Finansai

Lietuvos vairuotojams dokumentų vežiotis reikia mažiau, bet kai kam tai pakiša koją

Liepos 1 d. sukako metai, kai Lietuvos vairuotojams nebereikia su savimi turėti pluošto dokumentų: privalomojo vairuotojo draudimo liudijimo, transporto priemonės techninės apžiūros bei registravimo dokumentų ir vairuotojo pažymėjimo. Deja, vairuotojai klaidingai mano, kad, įsigaliojus minėto įstatymo pakeitimams, tikrinančiam pareigūnui visais atvejais užtenka pateikti asmens tapatybės dokumentą. Tik nedaugelis atkreipia dėmesį į įstatymo išlygas, pavyzdžiui, jei automobilis nepriklauso jį vairuojančiam asmeniui, registracijos liudijimą turėti reikia.

„Dėl tokio klaidingo įstatymo pakeitimų interpretavimo jau ne vienas mūsų klientas pateko į nemalonią situaciją. Todėl norime priminti, kad visų Lietuvoje įregistruotų transporto priemonių vairuotojai, nepriklausomai nuo to, kam nuosavybės teise priklauso transporto priemonė, neprivalo su savimi turėti transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimo, taip pat vietoje vairuotojo pažymėjimo gali pateikti savo asmens tapatybės kortelę.

Tačiau, jei vairuotojas vairuoja jam nuosavybės teise nepriklausančią transporto priemonę, jis privalo su savimi turėti ir pateikti tikrinančiam pareigūnui transporto priemonės registracijos liudijimą“, – primena draudimo bendrovės „Gjensidige“ Draudimo produktų, kainodaros ir rizikos vertinimo vadovas Baltijos šalims Andrius Dambrauskas.

Tiesa, jis prisiminė „Gjensidige“ pernai lapkritį atliktą apklausą, kurios duomenimis, 80 proc. Lietuvos vairuotojų visada su savimi turėjo tuos pačius dokumentus, kuriuos jie buvo įpratę vežiotis. Taip elgtis greičiausiai paskatino noras išvengti nesklandumų kelyje.

Andrius Dambrauskas atkreipia dėmesį, kad naujieji įstatymo pakeitimai yra įsigalioję tik mūsų šalies teritorijoje, o išvykus už Lietuvos ribų užsienio šalių pareigūnai gali paprašyti ir draudimo liudijimo, ir kitų dokumentų. Skirtingose šalyse veikia vis kita teisinė bazė, todėl pareigūnai draudimo liudijimo ar kito dokumento neturėjimą gali traktuoti kaip pažeidimą. Todėl tie, kurie vyksta į užsienį, kaip ir anksčiau, su savimi turi vežtis visus dokumentus.

Pasak „Gjensidige“ atstovo, nutikus eismo įvykiui ir pildant eismo įvykių deklaraciją vairuotojai kaip ir anksčiau turi nurodyti privalomojo draudimo liudijimo numerį. Jei liudijimo su savimi vairuotojas neturi, draudimo sutarties duomenis jis gali rasti Draudikų biuro informacinėje sistemoje www.cab.lt arba nusifotografuoti dokumentus ir turėti juos telefone.

Kaimyninės šalys irgi lengvina vairuotojams gyvenimą. Lenkijoje nuo 2018 m. spalio 1 d. šioje šalyje registruotų automobilių vairuotojai nebeturi vežiotis registracijos ir privalomojo vairuotojų draudimo liudijimų. Tačiau atvykusiems iš užsienio keliautojams ši taisyklė negalioja.

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

(Perskaityta per mėnesį: 17, iš jų šiandien: 1.)