Finansai

Lietuvė meno rinkos ekspertė Ornela Ramašauskaitė – tarp meno investavimo lyderių pasaulyje

Nors Lietuva yra itin maža šalis, bet jos meno kūrėjai žinomi visame pasaulyje. Šalia menininkų į lyderių gretas įrašomi ir dar labiau nišinės srities atstovai – lietuvė meno rinkos ekspertė, investavimo į meno kūrinius konsultantė  Ornela Ramašauskaitė „Wealth & Finance Awards 2023“ pripažinta „Lydere meno gerovės valdymo srityje“ (Leading Female Figure in Art Wealth Management), o jos vadovaujama įmonė „artXchange Global“ „LUX Global Excellence Awards 2023“ gavo „Investavimo į meną stratego Europoje“ (Art Investment Strategist of the Year – Europe) apdovanojimą.

Šie apdovanojimai įrašo Lietuvą į meno rinkos žemėlapį, kuris apima ne tik estetiką, bet jungia kultūrą su ekonomiką. Pasaulinė meno rinka nustebina įspūdingais meno kūrinių pardavimais, o investavimas į meną savo grąža konkuruoja net su S&P 500 akcijų indekso vidurkiais. Nors Lietuvos kūrėjų darbai vis dar nėra svarstomi kaip potencialios investicijos pasauliniu mastu – meno ekspertai gali padėti atkreipti dėmesį į daug kam egzotinės šalies autorius.

„Garbė būti pripažintai tarptautiniuose apdovanojimuose. Meno rinka labai siaura, čia dauguma vieni kitus pažįsta, visi kliaujasi reputacija, kurią tikrina be galo akylai. Visgi, apdovanojimai suteikia žinomumo tarp masinės auditorijos – o tai yra mano misijos dalis: noriu demistifikuoti investavimą į meną, parodyti, kad jis yra prieinama opcija net ir vidutinių pajamų asmenims. Antra, norisi atkreipti korporacijų dėmesį – mūsų regione dar reta turi savo meno kūrinių kolekciją“ – sako O. Ramašauskaitė. Ekspertės darbas neapsiriboja konsultacijomis dėl turto valdymo, ji dirba ir su kūrybinėmis industrijomis bei technologijomis kultūros sektoriuje:

„meno rinkoje esu jau beveik dvidešimt metų – dar UNESCO kultūros vadybos ir kultūros politikos studijų metu įsidarbinau meno kūrinių aukcionų namuose, buvau Lietuvos ekspertė Europos Tarybos kultūros politikos monitoringo projekte, dirbau su meno kūrinių kolekcijų valdymu. Labai greitai supratau, kad mano darbo laukas – visas pasaulis, o tai leidžia rinktis tik įdomius projektus. Tapau Amedeo Modigliani fondo (Italija) ambasadore, gelbėjau Dubajaus bankui su meno kūrinių NFT, konsultavau Azerbaidžano Kultūros ministeriją dėl kūrybinių industrijų strategijos, prisijungiau prie CultTech asociacijos Austrijoje kaip mentorė ir patarėja investuotojams į meno ir technologijų startuolius, esu stambaus kultūros projekto Ukrainai Zmina: Rebuilding paraiškų vertintoja, doktorantūros studijose gilinuosi į dirbtinio intelekto įtaką meno rinkai ir manipuliacijas, formuojant meno kūrinių kainas. Turiu keletą stambių kolekcininkų, su kuriais palengva kaupiame nuostabias kolekcijas, nedarant kompromisų kokybei. Visi mano partneriai žino, kad neproteguoju jokių konkrečių galerijų, visada lieku objektyvi, o šalia „akies“ talentams – kalbu apie metodologijas bei indeksus. Pasitikėjimas atvedė prie pasaulinių lyderių – vasario mėn. tarptautinėje meno rinkos konferencijoje Dubajuje pranešimą skaitysiu su „The Fine Art Group“ direktoriumi. Kitaip sakant – kaskart esu vis naujoje vietoje ir Stambulo oro uostą jau vadinu antrais namais“ – juokiasi O. Ramašauskaitė.

 Meno ekspertė džiaugiasi, kad globaliame meno verslo pasaulyje sutinka ir lietuvių – vis daugiau jaunimo renkasi su kultūros ekonomika, politika ar vadyba susijusias tarptautines studijas, įsidarbina prestižinėse institucijoje ir net specializuojasi itin siaurose – pavyzdžiui, mokesčių – temose. Lietuvoje taip pat didėja susidomėjimas menu, atsiranda kolekcininkų ir gimsta tradicija lankyti meno parodas. „Ypatingai smalsu stebėti kelių menininkų karjeras – yra nemenka tikimybė, kad neužilgo turėsime pasaulinio lygio pavardes, kurių darbų laukia ir prestižiniai muziejai, ir rimti kolekcininkai“ – teigia „artXchnge Global“ meno rinkos agentūros vadovė.

Pranešimą paskelbė: Akvilė Lužaitė, ColibrisODM

Lietuvė meno rinkos ekspertė Ornela Ramašauskaitė –  tarp meno investavimo lyderių pasaulyje

(Perskaityta per mėnesį: 4, iš jų šiandien: 1.)