Finansai

„Baltpool“: DAEI apskaitos sistemoje – jau ir viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių operatoriai

Degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių (DAEI) apskaitos sistemoje įdiegus naują modulį jau gali registruotis ir viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių operatoriai, teikiantys elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos išteklių, transporto sektoriui.

„Prisidedame kuriant skaidresnį ir tvaresnį šalies transporto sektorių ir kartu su DAEI rinkos dalyviais skatiname jame naudoti daugiau biodegalų. Nuo šiol prie šios sistemos galės jungtis ir viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių operatoriai“, – teigia BALTPOOL generalinis direktorius Andrius Smaliukas. 

Sistema yra skirta visiems šalyje veikiantiems degalų tiekėjams, kurie privalo registruotis sistemoje ir deklaruoti duomenis apie rinkai tiekiamus ir vairuotojų naudojamus biodegalus pagal jų rūšį, kilmę ir energinę vertę. Deklaruojant sistemoje duomenis degalų tiekėjai privalo pateikti tvarumo sertifikatus, siekiant pagrįsti biodegalų kiekius tiekiamuose degaluose. Panašiai elektromobilių stotelių operatoriai turės pateikti atsinaujinančių išteklių energijos kilmės garantijas, kad naudojamas atsinaujinantis kuras. Elektromobilių įkrovimo stotelių operatoriams dalyvavimas neprivalomas.

Anot A. Smaliuko, naujiesiems sistemos dalyviams nauda aiški – gaunami DAEI vienetai (už 1 MJ gaunama 1 DAEI), kuriuos elektromobilių įkrovimo stotelių operatoriai gali perleisti kitiems rinkos dalyviams, šiuo atveju – degalų tiekėjams už finansinę naudą.

DAEI vienetų perleidimai registruojami DAEI sistemoje, o su perleidimais susiję susitarimai ir atsiskaitymai vyksta už šios sistemos ribų. Degalų tiekėjams DAEI kiekvienais metais poreikis didėja, nes atsinaujinančių išteklių procentas kuro dalyje vis didinamas.

DAEI apskaitos sistemą administruoja energijos išteklių birža BALTPOOL. Sistemos tikslas – padėti kurti skaidresnį ir tvaresnį šalies degalų sektorių. Poreikis sukurti DAEI sistemą kilo 2021 m. Seimui priėmus Alternatyvių degalų įstatymą (ADĮ), kuriuo siekiama žalesnės ir skaidresnės degalų rinkos.

ADĮ taip pat įpareigoja skystųjų degalų bei transporto sektoriaus gamtinių dujų tiekėjus nuo 2022 m. kasmet nuosekliai didinti AEI dalį vidaus rinkai patiektame benzine, dyzeline ir gamtinėse dujose – nuo 2025 m. iki 2030 m. Tuomet bus reikalaujama, kad kiekvienas tiekėjas turės pasiekti 16,8 proc. dalį iš AEI bendroje vidaus rinkai patiekiamų skystųjų degalų ir gamtinių dujų dalyje.

Duomenis apie į vidaus rinką patiektą benzine ir dyzeline esantį biodegalų kiekį, išduotas atsinaujinančių išteklių energijos kilmės garantijas „Baltpool“ teikia Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“, Energijos skirstymo operatorius (ESO), Valstybinė Mokesčių inspekcija (VMI) bei Lietuvos muitinė. Informacijos teikimo priežiūrą ir degalų tiekėjams nustatytų įpareigojimų įgyvendinimo kontrolę vykdo Valstybinė energetikos reguliavimo taryba bei Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Apie „Baltpool“

Tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ – tai elektroninė prekybos platforma, kurioje vyksta prekybos aukcionai standartizuotais biokuro produktais. Lietuvoje „Baltpool“ taip pat organizuoja medienos bei šilumos aukcionus, vykdo VIAP lėšų ir Degalų iš atsinaujinančių energijos šaltinių administravimą. Nuo 2022 m. balandžio 28 d. „Baltpool“ paskirtas įgyvendinti biomasės kuro atitikties tvarumo ir išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio sumažėjimo kriterijams vertinimo savanorišką nacionalinę schemą RED BP. „Baltpool“ priklauso Lietuvos valstybės valdomai energetikos įmonių grupei EPSO-G. Biokuro biržą prižiūri ir reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba. Daugiau informacijos www.baltpool.eu.

Pranešimą paskelbė: Marius Burkauskas, UAB Headline agency

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)