Laisvalaikis

Kokiais svarbiais privalumais pasižymi gėlės

Kadaise rašytojas Hansas Kristianas Andersonas pasakė: „Vien tik gyventi nepakanka… Reikia turėti saulę, laisvę ir šiek tiek gėlių.“ Ir iš tiesų, laisvė yra labai svarbus laimės elementas, o vis daugiau tyrimų rodo, kad laikas, praleistas lauke, saulės šviesoje, yra labai svarbus mūsų psichinei ir fizinei gerovei. Tačiau neseniai atliktas naujas tyrimas parodė, kad gėlės mūsų namuose ne tik pagerina svetainės estetinį vaizdą!

Vis daugiau tyrimų rodo, kaip aplinkos dizainas teigiamai veikia žmogaus sveikatą. Dabar tiek intuityviai, tiek ir moksliškai žinoma, kad gamtos elementų, pvz., gėlių, įtraukimas į interjerą gerina mūsų savijautą. Ir tai nėra vieninteliai gėlių privalumai, dėl kurių šiomis dienomis gėlių pristatymas į namus tampa dar patrauklesniu pasirinkimu.

Pagerina nuotaiką

Atlikti tyrimai parodė, kad moterys, gavusios gėlių, dažniausiai teigė, jog jos pagerino jų nuotaiką. Mokslininkai mano, kad taip yra todėl, jog „gėlės suteikia galimybę bendrauti su gamta, o tai yra sveikatą stiprinantis aplinkos poveikis“. Be to, 2005 m. Rutgerso universitete atlikto tyrimo metu nustatyta, kad gėlės, atsitiktinai išdalytos žmonėms liftuose, sukėlė labai teigiamą reakciją tiek moterims, tiek vyrams.

Gėlės sumažina stresą

Neseniai atliktoje apklausoje buvo nustatyta, kad 68 proc. žmonių stresą patiria kas savaitę, o dar 32 proc. žmonių stresą patiria kiekvieną dieną. Ypač daug streso patiria moterys, nes kas ketvirta teigia, kad stresą jaučia kelis kartus per dieną.

Du mėnesius trukusiame tyrime 170 18-65 metų amžiaus moterų buvo paprašyta 12 dienų dalyvavimo pradžioje ir tyrimo pabaigoje užpildyti suvokiamo streso klausimynus, kuriuose buvo 30 teiginių, tokių kaip „jaučiatės psichologiškai išsekusi“, „atrodo, kad jūsų problemos auga“, „jaučiatės nusivylusi“ ir „jums sunku atsipalaiduoti“, o jų skalė buvo keturių balų – nuo „paprastai“ iki „beveik niekada“.

Po penkių dienų vienos moterys už dalyvavimą tyrime negavo nieko, kitos buvo apdovanotos prabangiomis žvakėmis, o dar kitoms buvo padovanotos šviežiai skintos gėlės. Nustatyta, kad iš visų variantų gėlės turėjo didžiausią stresą mažinantį poveikį, o jas gavusios moterys, remiantis klausimynu, patyrė 5,5 balo streso sumažėjimą, palyginti su vos 2 balais kitose grupėse.

Sustiprina santykius

Tyrimais nustatyta, kad būnant šalia gėlių padidėja užuojauta kitiems ir noriau ištiesiama pagalbos ranka tiems, kuriems jos reikia. Todėl jie linkę palaikyti geresnius santykius su kitais žmonėmis.

Gėlės pagerina atmintį

Atliekant vieną iš minėto Rutgerso universiteto tyrimo eksperimentų buvo analizuojamas gėlių poveikis 55 metų ir vyresniems asmenims. Tai, kad gėlės pagerino vyresnio amžiaus žmonių nuotaiką, nebuvo staigmena. Netikėta buvo tai, kad jos, regis, teigiamai veikė jų epizodinę atmintį.

Tai paaiškinama kitu tyrimu, kuriame teoriškai teigiama, kad per žmogaus evoliuciją gėlės atsirado kaip vienas iš „nedaugelio augalų, kurie sugeba gaminti chemines medžiagas su tiksliu molekuliniu raktu. Kaip teigiama tyrime, gėlės reikalingos tam, kad mūsų smegenyse būtų išlaisvintas mechanizmas, valdantis malonumą, atmintį ir galbūt net transcendenciją.

Tai reiškia, kad dėl to, jog gėlės yra tokios kvapnios, o kvapai taip stipriai susiję su mūsų prisiminimais, gėlės gali suaktyvinti ir taip treniruoti su atmintimi susijusias smegenų dalis.

Padeda fiziškai išgyti

Viename tyrime, kuriame dalyvavo 90 pacientų, atsigaunančių po hemoroidektomijos ligoninėje, nustatyta, kad pacientai, kurie gulėjo palatose su gėlėmis, patyrė akivaizdžią teigiamą fiziologinę reakciją, pasireiškiančią mažesniu sistoliniu (viršutiniu) kraujospūdžiu, mažesniu skausmo, nerimo ir nuovargio vertinimu nei pacientai, buvę kitose patalpose, kuriose gėlių nebuvo.

Pacientai, kuriems buvo skirtos palatos su gėlėmis, taip pat geriau vertino savo palatas ir jautėsi labiau prižiūrimi, todėl pagerėjo jų sveikimo rodikliai.

Kai kurios gėlės netgi pagerina miegą

Nuo seno manoma, kad levandos yra puiki natūrali pagalba miegui. Siekdami patikrinti šią teoriją, mokslininkai atlikto tyrimą, kurio metu paprašė 31 vyro ir moters tam tikromis naktimis pakvėpuoti levandų eteriniu aliejumi. Rezultatai parodė, kad kitą rytą jie jautėsi pailsėję ir energingesni.

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)