Paslaugos

Muzika dirbant: ar muzika padidina produktyvumą?

Ar kada nors ėmėtės specifinių veiksmų, kad labiau susikauptumėte ir būtumėt produktyvesni dirbdami? Ar kada nors svarstėte galimybę įsijungti foninę muziką, kad suteiktumėte ritmo ir energijos atliekant pasikartojančias užduotis ar ruošiantis pristatymui darbe? Muzikos pramoginis poveikis yra visiems žinomas, bet ką gali foninė muzika skambanti darbo metu? Ar iš tiesų ji gali padidinti produktyvumą?

Šiame straipsnyje, per muzikos psichologijos prizmę, apžvelgsime kiek muzika turi įtakos produktyvumo lygio didėjimui ir sėkmingam užduočių įgyvendinimui.

Ar muzika padidina produktyvumą?

2019 m. atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 2 000 britų darbuotojų, atskleidė, kad maždaug 50% jų nuolat klausosi muzikos dirbdami, o du iš penkių mano, kad muzika turi įtakos jų gebėjimui dirbti biure.

Naujausi tyrimai parodė, kad muzika tam tikrose situacijose iš tiesų gali padidinti produktyvumą. Tai gali būti siejama su nuotaiką pakeliančiu poveikiu klausantis pakeliančios muzikos, taip pat tuo, kaip tai gali padėti sumažinti blaškymąsi triukšmingoje aplinkoje.

Tačiau reikia pažymėti, kad tai, kas tinka kai kuriems, gali netikti visiems; asmenys turėtų eksperimentuoti ir išsiaiškinti, kokie muzikos žanrai juos labiausiai motyvuoja ir leidžia geriau susikaupti. 

Muzikos klausymosi dirbant privalumai

Mažesnis streso lygis. Nustatyta, kad foninės muzikos naudojimas mokantis arba dirbant  yra naudingas daugeliu atžvilgių. Tyrimai parodė, kad tie, kurie klausosi savo mėgstamų melodijų dirbdami, gali sumažinti streso lygį. 2022 m. buvo atlikta plati tyrimų analizė (apimanti 47 tyrimus) siekiant įvertinti muzikos terapijos poveikį su stresu susijusiuose fiziniuose ir psichologiniuose rodikliuose. Rezultatai parodė, kad muzikos terapija turėjo reikšmingą poveikį su stresu susijusiuose klausimuose. 

Didesnis produktyvumas. 2016 metais atliktas muzikos klausymosi poveikio kompiuterinių informacinių sistemų kūrėjams tyrimas atskleidė, kad klausantis muzikos kūrimo proceso metu buvo geriausia darbo kokybė, o laikas iki užduoties buvo trumpiausias.

Geresnė atmintis ir dalykų įsisavinimas. Atlikus Mocarto ir Bethoveno muzikos įtakos smegenų veiklai tyrimą įrašant elektroencefalogramas  prieš muzikos klausymą ir po jo, buvo pastebėtas smegenų bangų aktyvumas susijęs su atmintimi, įrodant teigiamą muzikos poveikį atminčiai ir dalykų įsisavinimui.

Kaip sukurti produktyvumą didinantį grojaraštį?

Muzika iš tiesų mažina streso lygį, leidžia labiau susikaupti, didina produktyvumą, trumpina užduočių atlikimo laiką, skatina kūrybiškumą. Tačiau norint efektyviai dirbti, yra labai svarbu sukurti tinkamą grojaraštį produktyvumui užtikrinti. Norint tai padaryti reikėtų:

• Rinktis muziką, kuri nesukeltų itin ryškių asmeninių prisiminimų ar asociacijų. Instrumentinė muzika dažnai yra geriausia, nes nesant teksto sumažėja asociacijų galimybė, neatitraukiamas dėmesys nuo atliekamų užduočių.

• Pasirinkti melodijos, kuriose yra mažiau kintančios ar aktyvios ritmikos. Monotoniškesnė muzika, paprastai sukuria geresnę darbo aplinką nei spalvingos ir aktyvios dainos. Klasikinė, rami instrumentinė ir „Lo-Fi“ tipo muzika puikiai tinka mokymosi ar darbo grojaraščių sudarymui. 

• „Ambient“ tipo, atmosferinė gamtos muzika turinti meditacinio pobūdžio taip pat yra puikus sprendimas siekiant darbo metu išlikti motyvuotam ir aktyviam. 

Grojaraščių kūrimo užduotį galite palengvinti pasirinkdami profesionalų sukurtus grojaraščius dėmesio koncertavimui, motyvacijos kėlimui ar produktyvumo didinimui. Reikia pabrėžti nors įvairiose muzikos platformose yra gausu skirtingų grojaraščių, jie dažnai yra sukurti muzikos mėgėjų ir nebūtinai juose pateikiama muzika atliks norimą poveikį. Tokios kompanijos kaip Shakespeare Music vartotojams siūlo profesionalius muzikos grojaraščius kuriančius norimus fonus su trokštamu poveikiu.

(Perskaityta per mėnesį: 9, iš jų šiandien: 1.)