Finansai

Naujos kartos statybų technologijos: kuo jos naudingos naujakuriams

Siekdamas patenkinti Lietuvos naujakurių lūkesčius estetikos, tvarumo ir kitiems parametrams, nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybų sektorius ieško naujoviškų sprendimų. Kokios statybų sektoriaus tendencijos vyrauja pastaraisiais metais ir kaip įvairios technologijos padeda statyti kokybiškus būstus už prieinamą kainą, pasakoja statybų ir NT plėtros įmonių atstovai.

„Pastebime, kad būsimų naujakurių – ar jie ieškotų prestižinės, ar vidutinės klasės būsto – lūkesčiai kokybei, estetikai, tvarumui ir ekologiškumui yra panašūs ir nuolat auga. Tad siekdami patenkinti šiuos poreikius ir statyti kokybiškus, ilgaamžius būstus, plėtotojai su statybų rangovais vis dažniau pasitelkia šiuolaikiškas statybų technologijas ar pritaiko jas naujais būdais“, – teigia Romanas Stoliarenko, NT plėtros bendrovės „Omberg“ plėtojimo direktorius.

Fasado konstrukcijos užtikrina estetiką ir kokybę

Siekiant užtikrinti gyvenamojo projekto ilgaamžiškumą ir mažą jo poveikį aplinkai, vis dažniau fasado darbams yra pritaikomi aliuminio-stiklo fasadai.

„Elementiniai aliuminio-stiklo fasadai populiarūs dėl puikaus estetinio vaizdo, didelio atsparumo aplinkos veiksniams ir kokybės užtikrinimo surenkant pilną fasado segmentą gamykloje. Todėl naujakuriai, įsikūrę gyvenamuosiuose namuose su tokiais fasadais, gali būti tikri, kad pastato išvaizda išliks tokia pat gera dar ilgą laiką. Be to, aliuminis kaip medžiaga yra tvirtas, o tai garantuoja galutinę gaminio kokybę“, – tvirtina „Glasma Service“ komercijos skyriaus vadovas Gediminas Ledauskas.

Jo teigimu, elementiniai aliuminio-stiklo fasadai taip pat pasitelkiami siekiant sumažinti neigiamą statybų sektoriaus poveikį aplinkai, kas darosi vis aktualiau ir gyventojams. Pavyzdžiui, dedamos pastangos naudoti kiek įmanoma daugiau perdirbtų medžiagų, išlaikant aukščiausius kokybės ir saugumo standartus.

„Vis populiaresnės tampa fasadinės konstrukcijos iš perdirbto aliuminio, kuris yra draugiškas aplinkai. Toks ir kiti sprendimai padeda paversti statybų sektorių draugiškesniu aplinkai ir žymiai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją“, – sako G. Ledauskas.

Pasak R. Stoliarenko, būtent dėl minėtų priežasčių aliuminio-stiklo fasadai pasirinkti ir gyvenamųjų dangoraižių projektui „Skylum“ Vilniuje. „Glasma Service“ specialistai išskirtiniam eksterjerui sukūrė specialias aliuminio ir dvispalvio stiklo konstrukcijas.

Erdves didina išankstinis armavimas

R. Stoliarenko pažymi, kad šiuolaikiniai pirkėjai daug dėmesio skiria ir daugiabučio aplinkos estetikai. Siekiant, kad aplink projektą gerbūvis būtų kuo gražesnis, plėtotojai stengiasi kuo daugiau automobilių stovėjimo vietų įkurti po žeme, kad šie negadintų aplinkos vaizdo.

Dėl to pastaruoju metu populiarėja vadinamoji PT (angl. post-tensioning) technologija, kuri leidžia kurti erdvesnes požemines aikšteles ir užtikrina aukštesnę jų kokybę.  

„Gyventojams PT technologija aktuali dėl to, kad gali užtikrinti betono kokybiškumą ir ilgaamžiškumą, tokiam betonui kur kas vėliau prireikia rekonstrukcijos. Taip yra dėl to, kad pats betonas yra labai stiprus spaudžiant, tačiau silpnas įtempiant. Jeigu paprastą betoninę plokštę veikia nuolatinė apkrova, pavyzdžiui, automobilių stovėjimo aikštelėje, per laiką ji paprastai nusidėvi, įtrūksta. Pasitelkus PT, jų deformacija ir įtrūkimai yra minimalūs net ir po ilgo laiko“, – pasakoja latvių PT projektų įmonės „Strandeck“ direktorius Artjoms Samarins.

R. Stoliarenko prideda, kad PT padeda sumažinti kolonų ir sijų skaičių, padidinti atstumą tarp laikančiųjų elementų, sumažinti jų dydį.

„Paprastai tariant, tai reiškia, kad to paties perimetro erdvėje yra daugiau vietos, kas yra ypač aktualu ir patogu požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse. PT technologijos dėka abiejų „Skylum“ daugiabučių požeminėse stovėjimo aikštelėse galėjome įkurti net 352 automobilių stovėjimo vietas“, – sako „Omberg“ NT plėtojimo direktorius.

Surenkamojo gelžbetonio konstrukcijos pagreitina procesą

Dar viena iš Lietuvoje sparčiai populiarėjančių, klientų lūkesčius atliepiančių technologijų yra surenkamos gelžbetonio konstrukcijos – vientisi, gamykloje gaminami statybiniai elementai.

„Surenkamojo gelžbetonio pastatų technologija populiari dėl galimybės pastatą pagaminti gamykloje. Tai reiškia, kad pastatas pastatomas kur kas greičiau ir jame netrukus gali įsikurti naujakuriai. Vakarų ir Šiaurės šalių patirtis taip pat rodo, kad gamyklose pagaminti pastatai yra pranašesni galutine kokybe“, – teigia pastatų gamintojų INHUS atstovė Vaida Šukėnaitė.

Pastebima, kad dabartiniams gyventojams, kuriems vis labiau rūpi produkto kilmė ir aplinkosauga, surenkamojo gelžbetonio konstrukcijų namai patrauklūs ir dėl ekologiškumo parametrų, ir palankios kainos.

„Gamykloje pilnai išbaigtos surenkamo gelžbetonio konstrukcijos pagaminamos mažesnėmis sąnaudomis nei visus darbus atliekant statybų aikštelėje. Taip pat šie produktai labiau saugo aplinką, nes pasižymi mažu gamtą teršiančių procesų kiekiu. Konstrukcijų gamybai naudojamas betonas gaminamas iš vietinių žaliavų, dėl to statybos taupesnės ir ekologiškesnės“, – pastebi V. Šukėnaitė.

Pasak pašnekovės, gelžbetonio konstrukcijų sprendimai taip pat padeda pastatams žiemą geriau sulaikyti šilumą viduje, o vasarą neįsileisti kaitros iš lauko. Tokia technologija leidžia užtikrinti gyventojams mažesnį būsto energijos sunaudojimą.

Šiuo metu Lietuvoje vystomas 70 metrų aukščio „Skylum“ projektas bus aukščiausias surenkamų gelžbetoninių konstrukcijų pastatas Lietuvoje.

Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „coagency”
Naujos kartos statybų technologijos: kuo jos naudingos naujakuriams

(Perskaityta per mėnesį: 12, iš jų šiandien: 1.)