Finansai

Ministerijos iniciatyva – daugiau galimybių atsidaryti sąskaitas trečiųjų šalių verslui

Trečiųjų šalių, tarp jų ir Baltarusijos, piliečiai Lietuvoje yra laukiami, siekiant užpildyti trūkstamų kvalifikuotų specialistų nišą mūsų šalyje, o Lietuvoje veikiantys bankai, elektroninių pinigų įstaigos bei mokėjimo įstaigos tikisi naujų klientų. Tai akcentavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje susirinkę suinteresuotų šalių – ministerijų, Lietuvoje veikiančių finansinių įstaigų, Lietuvos banko bei verslo ir piliečių vartotojų teisių gynimo atstovai.

Tam, kad Baltarusijos verslas kuo greičiau galėtų įsikurti mūsų šalyje, svarstomi atitinkamų teisės aktų pakeitimai. Vienas iš tokių galėtų būti Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimas, kuriuo būtų sudaryta galimybė trečiųjų šalių asmenims atidaryti steigiamos bendrovės kaupiamąją sąskaitą ne tik Lietuvoje veikiančiuose bankuose, bet ir elektroninių pinigų įstaigose.

Siekdamos padėti Baltarusijos bendrovėms paprasčiau ir greičiau atsidaryti sąskaitas, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldžios įstaigos VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir VšĮ „Versli Lietuva“ jau dabar vieno langelio principu teikia visą reikiamą pagalbą verslo persikėlimo klausimais trečiųjų šalių piliečiams ir įmonėms. Minėtos institucijos glaudžiai bendradarbiauja su įvairiomis šalies finansų įstaigomis, ministerijomis, valstybinėmis institucijomis.

„Dėl dabartinės politinės situacijos Baltarusijoje vis daugiau jos įmonių planuoja persikelti į kaimynines valstybes, todėl Lietuva suinteresuota pritraukti kuo daugiau inovatyvių šios šalies bendrovių. Vis dėlto norint, kad aukštą pridėtinę vertę kuriančios įmonės pasirinktų Lietuvą, turime spręsti kylančias kliūtis, susijusias su greitesniu įmonių steigimu Lietuvoje. Spręsdami šį klausimą inicijuotume Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimus“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius.

Keičiant Akcinių bendrovių įstatymą, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo nuostatos nebus keičiamos.

Lietuvos banko duomenimis, 2019 metais Lietuvoje veikiantys bankai dėl pinigų plovimo ar teroristų finansavimo priežasčių neatidarė sąskaitos 343 klientui (2018 m. tokių klientų buvo 666). Lietuvos bankinėje sistemoje yra atidaryta virš 30 tūkst. sąskaitų Baltarusijos piliečiams, kurie dirba, vysto ekonominę veiklą, studijuoja ir pan. Taip pat Lietuvoje atidaryta apie 1,3 tūkst. sąskaitų įmonėms, kurių bent vienas iš savininkų yra Baltarusijos pilietis. Palyginus su ankstesniais laikotarpiais, sąskaitų skaičius Baltarusijos piliečiams bankinėje sistemoje didėja.

Pasitarime taip pat buvo aptarti klausimai dėl verslo įmonių kreditavimo sąlygų, apžvelgta ekonominė situacija ir perspektyvos.

Pranešimą paskelbė: Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 3, iš jų šiandien: 1.)