Finansai

Teismas po pertraukos atvers bylą dėl daugiau nei 21 mln. žalos priteisimo iš buvusio „HISK“ vadovo V. Puidoko

Penktadienį Panevėžio apygardos po pertraukos atnaujins civilinės bylos dėl daugiau kaip 21 mln. eurų žalos priteisimo iš buvusio infrastruktūros bendrovės „HISK“ vadovo Virmanto Puidoko nagrinėjimą. Bendrovės vertinimu, buvęs vadovas neracionaliai naudojo „HISK“ turtą savo asmeninei naudai bendrovės ir jos darbuotojų gerovės sąskaita.

V. Puidokas „HISK“ vadovavo iki 2021 m. vasario, kai iš pareigų buvo atleistas bendrovės valdybos sprendimu. Vadovo atšaukimo priežastis – prarastas pasitikėjimas jo gebėjimais tinkamai valdyti bendrovę ir veikti jos interesais. 

„Bendrovė savo ieškiniu pabrėžia, kad, užuot auginęs verslą, didinęs bendrovės darbuotojų atlyginimus, gerinęs jų darbo sąlygas, investavęs į naują įrangą ir skaitmenizavimą, aplinką tausojančius sprendimus bei grupės įmonių pozicijų stiprinimą rinkoje, V. Puidokas tenkino asmeninius interesus ir neracionaliai naudojo bendrovės lėšas“, – sako „HISK“ byloje atstovaujanti advokatė Laima Gerasičkinienė.

Nepaisant nuostolių buvo skraidoma privačiu orlaiviu

Vidinio patikrinimo metu „HISK“ nustatė, kad grupės įmonės ir fiziniai asmenys už daugiau nei 0,5 mln. eurų įsigijo ir daug metų eksploatavo orlaivį „Piper PA-46 Malibu  JetPROP DLX ”, nors tam nebuvo racionalaus ekonominio pagrindo. 

Lėktuvo išlaikymas bendrovės įmonių grupei kainavo papildomus šimtus tūkstančių eurų, nors didžiąją dalį pinigų buvo galima sutaupyti, skrendant įprastais avialinijų reisais.

„Su didelėmis ir pelningai veikiančiomis įmonėmis dirbu 20 metų, tačiau nebuvau susidūrusi su tokiomis, kurios vietoj investicijų į naujas technologijas, sąlygų darbuotojams gerinimą, verslo pozicijų rinkoje stiprinimą ar grąžos akcininkams užtikrinimą, būtų pirkusios privačius lėktuvus. Keisčiausia buvo išgirsti, jog darbuotojams buvo baisu skristi mažu lėktuvu ir jie dažnu atveju rinkosi įprastas avialinijas. Niekaip negalėjau suprasti, kam reikėjo privataus lėktuvo, kai daugelį skubių klausimų buvo galima išspręsti nuotoliniu ryšiu“, – sako „HISK“ valdybos narė Jurgita Jurkšaitytė.

Pasak jos, bendrovė kreipėsi į teismą dėl šio epizodo, nes laikosi pozicijos, kad orlaivis buvo įsigytas ne remiantis verslo logika, o V. Puidokui galimai panorus mokytis skraidyti arba tenkinant savo pomėgius, nes beveik į visas komandiruotes, į kurias skrido bendrovės darbuotojai, skrido ir V.Puidokas.

Buvęs vadovas žaliavas ir paslaugas pirko iš savo paties įmonių 

Patikrinimo metu „HISK“ taip pat nustatė, kad buvęs vadovas V. Puidokas galimai supainiojo interesus, skaldą pirkdamas iš jo ir sutuoktinės kontroliuojamos bendrovės „Skalduvos prekyba“. 

„Bendrovei kyla pagrįstų abejonių, kad V. Puidokas, priimdamas sprendimą pirkti skaldą iš sau priklausančios įmonės, supainiojo „HISK“ ir savo asmeninius interesus, taip sukeldamas žalą įmonei ir jos darbuotojams“, – teigia „HISK“ atstovaujanti advokatė.

Bendrovės vertinimu, V. Puidokas taip pat toleravo bevertes ir, tikėtina, kad fiktyvias konsultacijas iš kitos įmonės, kurios akcijų buvo įsigijęs ir kurioje pats dirbo.

Šimtatūkstantinė išeitinė kompensacija darbuotojai, išėjusiai iš darbo savo noru

Bendrovės duomenimis, buvęs vadovas susitarė ir suteikė išskirtinę, beveik 100 tūkst. eurų siekiančią išeitinę išmoką „HISK“ vyr. buhalterei, nors ji iš darbo išėjo savo noru ir po trijų mėnesių sugrįžo dirbti į bendrovę.  

“Mokėti tokios milžiniškos išmokos nebuvo ekonominės logikos ir tai yra nesąžininga visų buvusių ar esamų bendrovės darbuotojų atžvilgiu”, – teigia bendrovės valdybos narė J. Jurkšaitytė.  

Ieškiniu siekia apginti bendrovės ir darbuotojų interesus

„Bendrovės nuomone, dėl V. Puidoko veiksmų nukentėjo „HISK“ darbuotojai ir pati bendrovė, nes lėšos buvo naudojamos neracionaliai. Jeigu nukenčia bendrovė, nukenčia ir jos akcininkai, ir darbuotojai – būtent jų interesus šioje byloje ir gina bendrovė“, – sako advokatė L. Gerasičkinienė. 

Remiantis juridinių asmenų registro duomenimis, nuo 2017 m. „HISK” nuostolingai dirbo visuomet, išskyrus 2019 m. Bendrovėje, 2023 m. vasario pradžios duomenimis, dirba daugiau nei 550 darbuotojų.

Pranešimą paskelbė: Neringa Gudišauskaitė, UAB „Bosanova”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)