Finansai

Baltijos šalių verslas dėl EURIBOR kilimo nepanikuoja: taupys, bet vis tiek investuos

EURIBOR kilimas iš esmės nepaveikė verslo investavimo planų – daugiau kaip 41 proc. smulkiųjų ir vidutinių verslų teigia, jog EURIBOR kilimas investavimo planų nekeičia, o 31 proc. dar svarsto situaciją ir nėra apsisprendę. Tačiau kartu verslas pripažįsta, kad išlaidas mažinti teks – „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa rodo, kad apie 40 proc. verslininkų vis tik planuoja taupyti.  

Trijose Baltijos šalyse atlikus smulkių ir vidutinių įmonių įvairaus lygio vadovų apklausą, paaiškėjo, kad nenustojant kilti tarpbankinės rinkos palūkanų normai EURIBOR, didžioji dauguma verslo neatsisakė planų investuoti.

Šiek tiek daugiau kaip 41 proc. apklausos dalyvių nurodo, kad tarpbankinės palūkanų normos kilimas nedaro įtakos jų investicijų planams, 31 proc. verslo kol kas dar nėra tikri, kokį sprendimą pasirinkti. Apie 27 proc. verslo atstovų sako, jog investavimo planų atsisakys, tačiau nurodo skirtingus motyvus – vieni svarsto, ar išvis verta investuoti, kai kam investavimo planus teks atidėti, kai kurie dėl susiklosčiusių aplinkybių buvo priversti investicijas planuoti atsargiau.

„EURIBOR kilimas suformavo sudėtingą situaciją ne tik gyventojams, bet ir verslui. Turimų paskolų įmokos didėja, verslas ieško geriausių sprendimų ir neretai dėl to kreipiasi į mus. Kartu su savo klientais įvertiname pinigų srautus, aptariame kylančias rizikas ir įmonės finansinį pajėgumą, vystomų ar būsimų projektų įtaką įmonės veiklai“, – sako „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas. Anot jo, šiandien verslui itin svarbus partneriškas požiūris, kai tariamasi su specialistais, siekiama išgirsti ir nešališką nuomonę dėl finansinių bei su ja susijusių rizikų ir tuomet priimamas vienas ar kitas finansinis sprendimas.

Nepaisant to, kad didžioji dalis smulkaus ir vidutinio verslo neatsisako investavimo planų, tarpbankinių palūkanų normos kilimas pakoregavo verslininkų elgesį kitose srityse – ketinama mažinti išlaidas. 39,3 proc. apklaustųjų verslo vadovų žada taupyti arba mažinti išlaidas. Kalbant apie taupymą, trijose Baltijos šalyse verslo nuotaikos išsiskiria – daugiausiai taupymo šalininkų yra Estijoje (53 proc.), mažiausiai – Latvijoje (27 proc.), Lietuva lieka per vidurį (38 proc.).

Apie ketvirtadalis verslininkų, norėdami sumažinti savo išlaidas, žada sumažinti ar visai grąžinti paskolas (26 proc.). Čia trijų šalių nuostatos taip pat žymiai skiriasi – paskolų atsikratyti labiausiai linkę latviai (37 proc.), mažiausiai dėl to jaudinasi estai (17 proc.). 16 proc. verslo dėl padidėjusių išlaidų ketina didinti teikiamos paslaugos ar produkto kainą savo klientams.

„Luminor“ banko užsakymu bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Norstat“ apklausa buvo atlikta 2023 metų balandžio mėnesio pabaigoje Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, apklausus 750  smulkių ir vidutinių įmonių vadovus.

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

 Daugiau informacijos:

Indrė Baltrušaitienė
„Luminor“ komunikacijos vadovė
Tel.: +370 676 45334
El. p.: indre.baltrusaitiene@luminorgroup.com

Pranešimą paskelbė: Ineta Stravinskaitė, Publicum Financial Communications, UAB

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)