Į pašto rinką įsiveržę savitarnos siuntų terminalai joje tampa vienvaldžiais lyderiais ir yra labiausiai augantis siuntų logistikos kanalas: lyginant 2018 ir 2019 m., savitarnos siuntų terminalų paslaugos paaugo 36 proc., pašto siuntiniai ir kurjerinės paslaugos laikosi stabiliai vienodai. Kaip rodo pašto rinkos prognozės, ši tendencija žada dar kelerius metus išsilaikyti, tad, pasak Lietuvos pašto operacijų direktoriaus Kastyčio Valantino, būtina taikyti sprendimus, kurie leistų suvaldyti savitarnos siuntų terminalais siunčiamų siuntų srautus, ženkliai nedidinant sąnaudų.
„Per kelerius metus, kai Lietuvos rinkoje atsirado pirmieji siuntų terminalai, vartotojams jie tapo neatsiejama gyvenimo dalimi, šia paslauga jie nori naudotis neribotai bet kuriuo paros metu patogiai ir greitai, todėl LP EXPRESS terminalai tapo itin populiarūs – tai ir sėkmė, ir iššūkis. Sėkmė, nes kiekvienas verslas nori būti pelningas, tačiau iškilo iššūkis tinkamai suvaldyti augančių siuntų srautus: naujų terminalų diegimas – laiko ir investicijų reikalaujantis procesas, o esamų terminalų pralaidumo nebeužteko. Reaguodami į tai, atlikome IT sistemų vystymo ir procesų pokyčius, koreguojame ir tobuliname logistikos procesą, todėl galėjome prieš pusmetį terminalų aptarnavimo laiką padidinti iki kelių kartų per dieną – net savaitgaliais. Vilniuje, kur terminalai itin paklausūs, LP EXPRESS kurjeriai siuntų išimti ir įdėti vyksta net iki 4 kartų per dieną, kad savo siuntas klientai gautų kuo greičiau. Tikėtina, esame vieninteliai Lietuvoje, kurių terminalai aptarnaujami taip dažnai“, – sako K. Valantinas.
Pašto operacijų direktorius pripažįsta, kad terminalų plėtra naudinga ne tik vartotojams, bet ir įmonei, nes pašto patalpose sandėliuojamos siuntos užima daug vietos, augant siuntų kiekiams reikia rūpintis papildomomis patalpomis, neretai didmiesčiuose per švenčių piką siuntos sandėliuojamos keliose vietose, klientai vėluoja jas atsiimti, dėl to jų sandėliavimas ir išskirstymas laiku tampa iššūkiu. Be to, norėdami atsiimti siuntas, klientai turi laukti pašte eilėse su mokesčių mokėtojais ir kitų paslaugų pirkėjais, o laukti šiais laikais niekas nebenori.
„Mūsų paskaičiavimu, vidutinis siuntos atsiėmimo iš terminalo laikas – 16 val., neatsiėmus laiku (per 72 val.), 5 proc. siuntų kas mėnesį grąžinama saugojimui. Siuntos neatsiėmus per saugojimo laikotarpį, ji grąžinama siuntėjui, o tai įmonei kainuoja papildomus kaštus. Šiuo metu atliekame siuntų atsiėmimo iš terminalų trukmės darbo dienomis ir savaitgaliais analizę, kad galėtume įvertinti kiekvieno terminalo siuntų saugojimo terminą individualiai ir priimti tinkamiausią sprendimą, kuris būtų patogus mūsų klientams, sumažintų grąžinamų neatsiimtų siuntų apdorojimo sąnaudas bei leistų dar efektyviau išnaudoti terminalus, kad jų dėžutės būtų „įdarbintos“ 24/7“, – artimiausiais planais dalinasi Lietuvos pašto Pašto operacijų direktorius K. Valantinas.
Pasak jo, be siuntų srauto didėjimo didmiesčių centrinėse dalyse, pastebima nauja tendencija – vartotojai iš miestų migruoja į priemiesčius, ten įsikuria ir augina vaikus, taigi, terminalų poreikis persikelia paskui vartotoją – į naujai besiformuojančias gyvenvietes. Atsižvelgdama į tai, įmonė šiuo metu skiria itin didelį dėmesį terminalų plėtrai tokiose vietovėse.
2018 m. LP EXPRESS savitarnos siuntų terminalais siunčiamų siuntinių srautas išaugo daugiau nei 40 proc., tad bendrovės investicijos į šio projekto plėtrą pernai sudarė apie 902 tūkst. eurų. Šiuo metu bendrovė valdo 150 terminalų, planuojama, kad iki metų galo LP EXPRESS terminalų tinklas padidės beveik 40 terminalų, o juose bus įrengta daugiau nei 22 tūkst. dėžučių (palyginimui, 2018 m. pabaigoje įmonė turėjo 136 savitarnos siuntų terminalus ir 13 tūkst. dėžučių, tad jų kiekis buvo padidintas beveik 80 proc.). Tai reiškia, kad 1 terminalas bus „pralaidesnis“ siuntoms, nes vienu metu galės aptarnauti daugiau klientų ir išduoti bei priimti daugiau siuntų.
Valstybės valdoma akcinė bendrovė Lietuvos paštas turi tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Lietuvos paštas teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas. LP EXPRESS vieninteliai šalyje klientams siūlo tokį platų siuntų pristatymo būdų pasirinkimą. Išsiųsti siuntas galima per LP EXPRESS kurjerius, visą parą veikiančiais siuntų savitarnos terminalais LP EXPRESS arba užsukus į bet kurį iš pašto skyrių Lietuvoje.
Pranešimą paskelbė: Aušra Kurtkutė, AB Lietuvos paštas