Finansai

Seimo narės Rasos Budbergytės pranešimas: europinės paramos negalime sukišti vien į kelių didelių žemvaldžių sąskaitas

2020 m. liepos 29 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Situaciją, kai penki procentai stambiausių ūkių gauna pusę visų Lietuvos ūkininkams skiriamų išmokų – neteisinga ir ydinga, teigia Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderiai.

Pasak socialdemokratų, dabar, kai Europos Vadovų Taryboje buvo iškovotos didesnės išmokos Lietuvos žemdirbiams, jos turi būti skirstomos taip, kaip ir daugelyje kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių.

Socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko teigimu, būtina nustatyti maksimalias išmokų ribas, kad „liūto dalies vėl nepasiimtų keli didžiausi šalies ūkiai“.

„Kai turime du tikslus – konkurencingumą ir kaimo gyvybingumą – kaimo tikrai neatgaivinsime labiausiai paremdami stambiuosius. Kitose šalyse yra ribojimai – „lubos“, kai viršijama tam tikra suma jau nemokama ūkininkui arba kai ta suma apmokestinama“, – sako G. Paluckas.

Pasak LSDP pirmininko, tokią praktiką turi taikyti ir Lietuva, o jos naudą pajustų smulkiausi ūkiai.

„Ribojimas šiuo atveju suveiktų smulkių, ekologiškų, šeimos ūkių naudai ir nesumažintų stambiųjų konkurencingumo, nes jie ir taip be problemų gauna paskolas. O žemės ūkio ministro nenorą įvesti ribojimų galima suprasti tik kaip pataikavimą stambiesiems ūkininkams“, – teigia G. Paluckas.

Įvesti „lubas“ tiesioginėms išmokoms reikalauja ir Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Tuo metu žemės ūkio ministras Andrius Palionis tokiam siūlymui nepritaria. Ministro teigimu, tai sumažintų lietuvių konkurencingumą ES.

LSDP Seimo frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė pabrėžia, kad Lietuvos ūkininkai gauna neapmokestintas išmokas. Jos, politikės žodžiais, sudaro daugiau kaip trečdalį ūkio pajamų.

„Dabar būtina remti ir skatinti ne stambiuosius ūkininkus, kurie jau ir taip konkurencingi, o smulkiuosius ir vidutinius. Tačiau visi išmokų ribojimai Lietuvoje buvo tyliai panaikinti. Ir dabar, pagaliau iškovojus, kad ES mums mokėtų didesnes tiesiogines išmokas, negalime jų vėl sukišti tik į kelių stambiųjų žemvaldžių sąskaitas“, – įspėja R. Budbergytė.

 

Daugiau informacijos:

Irmina Frolova-Milašienė

LSDP Seimo frakcijos atstovė spaudai

El. p. irmina.milasiene@lrs.lt, mob. 8 600 07 099

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)