Antrus metus iš eilės tarptautinė tiesioginių užsienio investicijų ekspertų grupė Vilnių įvertino kaip palankiausią miestą verslo vystymui Vidurio bei Rytų Europos regione. Verslo ir turizmo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Dovilė Aleksandravičienė džiaugiasi, kad toks nuoseklus tarptautinis įvertinimas stiprina Vilniaus, kaip patrauklios investicinės aplinkos ir inovacijų centro, poziciją, o taip pat prisideda prie ekonominio miesto augimo, jo žinomumo didinimo, skatina tarptautinį bendradarbiavimą.
Įvertino daugiau kaip 100 tarptautinio lygio ekspertų
Šiais metais augančias Europos rinkas tirianti organizacija „Emerging Europe Limited“ paskelbė verslui draugiškų miestų tyrimą, kuriame lyderio poziciją užėmė Vilnius. Tyrimą atliko daugiau kaip 100 ekspertų grupė, sudaryta iš tiesioginių užsienio investicijų konsultantų. Visus tiriamus Europos miestus ekspertai suskirstė į dvi grupes: įsitvirtinusius ir augančius. Vilnius vertintas tarp pastarosios grupės miestų.
Tyrime Vilnius vertintas pagal 8 skirtingas kategorijas, iš kurių net penkiose užėmė pirmąją vietą: prekės ženklo, ekonominio potencialo, išmanios infrastruktūros bei susisiekimo, gyvenimo kokybės ir vietos valdžios institucijų paramos. Likusiose trijose (verslo klimato, talentų susitelkimo, išmaniosios miesto plėtros) sostinė pateko į geriausiųjų dešimtuką.
„Go Vilnius“ vadovė Dovilė Aleksandravičienė teigia, kad tarptautinis Vilniaus pripažinimas dar labiau didina jo žinomumą, stiprina sostinės reputaciją, atkreipia tiek užsienio investuotojų, tiek talentingų specialistų dėmesį.
„Tarptautiniai miestų reitingai – viena iš priemonių, padedančių į miestą pritraukti naujų investicijų. Nepaisant geopolitinių ir ekonominių iššūkių Europoje, Vilnius ir toliau pasižymi sparčia ekonomine plėtra bei išlieka patrauklus užsienio investuotojams. Vienas iš mūsų strateginių tikslų – kurti patrauklią ir palankią verslo aplinką tarptautinėms kompanijoms. Mūsų investicijų skatinimo programos, intensyvios rinkodaros kampanijos ir produktyvus bendradarbiavimas su verslo sektoriaus organizacijomis atveria naujas galimybes investuotojams bei prisideda prie tvaraus Vilniaus vystymosi“, – sako D. Aleksandravičienė.
Giria Vilniaus reklamas
Vilnius, vertinamas kaip vis didesnės svarbos Europos finansinių technologijų ir mobilumo sektorių centras, tyrime aplenkė antrąją vietą užėmusią Varšuvą, taip pat toliau besirikiuojančius Prahą, Budapeštą, Taliną. „Emerging Europe“ atlikto verslui palankaus miesto indekse Vilnių paminėjo 176 ekspertai, Varšuvą – 161, Taliną – 137.
Pasak tyrimų žurnalo „Emerging Europe“ redaktoriaus Craigo Turp-Balazso, Lietuvos sostinė sėkmingai reklamuoja savo privalumus tarptautiniu mastu ir tam sumaniai pasitelkia įvairius žiniasklaidos kanalus.
Anot jo, Vilnius orientuojasi į svarbius tarptautinius investicinius sektorius, tokius kaip finansinės technologijos ar filmų gamyba, tad tikėtina, kad Lietuvos sostinė ateityje ekspertams bei investuotojams vis ryškiau asocijuosis su verslo kūrimui ar vystymui palankia aplinka.
Miesto patrauklumas investuotojų akyse auga
Anot užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus Elijaus Čivilio, Vilniaus patrauklumą investuotojams rodo spartus miesto IRT ir paslaugų sektorių augimas. Sostinėje veikiančiose IT paslaugų įmonėse darbuotojų skaičius nuo 2018 m. iki 2022 m. išaugo bene 60 proc. – nuo 23,4 tūkst. iki 36,8 tūkst., o paslaugų centrų specialistų skaičius nuo 2020 m. paaugo trečdaliu – nuo 16,3 tūkst. iki 21,8 tūkst.
„Vilnius yra itin patraukli vieta kurtis paslaugų centrų ir technologijų įmonėms iš užsienio: per pastaruosius penkerius metus mieste pradėtas 191 toks projektas, o jų metu planuojama sukurti daugiau nei 16 tūkst. darbo vietų. Inovacijoms palankaus miesto reputaciją Vilniui pelno ir auganti startuolių ekosistema, pernai pritraukusi 281 mln. eurų investicijų. Sostinė yra beveik 900 startuolių ir visų trijų Lietuvos vienaragių namai. Draugiškai verslo aplinkai Vilniuje taip pat svarbus ir gerėjantis miesto susisiekimas verslui svarbiomis kryptimis: turime strategiškai svarbius skrydžių maršrutus į Londono Sičio, Hamburgo ir Diuseldorfo oro uostus“, – pasakoja E. Čivilis.
„Investuok Lietuvoje“ duomenimis, vertinant pastarųjų ketverių metų laikotarpį, Lietuvoje patvirtintais tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektais suplanuota sukurti per 23 tūkst. naujų darbo vietų ir investuoti 750 mln. eurų į ilgalaikį turtą.
Pranešimą paskelbė: Živilė Udrė, Integrity PR, UAB