Komunikacijos agentūros „INK Special Projects“ įrankis „Seismonitor“ per pirmus 6 šių metų mėnesius fiksavo 195 viešas krizes ir krizines situacijas. Daugiausiai jų – po 24 įvykius – fiksuota transporto ir logistikos bei gamybos sektoriuose. Visgi didžiausios krizės vyko finansų sektoriuje – metų pradžioje įsibėgėjo Šarūno Stepukonio ir „BaltCap“ istorija, o pusmečio pabaigoje apogėjų pasiekė „Foxpay“ drama. Iš kitų įvykių apžvalgos rengėjai išskiria ir ilgai žadėtą „Vičiūnų grupės“ pasitraukimą iš Rusijos.
„Jei lygintume pirmąjį šių ir pirmąjį praėjusių metų pusmečius, matytume, kad įvykių gausa jie buvo panašūs – per 6 mėn. „Seismonitor“ vidutiniškai fiksuoja apie 200 skirtingo masto įvykių. Užtat, priešingai nei pernai, jau dabar turime ryškių istorijų, kurios pretenduoja į metų krizės statusą“, ‒ sako „INK Special Projects“ vadovas Kęstutis Gečas.
Anot jo, Š. Stepukonio veiksmų sukelta krizė išsiskiria tuo, kad įtraukė daugybę veikėjų: nuo „BaltCap“, „Olympic Casino“ ir FNTT iki „Interactive Brokers“, „Paysera“, Lietuvos banko bei kitų organizacijų. Netiesioginį pasitikėjimo smūgį gavo ir kitos investicijų bendrovės, II pakopos pensijų fondai, azartinių lošimų sektorius. Visa tai lydėjo ir naujos reguliacinės iniciatyvos Seime. Papildomas reputacines rizikas apsiėmė ir „Hanner“, kuri iš „BaltCap“ perėmė nacionalinio stadiono projektą.
„Foxpay“ istorija – mažesnio masto. Didžiausią dėmesį jai iš pradžių generavo ryšys su ministre Monika Navickiene. Tačiau ir be to skelbiami nevieši institucijų dokumentai, senos nuotraukos ir kita informacija kėlė daug reputacinių iššūkių, mat finansų sektorius, o ypač reguliuotojas Lietuvos bankas, itin jautriai į tai reaguoja.
Karas Ukrainoje – vis dar svarbus reputacijos veiksnys
K. Gečo teigimu, prasidėjus jau tretiems karo Ukrainoje metams, tebelieka nemažas su šiuo konfliktu susijusių įvykių skaičius – per pusmetį „INK Seismonitor“ jų fiksavo 28.
Dažniausiai tai situacijos su gaminių pardavimu Rusijoje, bandymais apeiti sankcijas ar priimant koncertuoti Rusijos ar jai prielankumą parodžiusius atlikėjus. Tiesa, atvirai cinišką poziciją deklaravo tik bendrovės „Profisa“, tiekusios šokoladinius kiaušinius su rusų karių atvaizdais, vadovas.
„Garsiausia su karu susijusi istorija, žinoma, yra „Vičiūnų grupės“ veikla Rusijoje. Apie tai prabilta jau ketvirtą karo dieną, o šių metų balandį atsirado atspirties taškas taisyti reputaciją, nes buvo pranešta apie bendrovės pasitraukimą iš Rusijos. Tiesa, tai neturėtų būti paprasta, nes ši krizė kilo dėl vertybių, o apie jas bendrovė komunikuoti vengia.
Negana to, ši krizė buvo spėjusi atsišakoti į atskiras istorijas apie kadmiu užnuodytą ir iš prekybos šalinamą produkciją, bendrovės paskelbimą karo rėmėja, jos atstovų dalyvavimą šalies agresorės maisto pramonės delegacijoje, iššūkius prekybos tinklams, kurie su privačia etikete prekiavo šios bendroves gaminiais, autoverslo problemas dėl Krašto apsaugos ministerijos konkurso bei kaltinimus dėl sankcionuotų prekių tiekimo į Rusiją“, – komentuoja K. Gečas.
Darbuotojų problemos ligoninėse
„INK Special Projects“ vadovo teigimu, pirmasis pusmetis pasižymėjo ir palyginti dideliu socialiai neatsakingo elgesio atvejų skaičiumi sveikatos priežiūros sektoriuje. Ne vienoje istorijoje minėtos LSMU Kauno klinikos, viešai aptarinėta situacija Mažeikių ligoninėje ir kt. Visais šiais atvejais kalbėta apie personalo mobingą ir panašų netinkamą elgesį jo atžvilgiu.
Š. Stepukonio ir „BalCap“ istorijos šešėlyje liko naują pagreitį įgavusi „Alvoros“ krizė, kuri irgi prasidėjo dar 2022 m. Kartais krizės dydį ir įsimenamumą lemia ne tiek pats įvykis, kiek vaizdinė medžiaga – taip nutiko su vasario mėnesį nuo tako nuslydusiu „Avion Express“ lėktuvu. Jei ne įspūdingas šio nusileidimo vaizdo įrašas, įvykis, tikėtina, būtų kur kas mažiau pastebėtas.
Nuo 2021 m. pradžios veikianti krizių stebėsenos ir fiksavimo sistema „INK Seismonitor“ stebi situaciją 17 ekonominės veiklos sektorių ir krizines situacijas grupuoja pagal jų kilmę į 12 kategorijų. Per pusketvirtų metų sukaupti duomenys daugiau kaip apie 1000 įvairių krizių ir krizinių situacijų
Pranešimą paskelbė: Tomas Andriukonis, UAB „INK agency“