Finansai

Seimo nario Valiaus Ąžuolo pranešimas: „Verslas biurokratijos spąstuose“

2021 m. vasario 10 d. pranešimas žiniasklaidai

Šiandien vykusiame Biudžeto ir finansų bei Ekonomikos komitetų bendrame posėdyje, kuriame ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė atsakinėjo į Seimo narių klausimus, diskutavome su verslu, kaip veikia paramos priemonės, ką reikėtų keisti, tobulinti. Dėl perteklinių reikalavimų subsidijų skyrimas stringa, paramos įsisavinimas taip pat. Naujasis pagalbos paketas verslui startavo sausio 20 dieną: pirmuoju etapu buvo numatyta skirti 150 mln. eurų subsidijomis ir 30 mln. eurų – lengvatinėmis paskolomis. Vos tik paskelbus apie paramos startą ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė žadėjo, kad savarankiškas įmones subsidijos pasieks maždaug per 10–14 dienų nuo paraiškos pateikimo, tačiau paramos dalybos įsivažiavo sunkiai – praėjus daugiau nei dviem savaitėms iš numatytų 150 mln. eurų buvo skirta tik 2,1 mln. eurų.

Posėdžio metu išryškėjo dar viena, dėl perteklinių reikalavimų atsiradusi, problema – dėl individualių įmonių ir mažųjų bendrijų. Sausio 15 d. Vyriausybėje priimtas nutarimas, kuriame yra numatyta, kad individualios įmonės ir mažosios bendrijos nustatyta tvarka turi pateikti juridinių asmenų registrui metinių ataskaitų už 2019 m. rinkinį. Bet… Individualių įmonių įstatymas prieštarauja šiam Vyriausybės nutarimui. Padėtis be išeities. Valstybinė mokesčių inspekcija individualioms įmonėms ir mažosioms bendrijoms siunčia raštus, kad įmonės negali pretenduoti į subsidijas, kadangi jos, vadovaujantis sausio 15 d. Vyriausybės nutarimu, nėra juridinių asmenų registrui pateikusios ataskaitų už 2019 m. Ministrė tik informavo, kad ši problema gerai žinoma. Jeigu viskas žinoma, kodėl neieškoma sprendimų? Tampa neaišku, kokiu tikslu individualios įmonės, mažosios bendrijos kasmet teikia pelno mokesčių deklaracijas, kuriose viskas atsispindi?

Pavasarį, kuriant paramos priemones, visuomet buvo analizuojama, ar reikalavimai neužkirs kelio verslui gauti paramą. Suprantu ir sutinku, kad tikslas ne greičiau, o pagal paskirtį teikti paramą, bet šiandieninė situacija, kai iš 150 mln. eurų, žadėtų verslui pirmajame pagalbos pakete, išdalinti vos 2,1 mln. eurų – gėdinga ir skandalinga! Subsidijų esmė – greitis, o sunkiai besiverčiančioms, ties bankroto riba balansuojančioms įmonėms svarbi kiekviena diena. Turime užtikrinti, kad parama būtų išmokama pagal paskirtį, skaidriai, tačiau tam turime atsakingas tarnybas, kurios turi užtikrinti skaidrumą, užuot baudus kitus verslus, delsiant sumokėti jiems taip reikalingą paramą.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)