Finansai

Seimas svarstys siūlymą papildyti sąrašą atvejų, kada valstybės ar savivaldybės įmonės galės mokėti mažesnę pelno įmoką

Ekonomikos ir inovacijų ministro Rimanto Sinkevičiaus Seimui pristatytomis Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatymo pataisomis siekiama papildyti teisės aktuose nustatytas sąlygas, kurioms esant Vyriausybė ar savivaldybės taryba gali nustatyti mažesnę valstybės ar savivaldybės įmonių mokėtiną pelno įmoką į valstybės ar savivaldybės biudžetą ir taip sudaryti prielaidas išsaugoti šių įmonių finansinį likvidumą ir tvarų šių įmonių veiklos tęstinumą.

Pasak projekto iniciatoriaus, įstatymo projekto rengimą paskatino dėl koronaviruso (COVID-19) patiriami verslo suvaržymai tam tikruose ūkio sektoriuose, kuriuose veikia valstybės ir savivaldybės įmonės, ir dėl šių suvaržymų sukeltos neigiamos pasekmės valstybės ir savivaldybės įmonėms.

Šiuo metu galiojančiame Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatyme nustatyto dydžio pelno įmokos mokėjimas siejamas su praėjusiais finansiniais metais pasiektais įmonės rezultatais, tačiau valstybės ir savivaldybės įmonės nėra atleidžiamos nuo pelno įmokos mokėjimo, jeigu patiria veiklos suvaržymų tais metais, kuriais pelno įmoka turėtų būti pervedama į valstybės ar savivaldybės biudžetą.

Teikiamu projektu įstatyme siūloma įtvirtinti dar vieną sąlygą, kurią tenkinant Vyriausybė ar savivaldybės taryba galėtų nustatyti mažesnę, negu nurodyta šio straipsnio 6 dalyje, valstybės ar savivaldybės įmonės pelno įmoką į valstybės ar savivaldybės biudžetą.

Įmoka galėtų būti mažinama, jei išmokėjus pelno įmoką, dėl karo, nepaprastosios padėties, mobilizacijos, karantino, ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio metu apribotos veiklos būtų reali galimybė įmonei tapti nemokiai.

„Įstatymo projektas sukurs papildomas prielaidas valstybės ar savivaldybės įmonėms išsaugoti finansinį likvidumą, laiku atsiskaityti su tiekėjais, darbuotojais, kitais kreditoriais ir užtikrinti veiklos tęstinumą“, – sakė ministras R. Sinkevičius.

Tai numatančioms Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIIIP-5037 po pateikimo pritarė 64, prieš balsavo vienas, susilaikė 22 Seimo nariai. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Ekonomikos komitetas, projektą Seimo posėdyje numatoma svarstyti spalio 1 d.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

(Perskaityta per mėnesį: 6, iš jų šiandien: 1.)