Finansai

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Turime užbėgti už akių mažinamiems atlyginimams“

2020 m. gegužės 26 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė sako, kad dabar svarbu imtis konkrečių ekonominės krizės prevencijos priemonių, kurios ne tik paskatintų ekonomiką, bet ir būtų reali parama Lietuvos šeimoms ir dirbantiesiems.

„Europos Komisija perspėja, kad dėl ekonomikos sąstingio darbo užmokestis Lietuvoje gali kristi daugiausia visoje Europos Sąjungoje. Prezidento siūlomas įstatymų pataisų paketas sušvelnintų prognozuojamą neigiamą algų pokytį ir per vartojimo didinimą prisidėtų prie ekonomikos augimo. Mokesčių mažinimas yra pripažįstamas veiksminga ekonomikos krizės prevencijos priemone, kuri trumpuoju laikotarpiu pristabdytų didžiausią galimos krizės negandą – galimą žmonių algų mažėjimą. Todėl gyventojų pajamų mokesčio mažinimui 97 procentams (tiek Lietuvoje uždirba iki 3 VDU) samdomų darbuotojų kaip laikinai priemonei – taikytinai iki kitų metų sausio 1 dienos – socialdemokratai nusiteikę pritarti. Žinoma, be galo svarbu, kad ta sumažinta mokesčių dalis tikrai būtų skiriama vartojimui mūsų šalyje, o ne išvežama į kaimynines šalis“, – sako R. Budbergytė.

Socialdemokratų partijos frakcijos nariai išklausė Prezidento ekonomiką skatinančio įstatymų paketo pristatymą, dauguma ketina pritarti neapmokestinamo pajamų dydžio didinimui nuo 350 iki 400 eurų, gyventojų pajamų mokesčio laikinam sumažinimui nuo 20 iki 15 procentų pajamų, taip pat vienkartinėms 120 eurų išmokoms visiems vaikams ir po 200 eurų vaikams iš gausių, nepasiturinčių šeimų ar neįgaliems vaikams.

„Kol kas kalbama apie laikinas mokesčių sumažinimo priemones, kurios paskatintų vartojimą trumpuoju laikotarpiu ir kurios dabar, be abejo, yra reikalingos. Tačiau turi būti ir planas – kaip bus sugrįžtama prie ankstesnio pajamų mokesčių tarifo, ir kokios priemonės bus numatomos ilgajam periodui. Pandemijos pasekmes, ypač ekonomines, dar tikrai jausime ilgą laiką, todėl reikia galvoti apie atsigavimo priemones ilgesniam laikui – bent dešimtmečiui, o ne tik vienkartines ir artimiausiam pusmečiui “, – sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės pavaduotojas Linas Balsys.

Taikant Prezidento siūlomas ekonomikos skatinimo priemones į biudžetą gali būti nesurenkama apie 400 milijonų eurų. Socialdemokratai nusiteikę palaikyti tas laikinas priemones, kurios užtikrins vartojimą ir sugrąžins biudžeto netektis.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 21, iš jų šiandien: 1.)