Dirbtines geles
Laisvalaikis

Floristikos istorija ir faktai apie gėles

Už mums visiems puikiai pažįstamų gėlių, kurios kasdien džiugina mūsų akis ir suteikia mūsų kasdienybei daugiau jaukumo, slypi gerokai gilesnė ir turtingesnė istorija nei jūs kada nors galėjote pagalvoti! Ir tiesą sakant, sunku net įsivaizduoti, kokia yra nuostabi floristikos istorija. Todėl tam, kad iš arčiau susipažintumėte su floristika ir gėlių pasauliu, GeliuPasaulis.lt pateikia labai daug įdomių detalių.

Gėlės yra auginamos daugiau nei penkis tūkstančius metų.

 • Tačiau iš tikrųjų gėlės ir su jomis susiję ritualai yra dar senesni. Visai neseniai atliekant kasinėjimus Izraelyje buvo atrasta kapavietė, kurioje buvo rasta gėlių. Du skeletai, kurie buvo palaidoti vienas šalia kito – vienas priklausė suaugusiam vyrui, o kitas buvo vaiko – yra net 12 000 metų senumo. Jie buvo palaidoti kartu su šalavijais ir mėta.
 • Pirmieji žinomi ir istorijos šaltiniuose užfiksuoti floristai buvo Japonijos vienuoliai, gyvenę prieš beveik šešis šimtus metų. Jų praktika naudojant gėles buvo dvasinė, kol galiausiai tapo labai svarbia Japonijos kultūros dalimi.

Karalienė Viktorija XIX a. pradžioje sukėlė tikrą „gėlių revoliuciją“, pradėdama dovanoti gėles savo draugams.

 • Jos ištaigingos vestuvės, kuriose buvo naudojama gausybė gėlių, tapo tikru visuotiniu idealu, kurio pradėta siekti. Teismo nariai manė, kad vietoje savo karūnos ji dėvėjo paprasčiausią apelsinmedžio žiedų vainiką.
 • Šiuo istorijos laikotarpiu jaunos moterys mokydavosi, kaip tinkamai derinti gėles. Tai buvo pripažįstama kaip tikro moteriškumo sudedamoji dalis.
 • Šiame laikotarpyje buvo parašyta labai daug knygų apie tai, kaip auginti augalus ir gėles.

Floristikos tradicijos, minimos karalienės Viktorijos laikmečio knygose, buvo paskleistos ir po Naująjį pasaulį, tačiau jame floristikos rinka padėjo klestėti tik XIX a. pabaigoje.

 • Dėl daugybės mirčių, kurias XIX a. septintajame dešimtyje nulėmė pilietiniai karai, bet kokios gėlės tapo priimtinos kaip užuojautos ženklas. Tuo tarpu iki tol tik baltos gėlės buvo pripažįstamos priimtinomis.
 • Abraomo Linkolno laidotuvių ceremonija buvo reikšminga gėlių populiarumui Jungtinėse Amerikos Valstijose. Laidotuvių metu buvo pasitelkta daugybė reikšmingų ir iki tol dar nematytų floristikos sprendimų, tarp kurių buvo ir kėdė, pagaminta vien tik iš gėlių.
 • XIX a. septintajame dešimtmetyje atsirado labai didžiulė gėlių paklausa ir šiuo laikotarpiu reikšmingai pasikeitė visa floristikos rinka, kurioje taip pat atsirado ir labai daug floristų.
 • 1884 m. JAV susiformavo Amerikos floristų bendruomenė, kuri iki šių dienų floristikos rinkoje yra labai stipri jėga.

Gėlių privalumai mūsų sveikatai

 • Atlikti tyrimai rodo, kad matydami gėles mes dažniau šypsomės ir lengviau užmezgame pokalbį. Todėl net jei nėra galimybės naudoti gyvas gėles, vertėtų pagalvoti apie dirbtinių gėlių (https://geliupasaulis.lt/lt/dirbtines-geles/) pasirinkimą.
 • Vienumoje gyvenantys senjorai rečiau susidurdavo su depresija, jei jų gyvenamojoje aplinkoje būdavo gėlių puokštė.
 • Ligoninėse gydomi pacientai, kurių palatose būna gėlių, vartoja gerokai mažiau vaistų nuo skausmo, o jų kraujospūdis ir širdies ritmas būna geresnis.
 • Geltonos spalvos gėlės pagreitina atsistatymo laiką.
 • „Rutgers“ universiteto tyrėjai nustatė, kad namai, kuriuose yra šviežiai nuskintų gėlių, yra harmoningesni.
 • Prancūzijoje atlikto eksperimento metu buvo nustatyta, kad vyrai yra patrauklesni, kai jie rankose laiko gėles.

Taigi, kai dabar apie gėles ir jų naudą žinote daugiau, jūsų laukiančioms vestuvėms ar bet kuriai kitai progai turėtumėte gėles pasirinkti su kur kas didesniu entuziazmu. Be to, jei norite, kad jūsų namuose būtų jaukiau ir mieliau, savo draugiją vertėtų papildyti ne viena gėlių puokšte!

(Perskaityta per mėnesį: 74, iš jų šiandien: 1.)