Finansai

VĮ Turto bankui – valstybės perskolinama paskola viešųjų pastatų atnaujinimui

VĮ Turto bankui bus suteikta iki 57,5 mln. eurų valstybės perskolinama paskola iš Šiaurės investicijų banko (ŠIB). Šios paskolos lėšos bus naudojamos viešųjų pastatų modernizavimui.

Trečiadienį Vyriausybė pritarė, kad VĮ Turto bankui būtų suteikta valstybės perskolinama paskola iki 57,5 mln. eurų iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų iš ŠIB. Paskola skirta 2023–2032 m. centralizuotai valdomo administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo investicijų planui finansuoti. Planuojama, kad paskolos lėšos bus panaudotos 2023–2026 m.

„Lietuva skiria didelį dėmesį valstybei priklausančių pastatų energijos vartojimo efektyvumo didinimui. Pasinaudojus šia banko paskola, bus ne tik sparčiau modernizuojami pastatai, bet ir reikšmingai sumažintos jų išlaikymo sąnaudos, o darbuotojams užtikrintos geresnės darbo sąlygos“, – Finansų ministerijos kancleris Remigijus Skilandis.

Dvidešimties metų trukmės paskolos lėšomis bus modernizuojami 44 valstybei priklausantys pastatai. Jau baigiami arba baigti renovuoti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Muitinės departamento, Valstybinės augalininkystės tarnybos pastatai, planuojama atnaujinti Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijų, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, teritorinių Lietuvos užimtumo tarnybos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Migracijos departamento, Policijos ir kitų valstybės institucijų padalinių patalpas. Taip pat planuojama naujų pastatų  J. Kairiūkščio g. Vilniuje bei Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastato Klaipėdoje statyba, mokslo paskirties institutų pastatų, esančių Vilniuje, A. Goštauto g. 11, pritaikymas administracinei paskirčiai.

VĮ Turto bankas įgyvendina valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo investicijų planą. Šio plano tikslas – centralizuotai valdomo administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto portfelį per 10 metų sumažinti nuo 689,5 tūkst. kv. metrų iki 470,4 tūkst. kv. metrų ir padidinti turto portfelyje esančių geros būklės pastatų proporciją nuo 55 proc. iki ne mažiau kaip 85 proc. Planuojama, kad atnaujinus centralizuotai valdomo administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto portfelį ir atsisakius perteklinių pastatų, sumažėtų vienai darbo vietai tenkantis plotas, o šio turto metiniai išlaikymo kaštai (komunalinės išlaidos) sumažėtų apie 7,3 mln. eurų.

VĮ Turto bankui įgyvendinti investicijų planą iš viso reikalinga 115 mln. eurų paskola. Preliminariai planuojama, kad likusią paskolos dalį – 57,5 mln. eurų – 2024 m. suteiktų Europos Tarybos vystymo bankas.

Papildoma informacija:

ŠIB yra tarptautinė finansų įstaiga, priklausanti aštuonioms šalims narėms: Danijai, Estijai, Suomijai, Islandijai, Latvijai, Lietuvai, Norvegijai ir Švedijai. Bankas finansuoja privačiuosius ir viešuosius projektus šalyse narėse ir už jų ribų. Tarptautinės skolinimosi reitingų agentūros „Standard & Poor‘s“ ir „Moody‘s” yra suteikusios ŠIB didžiausią įmanomą AAA/Aaa kredito reitingą.

Pranešimą paskelbė: Daiva Baužienė, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)