Finansai

Lietuva pasirengusi stiprinti savo vaidmenį kosmoso technologijų revoliucijoje

Iki 2027 metų padėti įsisteigti bent 25 kosmoso srities startuoliams, jau šį rudenį įkurti Europos kosmoso agentūros verslo inkubavimo centrą, telkti kosmoso srities bendruomenę – tai tik dalis priemonių, kuriomis siekiama per užsibrėžtą laikotarpį paskatinti Lietuvos kosmoso sektorių pasiekti 1 proc. šalies BVP. Šie tikslai nurodomi Lietuvos kosmoso sektoriaus plėtros koncepcijoje, kurią parengė Ekonomikos ir inovacijų ministerija. 

Šiandien pristatytoje Lietuvos kosmoso sektoriaus plėtros koncepcijoje pabrėžiama, kad kosmoso sektorius yra vienas sparčiausiai augančių visame pasaulyje. Jo vertė viršija 300 milijardų eurų, jis kasmet užtikrintai auga beveik 7 procentais, o Lietuva siekia geriau išnaudoti savo potencialą įsitvirtinti jame ir tam numatyti konkretūs žingsniai.  

„Kosmosas tampa viena prioritetinių sričių Europoje ir tai puikiai iliustruoja Europos kosmoso programa, kurioje numatytos milžiniškos investicijos į sektorių. Lietuvai svarbu nebūti pasyvia šios transformacijos stebėtoja, todėl parengėme koncepciją, kuri padės Lietuvai tapti tarptautinio lygio moksliniais tyrimais ir pažangiosiomis technologijomis sukurtų kosmoso srities paslaugų, gaminių ir technologijų tiekėja bei naudotoja. Tai leis teikti visuomenei, verslui ir viešajam sektoriui reikalingas technologijas, produktus ir paslaugas bei kurti didelę pridedamąją vertę“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. 

Jos teigimu, kosmoso technologijų pritaikomumas būdingas tokiems sektoriams kaip aplinkos valdymas, transportas ir miestų planavimas, klimato stebėjimas ir meteorologija, telekomunikacijos, gynyba ir saugumas, energetika, žemės ūkis ir kiti. Tai duoda papildomos naudos ekonomikai ir visuomenei. 

Pasak ministrės, Lietuvos mokslas ir verslas turi potencialo vystyti kosmoso sektorių kurdami vartotojams skirtas  Žemės stebėjimo duomenų panaudojimo aplikacijas, kosminių sistemų programinę įrangą, kosmoso veikloms pritaikydami autonominių sistemų, dirbtinio intelekto ir robotikos sprendimus, gamindami optikos ir optoelektronikos įrenginius,  mažuosius ir nanopalydovus bei elektromechaninius komponentus.  

Kartu su nesenai veiklą pradėjusia Inovacijų agentūra įkurtas „LT SpaceHub“, kuris gerokai praplės anksčiau Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) veikusio kosmoso biuro veiklas ir telks kosmoso bendruomenę, užsiims preinkubavimo ir akceleravimo veiklomis, didins Lietuvos kosmoso pramonės žinomumą, skatins Lietuvos verslo dalyvavimą Europos kosmoso agentūros (EKA) ir kitose tarptautinėse programose.  

A. Armonaitė pabrėžia Lietuvos tapimo asocijuota EKA nare svarbą: „Tai mums sukuria galimybę didinti valstybės konkurencingumą, skatinti inovacijas, pažangių technologijų, inovatyvių industrijų plėtrą bei integruoti kosmoso srityje veikiantį Lietuvos verslą ir mokslą į tarptautines vertės grandines, o kartu ir įpareigoja toliau augti šioje srityje.“

Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)