Finansai

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas: „Pajamų mokesčio korekcijos sukurtų ne daugiau teisingumo, o anomalijų“

2023 m. rugpjūčio 29 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Mokesčių reformos paketu siūlomos gyventojų pajamų mokesčio pataisos yra ydingos, ketinimas apmokestinti kapitalą labiausiai tarp Baltijos šalių mažintų Lietuvos konkurencingumą, o nusitaikymas į teisininkų individualią veiklą gali arba pabranginti paslaugas, arba privers uždaryti advokatų kontoras mažesnėse gyvenvietėse. Šiuo ir kitus profesinių ir verslo bendrijų pastebėjimus išklausę Seimo liberalai įsitikino, kad frakcijos nuostata iš viso neliesti ir nekeisti šiuo metu galiojančių individualios veiklos principų yra teisinga.

„Verslo ir teisės profesionalai mums bedė pirštu į anomalijas, kurias sukurtų siūlomas reguliavimas. Dabar matome, kad tokios tarytum nekaltos tarifų ir sąnaudų atskaitymo korekcijos gali sugriauti ištisas komercines šakas ir įstumti atsakomybę už save prisiėmusius žmones į šešėlį. Balsuodami už reformoje siūlomas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas liberalai klaidos nepadarys, nes balsuos prieš“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas po susitikimo su asociacijomis pirmadienį.

Jo pastebėjimu, mokesčių reforma kėsinasi į privačią iniciatyvą keliais lygiais, todėl liberalams teks būti ypač atidiems, kad šalyje dešiniųjų rankomis nebūtų įgyvendinta klasikinė socialdemokratiška programa.

„Matome, kad kai kuriais atvejais individuali veikla taps brangesnė už darbo santykius. Matome, kad du darbus – darbdaviui ir sau – dirbantys žmonės iš dalies bus apmokestinti dvigubai, o draudimo naudų sulauks, švelniai tariant, abejotinų. Matome, kad reforma kėsinasi kapitalą apmokestinti dviem režimais. Matome, kad kartais mokesčius gali tekti mokėti net nuo mokesčių! Galų gale valstybės nusitaikymas apmokestinti dovanojamą verslą šeimos nariams durtų į pačią jauno, trisdešimtmečio Lietuvos kapitalizmo širdį, nes verslą nepriklausomybės metais laisvoje rinkoje sukūrusiam žmogui gali būti per brangu jį perleisti paveldėtojui – sūnui ar dukteriai. Todėl tokio „teisingumo“ niekas ir nenori“, – sako E. Gentvilas.

Seimo narys atkreipia dėmesį, kad privačią iniciatyvą gesinančių pataisų nepalaiko itin platus visuomenės sluoksnis: ne tik didieji darbdaviai ir pramonininkai, bet ir ūkininkai, atlikėjai, buhalteriai, kurjeriai, psichologai, sportininkai, advokatai, kaimo turizmo verslo savininkai – daugiau kaip pusšimtis organizacijų. „Neatrodo, kad reforma beveik neturės įtakos savarankiškai dirbantiems ir save išlaikantiems žmonėms, kaip mus guodžia Finansų ministerija. Panašu, kad demokratija dar ne visus išmokė girdėti vienas kitą. Pasistengsime, kad valdžios ir verslo dialogas išsipildytų per diskusijas svarstant reformą Seimo rudens sesijoje“, – sako parlamento liberalų vadovas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)