Finansai

Seimas spręs dėl palankesnio subsidijų darbo užmokesčiui modelio  

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytus Darbo kodekso ir Užimtumo įstatymo pakeitimus (projektai Nr. XIIIP-4657, Nr. XIIIP-4658), kuriais siūlomas naujas subsidijų prastovų metu modelis.

Seimas kovo 17 d. pritarė įstatymų pakeitimams, kuriais nustatė paramą darbo vietų išsaugojimui. Kai darbdavys paskelbia prastovą dėl ekstremalios situacijos ir karantino, darbuotojai, kuriems prastova yra paskelbta, neturi eiti į darbą, bet jiems mokamas ne mažesnis nei minimalus mėnesio atlyginimas, kurį iš dalies kompensuos valstybė.

Teikiamomis pataisomis siūloma keisti subsidijų modelį, pagal kurį subsidijų lubos padidėtų iki 1,5 minimalios algos.

Siūlomi nauji subsidijų dydžiai:

  • 70 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 eurų (iki 1,5 MMA) bruto. Pareiga išlaikyti darbo vietą galiotų bent 6 mėnesius.
  • 90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurai (iki 1 MMA) bruto. Pareiga išlaikyti darbo vietą galiotų bent 3 mėnesius.

Subsidijos dydį galėtų pasirinkti pats darbdavys. Darbdaviui pasirinkus mokėti didesnę dalį darbo užmokesčio nei minimali alga, padidėtų ir valstybės subsidija. Jeigu darbdavys nuspręstų mokėti mažiau, valstybė prisidėtų neviršydama vienos minimalios algos.

Pagal teikiamas naujas nuostatas subsidijomis prastovų metu per karantiną taip pat galėtų pasinaudoti nevyriausybinės organizacijos ir asociacijos.

Subsidija negalėtų pasinaudoti darbdaviai, kurie Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją ir karantiną atleido darbuotojus darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės ar darbdavio valia arba išleido neapmokamų atostogų darbuotojo prašymu.

Darbdaviai apie prastovų paskelbimą ne vėliau kaip per vieną darbo dieną turėtų informuoti Valstybinę darbo inspekciją. Jei paaiškėtų, kad prastovos metu iš darbuotojo reikalaujama atvykti į darbą, tokiu atveju subsidija darbdaviui būtų nutraukiama, o jau išmokėtą dalį darbdavys turėtų grąžinti per du mėnesius.

Kaip praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, dėl subsidijų į Užimtumo tarnybą įmonės galės kreiptis nuo balandžio 5 dienos, tačiau subsidijos nepriklausys biudžetinėms įstaigoms.

Po pristatymo už teisės aktų pakeitimus balsavo 119 Seimo narių, prieš – 1, susilaikė 3 parlamentarai. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi ypatingos skubos tvarka. Pagrindiniu komitetu projektams svarstyti paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Galutinis balsavimas dėl šio klausimo numatomas šiandien Seimo vakariniame posėdyje.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)