Finansai

Bendrovės „Scandagra“ regioniniuose seminaruose – dėmesys žemės rinkos iššūkiams ir jų sprendimams

Šimtai Lietuvos ūkininkų kovą rinkosi į agro verslo bendrovės „Scandagra“ rengiamus regioninius seminarus. Prienuose, Šakiuose, Kėdainiuose, Panevėžyje, Šiauliuose ir Palangoje vykusiuose seminaruose „Scandagra“ specialistai pristatė žemės ūkio verslo, trąšų ir augalų apsaugos naujienas, naujas sėklų veisles.

Ūkininkai supažindinti su naujausiais augalininkystės tyrimais, trąšų ir grūdų rinkos tendencijomis bei grūdų kainas lemiančiais veiksniais. Renginių pranešėjai pastebėjo, kad nors dėl padėties tarptautinėje grūdų ir trąšų rinkoje, klimato kaitos ir kitų aplinkybių ūkininkams šiuo metu kyla daug iššūkių, išeičių visuomet galima rasti. Tad ir regioniniams seminarams šiemet neatsitiktinai pasirinktas pavadinimas „Mes – ieškotojai“.

Dėmesio centre – kultūrų ir trąšų kainos

„Pasaulyje tvyranti tarptautinė įtampa ir rinkose vis kylantys permainų vėjai gali kelia nemažai susirūpinimo ir ūkininkams, ir agro verslo įmonėms. Tokiomis aplinkybėmis galimybė prieš darbymetį ūkiuose susitikti ir pasidalinti įžvalgomis tampa svarbesnė negu bet kada iki šiol. Tai, kad vis gausesnis būrys ūkininkų kasmet atvyksta dalyvauti regionų seminaruose rodo Lietuvos žemdirbių dinamiškumą, atvirumą naujovėms, siekį plėsti akiratį ir iėškoti būdų konkurencingumui stiprinti“, – teigia Marius Vasiliauskas, bendrovės „Scandagra“ vadovas.

Regionų seminaruose kalbėję bendrovės „Scandagra“ ekspertai atkreipė dėmesį, kad Centrinių bankų sprendimai mažinti palūkanų normas gali turėti įtakos valiutų kursams ir investiciniams srautams, tačiau grūdinių kultūrų kainas labiau veikia pasiūlos ir paklausos pokyčiai, logistikos kaštai bei geopolitinė situacija. Be to daugelis didžiųjų grūdų importuotojų susiduria su aukšta infliacija, kuri mažina jų perkamąją galią. Dėl to šios šalys gali sumažinti importo apimtis arba ieškoti pigesnių tiekimo šaltinių, kas gali riboti lietuviškų grūdų konkurencingumą tarptautinėje rinkoje.

Ūkininkų pelnui poveikį gal daryti ir didesnis kviečių balansas, reiškiantis, kad pasiūla viršys paklausą. Taigi pastebėta, kad ateinantys metai ūkininkams gali būti kiek sudėtingesni, bet išmintinga finansinė strategija galėtų padėti svyravimus sušvelninti.

Aptarti klimato kaitos iššūkiai

Seminaruose aptarti trąšų kainų svyravimai ir jų poveikis ūkininkams. Pastebima, kad dujų kainoms Europoje pasiekus aukščiausią lygį nuo 2023 m. pabaigos, padidėjo ir trąšų gamybos sąnaudos, o tuo pačiu – trąšų kainos. Dėl aukštų gamybos sąnaudų kai kurios Europos trąšų gamyklos sumažino savo pajėgumus arba laikinai sustabdė veiklą, laukdamos palankesnių rinkos sąlygų.

Kita vertus, trąšų paklausa išlieka didelė, tad ir jų kaina kyla, didindama ūkininkų veiklos sąnaudas. Norėdami sušvelninti šį poveikį, ūkininkai turėtų apsvarstyti galimybę iš anksto planuoti trąšų pirkimus, stebėti rinkos tendencijas ir ieškoti alternatyvių tiekimo šaltinių.

Daug dėmesio seminaruose skirta klimato kaitos keliamiems iššūkiams ir būdams šiuos iššūkius įveikti pasitelkiant modernias organines medžiagas augalams maitinti bei apsaugoti. Be to, ūkininkams pristatytos ir naujos kviečių veislės, kurios kaimyninių šalių žemdirbiams leido pasiekti rekordinių derlių.

Pranešimą paskelbė: Aušrinė Purytė, Fabula Rud Pedersen Group
Bendrovės „Scandagra“ regioniniuose seminaruose – dėmesys žemės rinkos iššūkiams ir jų sprendimams

Bendrovės „Scandagra“ regioniniuose seminaruose – dėmesys žemės rinkos iššūkiams ir jų sprendimams

Bendrovės „Scandagra“ regioniniuose seminaruose – dėmesys žemės rinkos iššūkiams ir jų sprendimams

(Perskaityta per mėnesį: 2, iš jų šiandien: 1.)