Laisvalaikis

Įdomios Velykų tradicijos iš viso pasaulio

Velykos yra viena svarbiausių krikščionybės švenčių, minint Jėzaus Kristaus prisikėlimą. Ji švenčiama visame pasaulyje su įvairiomis tradicijomis ir papročiais, atspindinčiais kultūrų ir visuomenių įvairovę. Todėl labai įdomu apžvelgti keletą įdomiausių Velykų tradicijų iš įvairių pasaulio kraštų.

Velykiniai margučiai

Viena iš populiariausių Velykų tradicijų yra kiaušinių marginimas. Tikima, kad kiaušiniai simbolizuoja naują gyvybę, o jų dažymas yra Jėzaus atgimimo simbolis. Kiaušinių marginimo tradicija siekia senovės laikus, o šiandien ji praktikuojama daugelyje pasaulio šalių. Kai kuriose kultūrose kiaušiniai per Velykas taip pat naudojami kaip dovana draugams ir šeimos nariams.

Velykų zuikis

Velykų zuikis yra populiarus daugelio Velykų švenčių personažas, ypač Vakarų šalyse. Šios tradicijos kilmė neaiški, tačiau manoma, kad ji kilo iš vokiškos Osterhase tradicijos. Pagal šią tradiciją kiškis dėdavo kiaušinius į vaikų Velykoms padarytą lizdą.

Didžiojo penktadienio procesijos

Daugelyje katalikiškų šalių Didžiojo penktadienio procesijos yra svarbi Velykų švenčių dalis. Šiose procesijose atkuriami Jėzaus Kristaus nukryžiavimo įvykiai, jų dalyviai neša kryžius ir Jėzaus bei Mergelės Marijos statulas. Procesijas lydi maldos ir giesmės, kurios sukuria iškilmingą atmosferą.

Velykų eitynės

Velykų paradai yra populiari tradicija daugelyje šalių, ypač JAV. Šie paradai dažnai rengiami Velykų sekmadienį, juose dalyvauja gražiausiais drabužiais apsirengę žmonės, žygiuojantys gatvėmis. Daugelyje tokių paradų taip pat būna maršuojančių orkestrų pasirodymai.

Judo sudeginimas

Kai kuriose šalyse, pvz., Meksikoje ir Graikijoje, Velykų šeštadienį tradiciškai rengiamas Judo deginimas. Judo Iskarijoto atvaizdas, simbolizuojantis Jėzaus išdavystę, yra viešai sudeginamas. Ši tradicija simbolizuoja Judo nubaudimą už Jėzaus išdavystę.

Aitvarų skraidinimas

Bermuduose aitvarų leidimas yra tradicinė Velykų pramoga. Manoma, kad ši tradicija kilo iš papročio leisti aitvarus, simbolizuojančius Kristaus žengimą į dangų. Aitvarai gaminami įvairių formų ir dydžių, juos leidžia ir vaikai, ir suaugusieji.

Puodų mėtymas

Graikijos Korfu saloje Didžiojo šeštadienio rytą vyksta puodų mėtymo tradicija. Jos metu pro langus, balkonus ir gatves mėtomi moliniai puodai, pripildyti vandens. Ši tradicija simbolizuoja senų daiktų išmetimą ir naujos pradžios pradžią.

Velykų duona

Velykų duona yra tradicinis maistas daugelyje šalių, įskaitant Italiją, Graikiją ir Rusiją. Duona dažnai puošiama simboliniais elementais, pvz., kryžiais, balandžiais ar velykiniais margučiais. Kai kuriose kultūrose duona taip pat dovanojama per Velykas.

Žodis pabaigai

Velykų tradicijos pasižymi didele įvairove, atspindinčia unikalius įvairių pasaulio kultūrų papročius ir tikėjimą. Šios tradicijos – nuo velykinių margučių ir zuikių iki Didžiojo penktadienio procesijų ir aitvarų leidimo – leidžia susipažinti su labai turtinga Velykų švenčių istorija ir ypatingu kultūriniu paveldu.

(Perskaityta per mėnesį: 17, iš jų šiandien: 1.)