Finansai

Seimas svarstys siūlymą įtvirtinti griežtesnį azartinių lošimų reklamos draudimą

2024 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 Seimas pradėjo svarstyti Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mindaugo Lingės pristatytas Azartinių lošimų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo 2025 m. griežčiau apriboti azartinių lošimų reklamą.

Pagal teikiamas pataisas, būtų nustatytas griežtesnis azartinių lošimų reklamos draudimas, išskyrus keletą išimčių. Šis draudimas negaliotų tik azartinius lošimus organizuojančios bendrovės pavadinimo ir prekės ženklo skelbimui ant lošimų organizatoriaus buveinės pastato ar pastato, kuriame yra lošimų organizavimo vieta, ar prie pat įėjimo į lošimų organizavimo vietą, taip pat informacijos apie azartinius lošimus organizuojančios bendrovės organizuojamų lošimų rūšių skelbimui lošimų organizavimo vietoje ar azartinius lošimus organizuojančios bendrovės interneto svetainėje, kurios adresas nurodytas lošimų reglamente, bei informacijos apie lošimus skelbimą leidiniuose (informaciniuose pranešimuose), kurie skirti tik lošimų verslo specialistams (profesionalams).

Siūlomos naujos nuostatos draustų skleisti informaciją apie azartinius lošimus organizuojančios bendrovės bet kokio pobūdžio viešų renginių, veiklų, fizinių ir juridinių asmenų rėmimą.

Kaip pažymi M. Lingė projekto aiškinamajame rašte, šiuo metu taikomi reklamos ribojimai yra ne tik kad nepakankami, bet ir sudarantys prielaidas toliau agresyviai reklamuoti azartinius lošimus ir skatinti asmenis lošti, pavyzdžiui šiuo metu matomos dėmesį prikaustančios reklamos prie ugdymo įstaigų, kuriančios iliuziją greitai ir lengvai praturtėti. Pasak jo, nors 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo draudimas reklamuoti azartinius lošimus Lietuvos teritorijoje, tačiau lošimų organizatoriai puikiai naudojasi palikta galimybe reklamuoti lošimus organizuojančių bendrovių pavadinimus, prekių ženklus ir organizuojamų lošimų rūšis.

„Paradoksalu, įstatymas skelbia, kad ši reklama yra draudžiama, tačiau ar ne ciniškai tai skamba matant mūsų viešą erdvę, matant, kad lošimų bendrovės kasmet reklamai ir paramai išleidžia po 13−14 mln. eurų“, − Seimo posėdyje sakė parlamentaras.

Kaip pažymima aiškinamajame rašte, oficialiais Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) duomenimis, dėl patologinio potraukio azartiniams lošimams RPLC filialuose nuo 2020 m. besigydančių asmenų skaičius išaugo daugiau negu trigubai – nuo 55 asmens 2020 m., iki 176 asmenų 2023 m. „Dar iškalbingesni skaičiai asmenų, kurie save įrašė į apribojusių galimybę lošti asmenų sąrašą, jų turime apie 16 tūkst. Kas tai, jeigu ne akivaizdus pagalbos šauksmas“, − kalbėjo M. Lingė.

Po pristatymo už teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-3481) balsavo 107 Seimo nariai, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Biudžeto ir finansų komitete. Seimas taip pat nusprendė dėl šio projekto paprašyti Vyriausybės išvados. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti balandžio 25 d.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)