Finansai

G. Skaistė: „ES lygiu turime artimiausiu metu rasti sutarimą dėl tolesnės finansinės paramos Ukrainai“

Spalio 16-17 dienomis finansų ministrė Gintarė Skaistė Liuksemburge dalyvaus Eurogrupės (EG) ir Europos Sąjungos (ES) finansų ministrų (ECOFIN) susitikimuose, kuriuose didžiausias dėmesys bus skiriamas tolesnei ES finansinei paramai Ukrainai ir ES fiskalinių taisyklių peržiūrai.  

„Turime artimiausiu metu sutarti dėl tęstinės ES finansinės paramos Ukrainai kitiems metams ir vėlesniam laikotarpiui – aiškumas dėl paramos apimties ir sąlygų politikos svarbus tiek ukrainiečiams, tiek ir Vakarų partneriams. Būtina užtikrinti, kad finansavimas Ukrainai nemažėtų ir lėšos pasiektų kariaujančią šalį laiku. Taip pat turime judėti pirmyn su sprendimais dėl užšaldyto rusijos turto panaudojimo, tokiu būdu padengiant dalį Ukrainos finansavimo poreikių“, – pažymėjo G. Skaistė.

ECOFIN posėdžio metu ministrai apsikeis nuomonėmis dėl ekonominio ir finansinio rusijos agresijos prieš Ukrainą poveikio, tolesnės ES finansinės paramos Ukrainai. Taip pat EK pristatys pažangą siekiant užšaldytą rusijos turtą panaudoti Ukrainos reikmėms.

Posėdžio metu numatoma tęsti diskusijas dėl ES fiskalinių taisyklių peržiūros, siekiant politinio lygmens sutarimo iki šių metų pabaigos.

„Esminis peržiūrėtų ES fiskalinių taisyklių tikslas – realus skolų mažėjimas aukšto įsiskolinimo šalyse, tuo pačiu sukuriant paskatas ekonomikos augimo stiprinimui. Turime užtikrinti kuo didesnį sistemos skaidrumą, aiškumą ir vienodą visų šalių traktavimą. Lietuva diskusijose taip pat nuosekliai akcentuoja, kad peržiūrint fiskalines taisykles turime įvertinti pasikeitusią saugumo situaciją – būtina numatyti protingą lankstumą investicijoms į gynybinių pajėgumų didinimą šalyse“, – teigia G. Skaistė.

ECOFIN metu taip pat bus aptartas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės įgyvendinimas, tvirtinamos išvados dėl tarptautinio klimato kaitos finansavimo ir aptariami kiti tarptautinės darbotvarkės klausimai.

EG posėdyje, dalyvaujant JAV iždo sekretorei J. Yellen, ministrai apsikeis nuomonėmis apie pasaulio ekonomikos perspektyvas ir rizikas, JAV ir ES bendradarbiavimą.

Taip pat EG posėdyje bus aptarta Europos kapitalo ir finansų rinkų ateitis, pažanga įgyvendinant skaitmeninio euro projektą, rekomendacijos euro zonai 2024 m. ir kiti klausimai.

Pranešimą paskelbė: Justas Kačerauskas, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)