Paslaugos

Kokias paslaugas teikia vertėjai

vertimai         Įvairiausi vertimai ir su jais susijusios paslaugos itin išpopuliarėjo pastarąjį dešimtmetį. Galima teigti, jog be vertėjų ir jų teikiamų paslaugų, šiai dienai neapsieitų nei vienas verslas, nes vienoj ar kitoj verslo grandinės dalyje, būna kas nors versta iš užsienio kalbos.

Vertėjų paslaugomis naudojasi valstybė ir jos institucijos. Dažnai tai būna vertimai žodžiu, kai į šalį atvyksta kitos valstybės įtakingas asmuo ar įgaliotinis. Kad dvi tautos galėtų susikalbėti reikalingas vertėjas, todėl valstybė samdo įmones arba privačius asmenis, kad sklandžiai verstų ir tarpininkautų vykstant deryboms ar šiaip kokiame nors svarbiame valstybiniame renginyje.

Vertimų biuras taip pat gali teikti įvairiausių valstybės dokumentų vertimo paslaugas. Pavyzdžiui valstybė gali ieškoti užsienio verslininkų, kurie turi patirties ir pigiau nei vietinės įmonės įrengtų oro uostą, pastatytų elektrinė, nutiestu kelius ir panašiai. Tokiu atveju valstybė turi sudaryti pasiūlymą, dažniausiai anglų kalba, kurį suprastų galimi projekto plėtotojai. Toks pasiūlymas gali būti ir tūkstančio lapų apimties, nes reikia raštu perteikti daug informacijos, kad projekto plėtotojai žinotų visas sąlygas ir galėtų įvertinti savo galimybes jį įrengti. Būtent todėl, reikalingi profesionalūs vertėjai, kurie sugebėtų per kuo greitesnį laiką, nepriekaištinga verslo kalba, išversti pasiūlymą į užsienio kalbą.

Turbūt nė vienas nesusimąstome, kokie iš tiesų dideli vertimo mąstai yra prekybos srityje. Šalies rinkoje esant milijonams produktų, kiekvieno jų instrukcija, sudėtis ir specifikacijos yra išverstos į tos valstybės kalbą. Verčiama ne tik materialiųjų daiktų instrukcijos, bet ir paslaugų aprašymai. Pavyzdžiui įmonė teikianti logistikos paslaugas visoje Europoje, turi išversti visą informaciją apie savo veiklą bent penkiomis Europos kalbomis. Tai svarbu, nes užsienio klientas užsukęs į interneto puslapį, bus daug labiau patenkintas ir labiau pasitikės įmone, jei visą informaciją ras savo gimtąja kalba.

Vertėjų paslaugomis visada naudojamasi pasaulinio lygio varžybose, čempionatuose ir olimpiadose. Į olimpiadas suvažiuoja tūkstančiai sportininkų iš viso pasaulio, todėl vertimai atliekami įvairiausiomis kalbos. Be sporto varžybų būna kitokios paskirties masinių pasaulinių renginių, tokių kaip Miss Visata, Eurovizija ir panašiai. Vien visiems šiems renginiams besiruošiant išnaudojami milžiniški vertėjų resursai, o ką jau kalbėti apie tarpininkavimą ir vertimą pačio renginio metu. Pavyzdžiui siekiant transliuoti Eurovizijos renginį per nacionalinę televiziją, renginys verčiamas kiekvienoje šalyje į gimtąją kalbą, taigi kiekvienoje šalyje tai atlieka bent po vieną vertėją.

Taigi, vertimo paslaugos teikiamos milžiniškais mąstais visame pasaulyje, o vertėjų paslaugomis naudojasi netik privatūs asmenys ar verslai, bet ir valstybės ir pasaulinio lygio renginių organizatoriai.

 

(Perskaityta per mėnesį: 60, iš jų šiandien: 1.)