Pasibaigę finansiniai metai Lietuvos agroverslo bendrovei „Linas Agro“ buvo kupini iššūkių: nors pernykštis grūdų derlius Baltijos šalyse buvo 5 proc. didesnis nei 2023 m., dėl sumažėjusios grūdų pasiūlos ir penktadaliu mažesnių grūdų sandorių kainų rezultatai buvo prastesni nei ankstesniais metais. Vis dėlto, bendrovės pelningumo rodikliai ir toliau išliko teigiami.
Žemės ūkio ir maisto pramonės grupei AB Akola group priklausančios įmonės konsoliduotos praėjusių finansinių metų pajamos siekė 740 mln. Eur. Palyginti su ankstesniu laikotarpiu, kai pajamos siekė 1,177 mlrd. Eur, jos sumažėjo 37,13 proc. Grynasis įmonės pelnas sumažėjo 3,4 karto ir siekė 5,25 mln. Eur, o pelnas prieš palūkanas, mokesčius ir nusidėvėjimą (EBITDA) sumažėjo 2,3 karto ir sudarė 9,9 mln. Eur.
„Bendrai per praėjusius finansinius metus iš ūkininkų ir visoje rinkoje supirkome trečdaliu (34 proc.) mažiau grūdų ir 12 proc. daugiau rapsų, pastarųjų kurių kokybė ir aliejingumas buvo itin geri. Didžiąją supirktų ir parduodamų grūdų dalį sudarė prastesnės kokybės – antros klasės kviečiai, o ekstra kokybės kviečių nupirkta itin nedaug. Grūdų sandorių kainos buvo 20 proc. mažesnės nei ankstesniais metais, ir nors kviečių kainos visą ataskaitinį laikotarpį svyravo be aiškios krypties, jos laikėsi žemesnių kainų intervale. Tai lėmė, kad vidutinės sutarčių kainos per visus metus buvo maždaug ketvirtadaliu mažesnės, dėl to mažėjo pajamos ir pelnas. Prognozuojama, kad pasaulinis grūdų ir aliejinių sėklų derlius bus geresnis, todėl spaudimas kainoms, greičiausiai, išliks“, – teigia AB „Linas Agro“ generalinis direktorius Jonas Bakšys.
Sėkmingas sėklų verslas ir iššūkiai dėl pigesnių trąšų iš priešiškų šalių
Anot J. Bakšio, praėję finansiniai metai buvo itin dėkingi sėklų verslui. „Išskirtinai džiaugiamės pelninga sėklų srities veikla visose Baltijos šalyse. Sertifikuotų sėklų gamybos fabrikas Dotnuvoje pagamino beveik 32 tūkst. tonų sėklų – 15 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Šiuo metu Latvijoje, Iecavos mieste statomas antras fabrikas, kuris duris atvers 2025 m. viduryje, sertifikuotomis sėklomis aprūpins Latvijos bei Estijos ūkininkus.“
Vienu pagrindiniu praėjusių finansinių metų veiklos iššūkiu įvardijamos ir trąšos, į Lietuvą patenkančios iš Rusijos ir Baltarusijos. „Trąšų pardavėjams teko konkuruoti su į Lietuvą iš priešiškų šalių įvežamomis pigesnėmis trąšomis, dėl ko trąšų kainos rinkoje buvo daug žemesnės nei pernai. Be to, rinkoje teko prekiauti ankstesnių metų pirkimo trąšomis, kurios mažino maržą. Vis dėlto, nors apyvarta iš šios grupės prekių prekybos, palyginti su 2022–2023 m. finansiniais metais, krito 1,49 karto, bendrasis trąšų prekybos pelnas yra beveik 14 kartų didesnis nei mažiau sėkmingais ankstesniais metais“, – sako „Linas Agro“ vadovas.
Apie AB „Linas Agro“
AB „Linas Agro“ – viena didžiausių agroverslo bendrovių, valdančių 8 įmones Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir užtikrinančių visą veiklos grandinę – nuo sėklų pardavimo iki grūdų supirkimo. Įmonė priklauso didžiausiai Baltijos šalių žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupei AB Akola group.
Bendrovės finansiniai metai prasideda liepą ir baigiasi kitų metų birželio pabaigoje.
Pranešimą paskelbė: Tomas Šiuškus, UAB „Bosanova”