Finansai

Seimo Ekonomikos komitetas Vyriausybei siūlo imtis veiksmų, kad būtų paspartinti Imuniteto paso kūrimo darbai

2021 m. kovo 10 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Šiandien Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje (vykusiame nuotoliniu būdu) buvo svarstomas parlamentinės kontrolės klausimas – dėl Imuniteto paso ir jo įtakos ekonomikai. Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis pateikė naujausią informaciją apie COVID-19 atlaisvinimus ir trukdžius, pristatė lietuviškojo COVID-19 skiepų sertifikato kūrimo procesą, kitų valstybių patirtis ir veiksmus.

Viceministras pabrėžė, kad Tarptautinio mobilumo be COVID-19 sistemos tikslas – paskatinti saugų tarptautinį mobilumą, sukuriant keliavimui vieningą testavimo ir vakcinavimo pripažinimo sistemą. Jis akcentavo sistemos principus, dėl kurių sutariama: bendro testavimo protokolo keliavimui reikalingumas; rizikos lygio valdymas naudojantis pasiūlyta šviesoforo sistema; jau egzistuojančių procesų ir procedūrų naudojimas; bendri duomenų reikalavimai ir privatumo apsaugos; QR kodai (greito atsakymo kodai, angl. Quick Response Code), kuriuos turėtų patys keliautojai. Pranešėjas taip pat įvardijo principus, dėl kurių bendro sutarimo dar nėra: testavimas po kelionės; kokio tipo testai tinkami; ar toliau liks privaloma saviizoliacija; kokias kelionės formas sistema turėtų apimti; kokia procedūra bus taikoma keičiantis epidemiologinei situacijai šalyje; atsakomybė ir grąžinimas; testavimo išlaidos; jungiamieji skrydžiai; galimas sukčiavimas ir saugos elementai; kontaktų atsekimas.

Komiteto posėdyje dalyvavę keturių ministerijų viceministrai (ekonomikos ir inovacijų viceministras V. Jurgutis, susisiekimo viceministras Julius Skačkauskas, sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė ir užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius) išdėstė savo atstovaujamų ministerijų nuomones ir įžvalgas dėl Imuniteto paso ir jo įtakos atskiroms veiklos sritims.

Komiteto nariai bendru sutarimu pritarė komiteto išvados rengėjų Kazio Starkevičiaus ir Ievos Pakarklytės parengtam Komiteto sprendimui, kuriame siūloma Vyriausybei į rengiamą Nacionalinį ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių plano projektą įtraukti Turizmo sektoriaus priemones, sudarančias esminių turizmo sektoriaus pokyčių ir transformacijos į žaliąjį kursą prielaidas, taip pat investicijų į turizmo infrastruktūrą efektyvumo didinimą ir inovacijoms palankią verslo aplinką regionuose, šioms priemonėms ir veiksmams įgyvendinti numatant 15 mln. eurų biudžetą. Atsižvelgiant į tai, kad vienas iš pagrindinių šio plano komponentų yra skaitmeninė transformacija, apimanti skaitmeninių technologijų ir procesų reformas, siūloma išnagrinėti startuolio E-imuniteto/skiepų pasas sukūrimo rėmimo galimybę.

Ekonomikos komitetas Vyriausybei pasiūlė neatidėliotinai imtis konkrečių veiksmų, kad būtų paspartinti Registrų centro pagal Europos Komisijos rekomendacijas kuriamo Imuniteto paso (lietuviško COVID-19 skiepų sertifikato) kūrimo ir testavimo užbaigimo darbai ir iki balandžio pradžios būtų sukurta bandomoji versija. Svarbu, kad šio paso informacija būtų teikiama lietuvių/anglų kalbomis, jo išdavimas ir naudojimas būtų paprastas ir paremtas skaitmeniniais sprendimais.

Komiteto sprendime Sveikatos apsaugos ministerijai siūloma atsižvelgiant į kitų šalių patirtį nustatyti asmenų, paskiepytų nuo COVID-19, jau persirgusių ir įgijusių imunitetą, laisvesnio keliavimo Lietuvos Respublikoje režimo ir naudojimosi paslaugomis tvarką.

Užsienio reikalų ministerijai rekomenduojama įvertinti tarpvalstybinių susitarimų su Europos Sąjungos valstybėmis ir trečiosiomis šalimis, pvz., Izraelio Valstybe, dėl asmenų, paskiepytų nuo COVID-19, jau persirgusių ir įgijusių imunitetą, judėjimo atlaisvinimo pasirašymo galimybes, taip pat dėl pripažįstamo imuniteto/skiepų paso formato, kad nekiltų painiavos kiekvienai šaliai išduodant skirtingas nacionalines pažymas ar kuriant mobiliąsias programėles. 

Ekonomikos komiteto biuro patarėja (ES) Rasa Ona Duburaitė,

tel. 239 6756, el. p. rasa.duburaite@lrs.lt

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)