Finansai

Seimas priėmė Turizmo įstatymo pataisas – didės turistų apsauga

Šiandien Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotiems Turizmo įstatymo pakeitimams, kuriais stiprinama turistų apsauga, gerinamos sąlygos smulkiesiems kelionių organizatoriams.

„Siekdami kaip galėdami labiau padėti smulkiesiems kelionių organizatoriams, kurie dėl pandemijos ir geopolitinės situacijos patyrė nuostolių, sumažinome minimalią draudimo sumą, kuri leis lengviau pradėti verslą ar į jį sugrįžti. Taip pat svarbu, kad šiais pakeitimais labiau užtikrinsime turistų apsaugą nuo kelionių organizatorių bankroto“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Siekiant sumažinti finansinę naštą smulkiesiems kelionių verslo atstovams (kurių paskutinių metų bendros pajamos mažesnės nei 1 mln. eurų), nustatyta gerokai mažesnė negu iki šiol minimali kelionių organizatoriaus draudimo suma – 20 tūkst. eurų vietoj 50 tūkst. eurų. Augant pardavimo pajamoms, ši suma didėtų priklausomai nuo įplaukų dydžio.

Taip pat numatyta, kad nuo šiol turėti draudimą privalės visi kelionių organizatoriai – ne tik išvykstamojo ar vietinio turizmo, bet ir organizuojantys atvykstamąjį turizmą. Siekiant kuo mažesnės naštos verslui, nustatyta minimali 3 000 eurų prievolių įvykdymo užtikrinimo suma. Ši suma bus tiesiogiai priklausoma nuo kelionių organizatoriaus įplaukų dydžio. Tai reiškia, kad į Lietuvą atvykstantys turistai bus apsaugoti kelionių organizatoriaus nemokumo atveju.

Steigiama Nacionalinė turizmo informacinė sistema, kuri teiks ilgalaikę turizmo duomenų paslaugą, taip pat realiu laiku teiks atsinaujinančius turistų duomenis, sudarys galimybę matyti turistų srautus Lietuvos turizmo objektuose mobiliųjų duomenų pagrindu. Taip pat ši sistema padės ženkliai sumažinti verslui tenkančią administracinę naštą. Į Nacionalinę turizmo informacinę sistemą apgyvendinimo paslaugų teikėjai turės per 24 val. nuo turisto apgyvendinimo suvesti jo duomenis. Tai galiotų vietoj šiuo metu privalomos tvarkos kaupti ir penkerius metus saugoti užpildytas popierinės formos registracijos korteles.  

Naujos redakcijos Turizmo įstatymas įsigalios nuo 2023 m. gegužės 1 d. 

Pranešimą paskelbė: Rūta Serapinaitė, LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)