Finansai

Pagalbos verslui fondo klientai anksčiau sutartinių terminų grąžina lėšas į Fondą

Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA) valdomas Pagalbos verslui fondas, investavęs į  vidutines ir stambias pandemijos poveikį pajutusias Lietuvos įmones, vis dažniau sulaukia išankstinių įmonių investicijų grąžinimų. Į Fondą anksčiau sutartyse numatytų terminų visus savo įsipareigojimus Fondui pilnai įvykdė jau 6 įmonės, įvykdytų finansinių įsipareigojimų vertė siekia 13 mln. Eur. Taip pat dar 6 įmonės atliko dalinius išankstinius grąžinimus, kurių bendra vertė siekia 12,5 mln. Eur.

Pagalbos verslui fondas šiuo metu yra didžiausias skolos fondas Baltijos šalyje. Fondo pasirašytų investavimo sutarčių vertė investavimo periodu siekė 225 mln. Eur. Fondo portfelyje didžiausią dalį investicijų sudaro labiausiai pandemijos paveiktas – apgyvendinimo sektorius, taip pat investicijoms imliausias – gamybos sektorius. Kiti Fondo klientai vykdo veiklą įvairiuose ekonomikos sektoriuose: transporto, maitinimo, paslaugų, statybos, prekybos ir turizmo.

Fondo klientų finansiniai duomenys rodo atsigavimo ženklus apgyvendinimo, transporto ir  paslaugų sektoriuose. „Šiuo metu visi Pagalbos verslui fondo klientai laiku vykdo visus savo finansinius įsipareigojimus Fondui, taip pat dalis įmonių priima sprendimus juos įvykdyti anksčiau numatytų terminų. Šios įmonės pasiekė geresnius verslo rezultatus nei planavo ir grįžo į privatų finansavimo sektorių arba tolimesnę veiklą planuoja įdarbindami uždirbtą pelną.  Fondo investicijos atliko svarbų vaidmenį šių įmonių verslo vystymo cikle – sustiprino jų likvidumą tada, kai įmonėms to reikėjo labiausiai, o sustiprėjusios įmonės gali grįžti į privačią skolinimosi rinką. Su kiekvienu klientu palaikome aktyvų dialogą ir portfelio dinamiką vertiname ne tik retrospektyviai, bet ir kartu bendradarbiaudami su klientais sprendžiant jų skolos struktūravimo klausimus“, – sakė l. e. p. VIVA generalinis direktorius Liudas Sinkevičius.

Geri rezultatai krepšinio aikštelėje ir viešbučių rinkoje

Viena iš įmonių anksčiau laiko įvykdžiusi įsipareigojimus Fondui – Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas. 2021 metais Fondas su klubu sudarė 2 mln. eurų vertės paskolos sutartį. Dėl galiojusių ribojimų masiniams renginiams, sporto ir kultūros sektoriai itin skaudžiai pajuto pandemijos pasekmes.

„Pandemijos įkarštyje buvome nusprendę apsidrausti ir formuodami biudžetą pasinaudojome paskolos galimybe, kuri leido apsisaugoti nuo neužtikrintumo renkant pajamas. Nors paskolą galėjome grąžinti per šešerius metus, džiaugiamės, kad tai padarėme daug greičiau ir išvengėme papildomų sąnaudų palūkanoms. Profesionalus visos „Žalgirio“ organizacijos darbas, geras krepšinio sezonas, išaugę pardavimai ir puikus „Žalgirio“ arenos lankomumas lėmė, kad paskolą grąžinome per mažiau nei dvejus metus“, – sakė „Žalgirio“ organizacijos vadovas Paulius Motiejūnas. 

Apgyvendinimo sektoriuje veikiančios įmonės sudaro didelę dalį Fondo investicijų. Net kelios jų anksčiau sutartyse numatytų terminų dalinai arba pilna apimtimi įvykdė savo įsipareigojimus Fondui.  Viena iš tokių įmonių – „Park Inn By Radisson“ viešbutį valdanti įmonė „Ateities verslo investicijos“. 

Pasak įmonės vadovo Lauryno Antropiko, VIVA paskola padėjo išgyventi sunkų pandemijos periodą ir tapo tvirtu pagrindu neapibrėžtoje tuometinėje realybėje. „Paskola mums padėjo jaustis tvirčiau, galėjome sureguliuoti finansinius srautus sudėtingiausiu periodu. Praėjusiais metais, nurimus pandemijai, viešbutis jau ėmė rodyti gerus rezultatus. Žinojome, kad turime puikias galimybes augti, reikėjo tik išlaukti sudėtingiausią laikotarpį. Nuo pat veiklos pradžios, kuri sutapo su pandemijos pradžia, supratome, jog pirmiausiai reikia susitelkti į piniginių srautų valdymą, suburti gerą darbuotojų komandą, nes tai bus pagrindas geriems rezultatams pasiekti pandemijai atslūgus. O visa kita mes turėjome: gerą lokaciją prie oro uosto, mažą konkurenciją, stiprų tarptautinį prekės ženklą. Dabar viešbučio užimtumas stabiliai auga ir pirmąjį šių metų ketvirtį jau pasiekė 91 proc. Geri rezultatai padėjo mums pritraukti naujus finansinius partnerius ir refinansuoti paskolą, tačiau partnerystė su VIVA tada, kai labiausiai reikėjo, mums yra svarbi ir išliks įsimintina dabartinių gerų rezultatų dedamoji“, – sakė L. Antropikas. 

Apie VIVA:

VIVA valdanti Pagalbos verslui fondą artimiausiu metu bus prijungta prie nacionalinės plėtros įstaigos UAB „Investicijų ir verslo garantijos“. Remiantis LR Vyriausybės nutarimu INVEGA pagrindu bus sujungtos keturios finansų srityje veikiančios įmonės: UAB „Investicijų ir verslo garantijos“, UAB Valstybės investicijų valdymo agentūra, UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra ir UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas.

VIVA valdomo Pagalbos verslui fondo pasirašytų stambaus ir vidutinio verslo finansavimo sutarčių vertė investavimo laikotarpiu siekė 225 mln. Eur. 2023 m. pirmą ketvirtį Pagalbos verslui fondas gavo virš 3 mln. Eur palūkanų pajamų ir uždirbo 2,6 mln. pelno prieš mokesčius. Už 2022 metus VIVA akcininkui sumokėjo 376 tūkst. eurų dividendų.

Pranešimą paskelbė: Rytis Gerlikas, UAB „coagency”

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)