Finansai

Seimo narys R. Šarknickas: iki vasario visiems bus privaloma auginti plaukus arba „valio“ monopolininkams

2020 m. gruodžio 15 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Nuo rytojaus didieji prekybos tinklai naujosios valdžios palaiminimu taps monopolininkais, iš žaidimo išstumdami smulkiuosius verslininkus, šeimų verslus, grožio salonus ir panašiai. O kaip jie grįš vasario mėnesį į rinką, tai pačių „skęstančiųjų“ reikalas.

Pirmiausia, esu už šios naujos valdžios griežtinamus ribojimus, tai – teisingas žingsnis, kad ir kiek ar kam būtų nepatogu ar net nesmagu. To reikia, juk kalbame apie sveikatą ar net gyvybes. Taip, nesu ekspertas, kaip yra pasakęs vienas komentatorius, pritariu. Tačiau esu pilietis, kuris taip pat turi savo nuomonę, nesvarbu, patinka ji ar ne. Po sekmadieninio naujos valdžios pasitarimo buvo nuspręsta iki vasario mėnesio visiems augintis plaukus, kitaip sakant, uždaryti visus grožio salonus, mažas parduotuves ir visus kitus smulkius verslus.

Turbūt nereikia man kiekvieną Lietuvos pilietį įtikinėti, kad mažieji verslai yra labai atsakingi, dirba su veido kaukėmis, parduotuvėse įrengtos pertvaros, dezinfekavimo priemonės, lauke įrengti suoliukai, pavėsinės, kad viduje nereikėtų laukti teikiamos paslaugos, priimami po vieną ar du žmones į vidų. Dabar pažiūrėkime, koks veiksmas vyksta didžiuosiuose prekybos tinkluose. Pilnos aikštelės automobilių, pilna pirkėjų, pilna darbuotojų sandėliuose ir prie prekystalių. Tad klausiu, kur yra didesnis pavojus: didesniuose ir prastai kontroliuojamose didžiuosiuose prekybos centruose ar mažuose, kur savininkas ar samdytas darbuotojas šaukia po vieną ir tik su kauke ir dar nosis privalo slėptis po ja?

Per pirmą pandemiją buvo nežinomybė, kaip ir visame pasaulyje trūko veido kaukių, dezinfekavimo priemonių, pertvarų ir panašiai. Dabar šeimos, smulkieji verslininkai turi visko, kitaip sakant, investavo į priemones ir jie tapo pavyzdys didiesiems, dabar jau esamiems monopolininkams. Kur logika? Patys ekspertai visada garsiai trimituoja, kad reikia mažiau būriuotis, bet dabar prieštarauja patys sau?

Logiška būtų uždaryti didžiuosius monopolininkus, bet to nebus, nes sandėliai perkrauti mėsos, pieno produkcija, nes turi cirkuliuoti maisto pramonės rinka, „eina“ dideli pinigai. O gal į valdžią grįžo interesais su šiais monopolininkais susijusi dauguma? Taip ir reikia įvardinti ir pasakyti mažiesiems, o ne nutylėti. Tad kapanokitės kaip norite, mažieji verslininkai. Nors jūsų yra keli šimtai tūkstančių, kurie iki šiol atsakingai vykdėte Vyriausybės nurodymus laikytis reikalavimų, saugumo.

Gerai, tarkim, jums patogiau uždaryti mažuosius, tarp jų – ir grožio salonus. Kai jūs paskelbėte, kad uždarysite tūkstančius salonų, suskubau vakare parašyti kirpėjai, kad kitą dieną norėčiau apsikirpti. Ji dar nieko neįtardama, tiksliau dar nežinojo, kad uždarys, pasakė „gerai“. Nuėjus kitą dieną į kirpyklą, kaip ir visada, pamačiau savo kirpėją su veido kauke, saugos pirštinėmis ir dezinfekavimo priemone, kuri buvo padėta prie veidrodžio. Žodžiu, laikėsi visų taisyklių. Tai rodo, kad grožio salonai nenori prarasti darbo vietų, finansavimo šaltinio, dirba atsakingai. Lieka retorinis klausimas, kodėl panašiose situacijose kitose valstybėse, kur taip pat yra sugriežtintas karantinas, veikia kirpyklos? – kaip Norvegijoje; Anglijoje, kuri nuo gruodžio 23 d. įves karantiną. Kodėl yra vežimas statomas prieš arklį?

O dabar, kas nespėjote apsikirpti, auginkit plaukus iki vasario mėnesio, bet sąžiningai. Bus įdomu stebėti politikus ar ministrus, kurie nusprendė uždaryti grožio salonus, kaip jiems seksis auginti plaukus.

Visiems linkiu būti saugiems, sveikiems. Ir tiems patiems monopolininkams ir jų darbininkams, kurių yra daug, labai daug, kur labiausiai yra užsikrečiama. Esu už griežtą karantiną, tačiau adekvatų. Uždaryti tuos, kurie saugiausiai dirba, yra nesuprantamas sprendimas.

Seimo narys Robertas Šarknickas

Tel. (8 5) 239 6641

El. p. robertas.sarknickas@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 8, iš jų šiandien: 1.)