Finansai

Simona Striževska. Infliacija Europoje krenta greičiau nei prognozuota

Lapkritį euro zonos metinės infliacijos duomenys gerokai sumažėjo ir sparčiai artėjo prie pageidaujamos 2 proc. ribos. Kokios yra naujausios finansų analitikų prognozės dėl infliacijos 2024 m. ir kokio palūkanų mažinimo galime tikėtis iš Europos Centrinio Banko (ECB)?

Infliacija euro zonoje ir toliau mažėja

Lapkričio mėnesį metinė infliacija euro zonoje sumažėjo daugiau nei tikėtasi ir nukrito iki 2,4 proc. (spalį siekė 2,9 proc.). Infliacijos lėtėjimą lapkritį daugiausia lėmė lėtesnis metinis maisto produktų kainų augimas ir mažesnė grynoji pagrindinė infliacija. Metinė grynoji pagrindinė infliacija sumažėjo nuo 4,2 proc. spalį iki 3,6 proc. lapkritį. Tuo metu metinis energijos išteklių kainų kritimas išliko gana stabilus ir atėmė apie 1,5 procentinio punkto iš metinės infliacijos.

Investuotojų ir ekonomistų dėmesys nuo palūkanų kėlimo nukrypo į tai, kada ir kokiu greičiu ECB galėtų pradėti mažinti palūkanų normas kitais metais, ilgesnės trukmės Euribor palūkanos jau pamažu pradėjo smukti žemyn. Gruodžio pradžioje 6 mėnesių Euribor norma nukrito žemiau 4 proc.

Vakarų gamintojų nuotaikos vis dar neigiamos

Lapkritį Vakarų šalių gamintojų nuotaikos išliko giliai pesimizmo zonoje, tačiau PMI indeksų dinamika rodo stabilizavimosi ženklus. Palyginti su spalio mėn., JAV gamintojų nuotaikų indeksas lapkritį nepakito – siekė 46,7 punkto, o tai signalizuoja apie sektoriaus nuosmukį.

Nors lapkritį situacija JAV gamybos sektoriuje pablogėjo – gamybos aktyvumo ir užimtumo rodikliai buvo mažesni, sąnaudų mažėjimas beveik sustojo – tačiau naujų užsakymų mažėjo lėčiau nei spalį. Patikslinti euro zonos nuotaikų duomenys patvirtino, kad lapkritį gamintojų pesimizmas euro zonoje sumažėjo, o gamintojų nuotaikos pasiekė aukščiausią lygį per pastarąjį pusmetį.

Skirtingai nei Vakaruose, Kinijos gamybos PMI indeksas lapkritį buvo optimistinis dėl išaugusios Kinijoje pagamintų prekių paklausos. Nuo šių metų pradžios Kinijos nuotaikų indekso dinamika per daug nesikeitė, indeksas svyravo apie 50 punktų ribą, skiriančią augimą nuo recesijos.

Pranešimą paskelbė: Goda Labanauskaitė, UAB „Publicum”

Simona Striževska. Infliacija Europoje krenta greičiau nei prognozuota

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)