Finansai

Įrengti žiemai pritaikyti nameliai COVID-19 mėginiams imti

Vilniuje, Kaune ir Tauragėje įrengti specialūs COVID-19 mėginiams imti skirti laikini nameliai, kuriuose per parą priimama per 350 žmonių. Šaltuoju metų laiku veikti pritaikyti statiniai padeda išvengti viruso platinimo rizikos gydymo įstaigose, todėl jos šį sprendimą vadina pasiteisinusiu ir, esant poreikiui, ateityje planuoja tokių namelių įrengti daugiau.

Pasak Lauros Penikienės, medicinos klinikų tinklo „InMedica“ vykdančiosios direktorės, didelę besitiriančiųjų dalį sudaro keliautojai – vykstantys į poilsines keliones arba į komandiruotes užsienyje, taip pat šalyje besimokantys ar dirbantys užsieniečiai.

„Vykstant į šalis, į kurias kelionės leidžiamos, reikalingi sertifikatai, kad žmogus neserga COVID-19, jie leidžia išvengti testavimo atvykus į tą šalį. Pavyzdžiui, Kretoje testuojami visi atvykusieji, nebent jie pateikia ne senesnį nei 48 val. sertifikatą apie savo šalyje atliktą testą. Sulaukiame ir daug žmonių, kurie nejaučia simptomų, nėra turėję žinomo kontakto su sergančiu, bet nori pasitikrinti „dėl šventos ramybės“, – aiškina pašnekovė.

Pasak L. Penikienės, norinčiųjų išsitirti kiekiai nuolat auga, o atskiromis dienomis ar savaitėmis srautai priklauso ir nuo Vyriausybės sprendimų, ir nuo karantino sąlygų, ir nuo draudimo arba leidimo keliauti.

Molekuliniai PGR tyrimai atliekami trijose klinikose, testuotojų komandos dirba kasdien ir vidutiniškai per parą paimama apie 350 mėginių. Profilaktiškai savo darbuotojus nori patikrinti ir įmonės, ypač nedidelės, kuriose dirba kelios dešimtys žmonių, jei ten fiksuojami pavieniai susirgimų atvejai. Testai atliekami ir klinikų personalui bei pacientams, kuriems numatytos įvairios procedūros ar planinės operacijos.

Klinikos vadovės teigimu, pacientams rūpi, jog mėginiai būtų imami saugiomis sąlygomis, tinkamai dezinfekuotose, vėdinamose ir nuo bendro žmonių srauto atskirtose patalpose. Dėl to „InMedica“ prie trijų Vilniuje, Kaune ir Tauragėje esančių klinikos padalinių įrengė laikinus namelius, skirtus būtent COVID-19 mėginiams imti.

„Didžioji dalis patalpų sveikatos įstaigose niekada nebuvo pritaikyta tokiems ūmiems infekcinių ligų protrūkiams, kokį išgyvename dabar. Nėra tinkama, jei mėginiai virusui nustatyti imami tuose pačiuose kabinetuose, kur kiti pacientai atvyksta atlikti profilaktinių tyrimų, lankosi mamos su kūdikiais, lėtinėmis ligomis sergantys vyresnio amžiaus žmonės, net ir besiimant visų būtinų saugumo priemonių.

Todėl ir nusprendėme, kad mėginių ėmimas turi vykti klinikos teritorijoje, bet ne jos patalpose. Vasarą tai darėme specialiai tam kieme pastatytose palapinėse, o atėjus rudeniui teko prisitaikyti prie oro sąlygų ir įsirengti laikinus namelius“, – pasakoja L. Penikienė.

Nuomos pagrindu įsigijusi šiuos laikinus statinius, klinika juos pritaikė mėginių ėmimui. Patalpos čia šildomos, ventiliuojamos, kokybiškai apšviestos. Mėginius ima atskirai suformuotos darbuotojų komandos, kurios nesusitinka su kitu klinikų medicinos personalu, tad srautai nesimaišo. Tarp pacientų priėmimo nameliai išvėdinami, maksimaliai išdezinfekuojami visi paviršiai.

L. Penikienė tokį sprendimą vadina pasiteisinusiu, nes kasdien šalyje fiksuojant tūkstantinius susirgimus dėmesio žmonių saugumui per daug būti negali, o gydymo įstaigos, jos manymu, yra vieta, kur pacientas bet kokiai bėdai ištikus turi jaustis esantis patikimose rankose.

Pranešimą paskelbė: Eglė Cibienė, UAB „Idea Prima”
Įrengti žiemai pritaikyti nameliai COVID-19 mėginiams imti

(Perskaityta per mėnesį: 17, iš jų šiandien: 1.)