Užstato sistemos administratoriaus funkcijas Lietuvoje vykdanti VšĮ „Užstato sistemos administratorius” (USAD) pasirinko stiklo taros ir skardinių perdirbėjus. Gyventojų grąžinamas stiklo pakuotes trejus ateinančius metus ir toliau perdirbs bendrovės „Kauno stiklas“ ir „Panevėžio stiklas“. Plieninių pakuočių atliekų perdirbimu pasirūpins „Baltic Metal“. O supresuotos aliuminio skardinės toliau bus gabenamos į tarptautinės bendrovės „Novelis“ perdirbimo gamyklą Vokietijoje.
Perdirbėjams pristatytos pakuočių atliekos atitinkamai vėl virs naujais buteliais, skardinėmis ar kitais metalo gaminiais.
„Su Lietuvoje ir pasaulyje žinomais perdirbėjais tęsiame ilgalaikę partnerystę, kuri užtikrina greitą ir efektyvų užstatinių pakuočių perdirbimą. Sklandžiai ir patikimai veikiantis ciklas leidžia labiau tausoti aplinką, lemia mažesnes energijos sąnaudas ir CO2 emisijas, lyginant su stiklo, aliuminio ar plieno gamyba iš pirminių žaliavų“, – pastebi USAD direktorius Gintaras Varnas ir priduria, kad į taros surinkimo vietas gyventojų grąžinamos užstato pakuotės perdirbant virsta aukštos kokybės žaliava, nes yra pakankamai švarios ir be pašalinių priemaišų.
Perdirbimo bendrovės atrinktos konkurso būdu. Numatyta, kad 2021 metais iš USAD skaičiavimo centro Vilniuje į „Kauno stiklą“ iškeliaus 6 tūkst. tonų, į „Panevėžio stiklą“ – 3,5 tūkst. tonų stiklo duženų. „Novelis“ gamyklą Vokietijoje turėtų pasiekti 4 tūkst. tonų perdirbimui skirto aliuminio, o „Baltic Metal“ – apie 10-12 tonų plieno.
„Užstato sistema užtikrina pastovų ir nuolatinį aukštos kokybės antrinės žaliavos tiekimą. Lietuvoje surinktų stiklo pakuočių duženas panaudojame naujų butelių gamybai. Stiklas gali būti visiškai perdirbamas neribotą skaičių kartų, todėl bendradarbiaudami visi kartu apsaugome aplinką nuo pakuočių atliekų, kurios paliktos gamtoje dūlėtų daugybę metų“, – teigia bendrovės „Kauno stiklas“ direktorius Evaldas Sauliūnas, pastebėdamas, kad stiklo perdirbimas atitinka ekonomikos žiediškumo principus, kuriuos siekiama įdiegti ir įtvirtinti kuo platesniu mastu visoje Europos Sąjungoje.
Stiklo fabrike Kaune perdirbamas rudos ir žalios spalvos stiklas, o į „Panevėžio stiklą“ USAD išsiunčia bespalvį stiklą. Fabrikuose duženos išvalomos modernia įranga, sutrupinamos, patikrinamos ir galiausiai atsiduria gamybos įrengimuose ir krosnyse, kur stiklas lydomas maždaug 1500 laipsnių temperatūroje.
Tuo tarpu tūkstančiai tonų aliuminio skardinių ir toliau keliaus į Vokietiją – bendrovės „Novelis“ perdirbimo gamyklą. Ši tarptautinė bendrovė yra viena iš aliuminio perdirbimo lyderių pasaulyje, savo veikla užtikrinanti, kad grąžinta aliuminio skardinė per 60 dienų būtų perdirbta, iš naujo išlieta ir gėrimų gamintojai ją vėl galėtų išleisti į rinką.
Aplinkos ministerija yra nustačiusi pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo užduotis gamintojams ir importuotojams, nes Lietuva siekia mažinti sąvartynuose šalinamų pakuočių atliekų ir sukurti efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą. Šiose užduotyse numatyta, kad 2020 metais ir vėliau turi būti surinkta ir perdirbta ne mažiau kaip 90 proc. į šalies vidaus rinką išleidžiamų metalinių, plastikinių ir stiklinių pakuočių, dalyvaujančių užstato sistemoje. USAD duomenimis, per vienuolika šių metų mėnesių surinkta 94 proc. į rinką išleistų plastiko, 92 proc. metalinių ir 87 proc. stiklo pakuočių, įtrauktų į užstato sistemą.
Pranešimą paskelbė: Kristina Kukarevičiūtė, UAB „Fabula ir partneriai”