Finansai

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Valdantieji nori nuteistųjų sveikatos priežiūros išlaidas permesti ant sveikatos draudimą mokančiųjų“

2019 m. gruodžio 10 d. pranešimas žiniasklaidai

Valdantieji siūlo nuteistųjų gydymo išlaidas apmokėti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Socialdemokratai nepritaria tokiai iniciatyvai ir siūlo palikti ligi šiol galiojusią tvarką, kai nuteistųjų asmenų sveikatos priežiūra finansuojama iš valstybės biudžeto ir už tai yra atsakinga Teisingumo ministerija. Tokia tvarka galioja visose Europos Sąjungos valstybėse.

„Toks finansavimo perkėlimas būtų tiesiog socialiai neteisingas tų mokesčių mokėtojų atžvilgiu, kurie reguliariai moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas, tačiau, deja, netgi jiems iš fondo neužtikrinamos visos sveikatos priežiūros paslaugos. Privalomojo sveikatos draudimo fonde ir taip nepakanka pinigų mokesčius mokančių pacientų gydymui, jų vaistų kompensavimui, pavyzdžiui, onkologiniai ligoniai jaučiasi pasmerkti, kai neišgali susimokėti už gydymą, nes fondas neapmoka visų jų gydymo paslaugų. Jeigu iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo valdantieji negali užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų regionų gyventojams, tai nuteistųjų sveikatos priežiūros irgi negalima perkelti į šį fondą. Valstybė kalinių gydymą turi finansuoti iš biudžeto kaip ligi šiol“, – sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Socialdemokratų manymu, valdantieji nori permesti nuteistųjų gydymo išlaidas ant sveikatos draudimo mokesčius mokančiųjų pečių. Tai neatitinka ir tarptautinės praktikos, ypač, kai tie nuteistieji yra kitų valstybių gyventojai.

„Pagal baudžiamojo proceso teisę, nusikaltę asmenys dažniausiai bausmę atlieka ten, kur įvykdė nusikaltimą, o ne jų pilietinėje valstybėje. Tai dabar Lietuvoje kalinčių Europos Sąjungos ir trečių šalių piliečių sveikatos priežiūrą užtikrina ir turi užtikrinti mūsų valstybė, apmokėdama išlaidas iš biudžeto, bet ne iš mūsų piliečių, solidariai mokančių sveikatos draudimo įmokas“, – teigia Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys, socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Socialdemokratai pažymi, kad nuteistųjų asmenų teisės, taip pat ir teisė gauti gydymą, vaistus, sveikatos priežiūros paslaugas, turi būti užtikrintos valstybės, tačiau taip, kaip buvo ligi šiol, ir kaip yra kitose Europos Sąjungos valstybėse. Lietuvoje kalintys nuteistieji neturi ir apdraustojo asmens statuso, todėl negali naudotis Privalomojo sveikatos draudimo fondo garantijomis, tai yra sveikatos priežiūros paslaugomis finansuojamomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)