Finansai

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnės Rasos Budbergytės pranešimas: „Smulkiuosius verslus pinigai gali pasiekti per Valstybinę mokesčių inspekciją, ne vien per bankus“

2020 m. balandžio 17 d. pranešimas žiniasklaidai

Piniginė parama smulkųjį ir vidutinį verslą pasiektų per tris–keturias dienas, jeigu tuo užsiimtų Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), o ne komerciniai bankai, teigia Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narė pažymi, kad verslai pinigų dar nėra gavę, nors kelios Vyriausybės priemonės, pavyzdžiui, darbuotojų atlyginimų ir nuomos subsidijos „formaliai yra priimtos“.

„Mūsų siūlymas – verslams suteikti skubią apyvartinių lėšų pagalbą per VMI. Smulkiesiems ir vidutiniams verslams, kurie kreipsis pagalbos į VMI ir deklaruos, kad jų apyvarta yra sumažėjusi 60 ar daugiau proc. nuo karantino pradžios, VMI tiesiai į banko sąskaitas gali perversti, pavyzdžiui, dešimtadalį jų pernykštės metinės apyvartos“, – siūlo R. Budbergytė.

Parlamentarės teigimu, ši priemonė būtų analogiška bankų išduotoms valstybės garantuojamoms paskoloms.

„Tiesiog pinigai pasiektų verslus nedelsiant per VMI, o ne per bankus. VMI jau turi informaciją apie įmonių apyvartą ir banko sąskaitas. VMI taip pat turi darbuotojus, į kuriuos įmonės galės kreiptis dėl skubios pagalbos gavimo. Todėl šią priemonę būtų galima administruoti nedelsiant“, – sako R. Budbergytė.

Politikės žodžiais, valstybės garantuojamų paskolų įmonių apyvartinėms lėšoms programa „įsibėgės tik po kurio laiko“.

„Visa tai užtruks dar 2–3 savaites, kol bankai galės įvertinti paraiškas ir išduoti tokias paskolas. Verslas taip ilgai laukti negali. Paramos verslui reikėjo prieš mėnesį, o ne už trijų savaičių“, – vertina R. Budbergytė.

Seimo narė svarsto, kad įmonės skubią apyvartinių lėšų pagalbą valstybei galėtų grąžinti, pavyzdžiui, per dešimt metų, pradedant 2021 m. arba vėliau, priklausomai nuo krizės gilumo ir trukmės.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 7, iš jų šiandien: 1.)