Finansai

Finansinis stabilumas Lietuvos versle, pandemijos akivaizdoje

Stabilus verslas – kas tai?

Koronaviruso pandemija atnešė verslui labai daug iššūkių. Didžioji dalis verslų susitvarkė patys, tačiau daliai prireikė nedidelės pagalbos ir postūmio, kad įmonės ir toliau išliktų stabilios finansiškai ir neįklimptų į dar didesnes finansines krizes. Kai kas atrado ir naujų galimybių, pakeitė verslo valdymo procesus, optimizavo išlaidas. Siekis išlaikyti įmonę stabilią kur kas lengviau pasiekiamas, nei metinis pelnas, todėl išlošė tos įmonės, kurios taip keitė savo tikslus ir prioritetus. Kai įmonė stabili, pelnas pasiekiamas kur kas paprasčiau.

Kaip atrodo finansiškai stabili smulkaus ar vidutinio verslo įmonė? 

Nesvarbu kokia veiklos sritimi įmonė užsiima – prekyba, gamyba ar paslaugų teikimu. Finansiškai stabili įmonė – tai visų pirma įmonė, kuri laiku įvykdo finansinius įsipareigojimus savo tiekėjams, verslo partneriams, darbuotojams, finansinėms institucijoms ir be abejo valstybei.

Pastaruoju metu pastebime pozityvią tendenciją, kad į finansuotoją kreipiasi verslas ne tuomet, kai įmonės stabilumas yra susvyravęs, tačiau kai įmonė numato artėjančius ir galimus pokyčius ir nori būti jiems pasirengusi. Tai parodo, kad būtent pandeminė situacija davė pamoką verslui galvoti kelis žingsnius į priekį ir finansavimo variantų ieškoti tuomet, kai situacija nepasiekė kritinės ribos“, – sako alternatyvaus finansuotojo UAB „Financed“ komercijos vadovė Lina Gustė.

Verslas su krizėmis susiduria ne pirmą kartą. Pasaulyje tai gal trečia rimta krizė per pastaruosius 20 metų. Atrodo, prie pasikeitusios situacijos prisitaikyti galima ir dabar. Tačiau kaip? Vienas iš būdų užtikrinti  nuolatines apyvartines lėšas ir laiku įvykdytus atsiskaitymus – sąskaitų finansavimas. Tai alternatyvus finansavimas, padedantis verslui išlikti konkurentabiliam net ir krizės akivaizdoje. 

Finansuojamas verslas gali būti tuo metu, kai įmonė prailgino apmokėjimo terminą pirkėjui,  kai pirkėjai prašo apmokėjimo terminų, kurie klientui yra per ilgi, kai klientas nenori prarasti naujų užsakymų arba kai nori valdyti papildomas rizikas susijusias su pirkėjais, jų vertinimų ir papildomu stebėjimu – labiau jį kontroliuojant ir įmokų surinkimo klausimus deleguojant finansuotojui.

Versle atsirandančios rizikos ir jų valdymas tampa kertiniu aspektu pelnui:

Stabilios įmonės turi atsiskaityti laiku ir žinoti, kaip užtikrinti nuolatinį įmonės augimą. Įmonės stabilumui įvertinti reikėtų nepraleisti augančią nemokumo riziką rodančių ženklų; pvz. darbuotojų skaičiaus pokyčiai, teismų, kuriuose įmonė dalyvauja kaip atsakovė, informacija, skolos valstybės biudžetui ir kitoms įmonėms, kt.

Rekomenduojame įmonėms pačioms susikurti aiškias verslo taisykles, kokio lygio riziką jos laiko sau priimtina, kokius požymius ar pokyčius įmonėse jos laiko rizikingais bei kaip jos į tuos pokyčius reaguoja. Vienos įmonės partnerius vertina konservatyviau, kitos – prisiima daugiau rizikos. Tai priklauso ne tik nuo įmonės rizikos apetito, bet ir nuo situacijos rinkoje.  Norinčios užimti tam tikrą rinkos dalį ar uždirbančios didesnę pelno maržą įmonės gali sau leisti labiau rizikuoti“, – sako atvirų duomenų platformos „Okredo“ vadovė dr. Gerda Jurkonienė.

Kaip užtikrinti įmonės finansinį stabilumą?

  • Visada turėkite apyvartinių lėšų, o jų pritrūkus rinkitės faktoringo paslaugą, kad kilus iššūkiamsgalėtumėte tęsti pradėtą veiklą.
  • Išvystykite darbo ir veiklos procesus, išplėskite tiekėjų ir verslo partnerių tinklą.
  • Siekite geros įmonės kredito istorijos – laiku grąžinkite paskolos, laikykitės visų finansiniųįsipareigojimų terminų ir grafikų.
  • Dirbkite su nedidelėmis verslo ir finansinėmis rizikomis – gerai įvertintais partneriais, tiekėjais,produkcijos ar paslaugų pardavėjais. Venkite partnerių su komplikuotais finansiniais santykiais ir abejotina kredito istorija.
  • Stabiliai didinkite darbuotojų skaičių, o veiklą vykdykite nuosekliai bent 1 metus.

Įmonės finansinis stabilumas yra pasiekiamas gana nesunkiai, tačiau visada reikia apsvarstyti galimybes kreiptis į profesionalus ir konsultuotis. Papildomas verslo finansavimas dažnai padeda sutaupyti ir išsaugoti verslą, tačiau kreiptis dėl tokios pagalbos reiktų laiku.

Pranešimą paskelbė: Lina Gustė, UAB „Financed“

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)