą „Luminor investicijų valdymas“ užėmė 7 proc. rinkos dalį, įskaitant ir gyvybės draudimo įmones, taip pat valdančias antros pakopos pensijų fondus. Pagal valdomą trečios pakopos pensijų fondo turtą įmonė turėjo 27,5 proc. trečios pakopos pensijų fondų rinkos dalies.

Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)