Finansai

Kauno startuolių ekosistemoje – išaugęs inovacijų eksportas ir kuriamos technologijos su korporacijomis

Viena didžiausių šalyje inovacijų bendruomenių, turinti daugiau nei 100 narių, „Tech-Park Kaunas“, 2022-aisiais į bendradarbiavimo su startuoliais programą įsitraukė 39 didžiąsias šalies kompanijas. Tokie beveik 4 kartus išaugę skaičiai rodo, kad nacionaliniu ir tarptautiniu mastu komercinę veiklą vykdančios įmonės yra linkusios drauge su startuoliais ieškoti naujų sprendimų ir investuoti į rinkose tik pirmuosius žingsnius žengiančias naujoves.

Pranašumą užtikrina darbas su mokslininkais  

„Viešoje erdvėje daug yra kalbama apie talentų paieškas, tačiau nereikia pamiršti, jog kuriant inovacijas reikia ir praktinių produkto vystymo bei  testavimo įgūdžių turinčių specialistų. Startuoliams ir technologijų kūrėjams labai svarbus tamprus ryšys su mokslininkais, kurie ne tik turi koncentruotų žinių, bet ir geba valdyti tyrimo ir testavimo procesus. Toks poreikį atsleidžia ir išaugusios investicijos į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą“, – sako „Tech-Park Kaunas“ vadovas Paulius Nezabitauskas. 

Inovacijų bendruomenėje įsikūrusios įmonės investavo į su mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEPI) susijusias veiklas, o bendra investicijų apimtis sudarė 7 proc. nuo visų įmonių pajamų – 13 kartų daugiau nei Lietuvos ir beveik 5 kartus – nei ES verslo sektoriaus vidurkiai. 

„Tech-Park Kaunas“ veikiančios įmonės inovacinius projektus vykdė kartu su mokslo institucijomis, taip prisidedant prie vieno pagrindinių Lietuvos sumanios specializacijos tikslų – mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimo. Į rinką verslai išleido daugiau nei 100 naujų produktų, technologijų bei paslaugų.

Augino eksporto apimtis 

„Siekiant, kad inovacijos atsidurtų rinkoje, mokslui ir verslui svarbu padėti atrasti produktyvų ryšį. Reikia tinkamos platformos, formato, kuriančio autentišką aplinką kokybiškam bendravimui. Ryšio facilitavimas ir reguliarumas taip pat labai svarbu, nes pasitikėjimas ir kontaktų tinklas auga palaipsniui. Su universitetų mokslininkais ir tyrėjais kviečiame susitikti „R&D meetups“ renginiuose. „Inovatorių pusryčiuose“ startuoliai bei korporacijų verslo atstovai aptaria iššūkius“, – akcentuoja „Tech-Park Kaunas“ Inovacijų ir verslumo departamento direktorius Romanas Zontovičius.

Parko įmonių bendruomenė praėjusiais metais aktyviai dalyvavo tarptautinėse veiklose bei sparčiai augino eksporto apimtis – nuo 14 iki 48 proc. Ženklią dalį išaugusio eksporto sudarė įmonės „Kongsberg NanoAvionics“ sėkmė. Taip pat džiugino, kad daugiau nei 10 įmonių aktyvi veikla ieškant užsienio rinkų, kiekvienos jų eksporto apimtys viršijo 1 mln. eurų. 

2022 metais „Tech-Park Kaunas“ įmonės ne tik investavo į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, bet didino darbuotojų ir tyrėjų gretas. Praėjusių metų pabaigoje inovatorių komandose dirbo 207 mokslininkai, 15 proc. daugiau nei metų pradžioje. Nors ir susidurusios su iššūkiais konkuruodamos dėl talentų pritraukimo su didžiosiomis tarptautinėmis IT kompanijomis, Parke įsikūrusios įmonės išplėtė savo komandas 11 proc. Verslai pritraukė investicijas medicinos, informacinių technologijų, išmaniosios elektromobilių įkrovimo įrangos technologijoms vystyti. 

Inovacijų ir verslo departamento veiklą koordinuojantis vadovas R. Zontovičius pastebi, kad didėjantis mokslininkų ir tyrėjų skaičius rodo įmonių prioritetą pritraukti mokslinių tyrimų srityje patirties turinčius darbuotojus, kas leidžia kurti aukštos pridėtinės vertės produktus ir paslaugas: „Geras ženklas, kad tuo suinteresuoti ir kiti esminiai startuolių ekosistemos veikėjai, tiek universitetai, tiek Kauno savivaldybė, juk norint proveržio svarbus visų organizacijų bendradarbiavimas.“

Atranda korporacijų nišą

Pernai „Tech-Park Kaunas“ toliau aktyviai investavo į startuolių bendradarbiavimo galimybių paiešką su didžiosiomis korporacijomis, siekdama atverti įmonėms naujas galimybes užmegzti naudingus verslo ryšius bei vystyti bendrus projektus. 

„Pavyzdžiui, įsitraukę į tarptautinį akceleratorių „Urban Tech“ startuoliai ir korporacijos identifikavo iššūkiius išmanaus miesto, žaliųjų technologijų ir sveikatos technologijų sektoriuose. „Tech-Park Kaunas“ ekspertų komanda atrinko 44 iššūkius, kuriuos suformavo 29 didžiosios verslo ir viešojo sektoriaus įmonės, tarp kurių AB „Achema“, „Ignitis Group“, LSMU Kauno klinikos, VU Santaros klinikos, Vytauto Didžiojo karo muziejus ir kitos. Iš viso įmonių komandos inovatyvių sprendimų ieškojo daugiau nei 300 iššūkių, kuriuos padėjo surasti 11 verslus inkubuojančių organizacijų iš visos Europos“, – sako P. Nezabitauskas.

Pranešimą paskelbė: Paulius Nezabitauskas, VšĮ Kauno mokslo ir technologijų parkas
Kauno startuolių ekosistemoje – išaugęs inovacijų eksportas ir kuriamos technologijos su korporacijomis

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)