Finansai

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Rekordinius nuostolius patyrusius pensijų fondus siūloma gelbėti pagal estų modelį“

2020 m. birželio 16 d. pranešimas žiniasklaidai

Per pandemiją ir jos sukeltą krizę antros pakopos pensijų fondai patyrė rekordinius nuostolius, o antros pensijų pakopos dalyviai nerimaudami skaičiuoja nuvertėjimus. Socialdemokratai teigia, kad reikia peržiūrėti tokią sistemą, kuri žmonėms nepalieka pasirinkimo, kelia pernelyg dideles rizikas jų investicijoms ir būsimoms pensijoms.

„Dabartiniai valdantieji žadėjo įvertinti antros pakopos fondų veiksmingumą, tačiau, nors veiksmingumo akivaizdžiai nėra – gyventojai palikti be pasirinkimo, jie nori nenori privalo kaupti antros pakopos pensijų fonduose. Pavyzdžiui,  Estijos valdžia pernai po rinkimų šio klausimo ėmėsi. Jie sutarė, kad sistema gali egzistuoti, bet dalyviams palikta galimybė pasirinkti – kaupti arba atsiimti sukauptas sumas. Estai patys gali spręsti, kur investuoti savo pinigus, ten žmonėmis pasitikima. O Lietuvoje gyventojams nėra pasirinkimo – privalomas kaupimas pensijai, kai tavo pinigus prižiūri kiti, kurie už rezultatus neatsako. Ir dar tam pridedama 200 milijonų eurų mokesčių mokėtojų pinigų“, – sako Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete dirbantis Algirdas Sysas.

Pasak socialdemokrato, antros pakopos pensijų fondų tolesnis finansavimas bent po rinkimų galėtų būti vienas pirmųjų klausimų.

„Jeigu mes, socialdemokratai, būsime valdančiosios koalicijos sudėtyje, tai siūlysime sprendimus. Nes negali toliau išlikti nuostata, kad toliau privačius, pabrėžiu, privačius pensijų fondus mes finansuojame mokesčių mokėtojų lėšomis. Mano manymu, privatūs fondai turi būti finansuojami iš privačių lėšų. Juk buvo pakeista tik tai, kad pensijų fondų išlaikymas anksčiau buvo užkrautas ant pensininkų, o dabar – ant visų mokesčių mokėtojų pečių“, – teigia A. Sysas.

Seimo narys siūlo Lietuvoje taikyti panašų modelį kaip estų – leisti žmonėms pasirinkti, ar jie pasitiki pensijų fondais ir patiki jiems savo pinigus, ar investuoja patys. Taip pat palikti galimybę bet kada pasitraukti ir pasiimti sukauptus pinigus.

„Pandemija ir krizė parodė, kokia netvari Lietuvoje taikoma sistema, į ją „įmerkiame“ daug mokesčių  mokėtojų pinigų, o būsimas rezultatas lieka miglotas. Naujai valdančiajai koalicijai reikės grįžti prie to klausimo ir jį pagaliau išspręsti žmonių, o ne pensijų fondų valdytojų naudai“, – sako socialdemokratas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)