Finansai

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės A. Kubilienės ir Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės L. Matkevičienės pranešimas: „Raginame Vyriausybę tęsti tvarią ir nuoseklią alkoholio kontrolės politiką visos valstybės mastu“

2019 m. lapkričio 18 d. pranešimas žiniasklaidai 

Vyriausybė apsigalvojo ir, nepaisant to, kad savivalda ne visada efektyviai įgyvendina jai šiuo metu suteiktas teises alkoholio kontrolės srityje, šių metų lapkričio 12 dieną Seime registravo Alkoholio kontrolės įstatymo projektą, kuriuo ji nutarė švelninti alkoholio kontrolės priemones ir teises dėl alkoholio prieinamumo ribojimo perduoti savivaldybių taryboms.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. turi įsigalioti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis nuosekliai siekiama tęsti alkoholio kontrolės politiką – sumažinti alkoholio prieinamumą. Įstatyme numatyta, kad nebeliks nestacionarių alkoholio prekybos vietų, kurioms savivaldybės išduoda atskiras licencijas kurortinio sezono metu. Alkoholiniais gėrimais nebegalės būti prekiaujama paviljonuose, paplūdimiuose, o neterminuotą mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licenciją turinčios įmonės galės aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 40 metrų atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos įrengtose aptarnavimo vietose (išskyrus atvejus, kai savivaldybės taryba nustatys kitas sąlygas).

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuras iki šiol vykdytą Lietuvos alkoholio kontrolės politiką vertina kaip didelį žingsnį į priekį, saugant Lietuvos gyventojų sveikatą. „Tai parodo išskirtines pastangas siekiant sumažinti žalingą alkoholio vartojimą visame pasaulyje, taip pat  puikiai suprantame, kad nuo to laiko, kai buvo priimta ir įsigaliojo nauja alkoholio politika, daug kartų ir įvairiais būdais buvo mėginama ją susilpninti, todėl sveikiname jus už nuolatines pastangas išlaikyti svarbius visuomenės sveikatos laimėjimus, kuriuos pasiekti buvo įmanoma tik priėmus tokią politiką“, – savo laiške sveikatos apsaugos ministrui rašė PSO Europos regiono biuro direktorė Piroska Ostlin (Piroska Ӧstlin).

Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras atkreipia dėmesį į tai, kad papildomi alkoholio prieinamumo viešose vietose apribojimai, draudžiant pardavimą viešose vietose, tokiose kaip paplūdimiai, poilsio zonos ar parkai, kurie yra patraukli aplinka vaikams ir paaugliams, yra labai svarbios priemonės, kurias reikia priimti ir įgyvendinti.

Tarptautinė patirtis aiškiai parodė, kad, įgyvendinus alkoholio kontrolės politiką, gerėja gyventojų sveikata ir bendra gerovė, padidėja gyvenimo trukmė ir sumažėja alkoholio vartojimo sukelta ekonominė našta, taip pat kitos svarbios visuomenės išlaidos.

Todėl manome, kad dabartiniu metu labai svarbu yra išsaugoti ir įgyvendinti 2017 metais priimtas visas alkoholio kontrolės priemones, kurias PSO įvardija kaip ekonomiškiausią alkoholio politiką, suderintą su PSO rekomendacijomis, pasirenkant „geriausius pirkinius“ (angl. „Best-Buys“) politikoje, t. y. ekonomiškai efektyvias priemones, skirtas sumažinti alkoholio vartojimą ir su juo susijusią naštą.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės A. Kubilienės ir Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės L. Matkevičienės pranešimas: „Raginame Vyriausybę tęsti tvarią ir nuoseklią alkoholio kontrolės politiką visos valstybės mastu“

(Perskaityta per mėnesį: 14, iš jų šiandien: 1.)