Finansai

Pritarta Mokesčių administravimo įstatymo pataisoms

Šiandien Vyriausybėje pritarta Mokesčių administravimo įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama toliau skatinti savanorišką mokesčių mokėjimą ir užkardyti mokestinius pažeidimus.

Pirmiausia, įgyvendinant direktyvą dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje, įstatymo pataisomis numatoma pareiga platformų operatoriams teikti VMI duomenis apie platformose veikiančių ir jas naudojančių pardavėjų pajamas, gaunamas iš veiklos, kurią vykdyti buvo sudarytos sąlygos platformoje. Informacijos teikimas apima šias veiklas (tiek Lietuvoje, tiek tarpvalstybinę): nekilnojamojo turto nuomą, asmeninių paslaugų teikimą, transporto priemonių nuomą ir prekių pardavimą.

Antra, numatoma atsisakyti perteklinio reikalavimo kitoms valstybės institucijoms dalyvauti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) organizuojamuose patikrinimuose keliuose, stabdant transporto priemones ir jas tikrinant, sulaikant ir tikrinant prekes bei jų dokumentus. Patikros keliuose iki šiol buvo ir toliau bus tęsiamos komercinę veiklą vykdantiems subjektams, o ne nukreiptos į gyventojus.

Trečia, patikslintas palūkanų ir delspinigių skaičiavimo mechanizmas. Atsižvelgiant į tai, kad valstybės iždo vekseliai nebeleidžiami nuo 2015 metų, įstatymo pataisomis palūkanų ir delspinigių apskaičiavimą siūloma susieti su Vyriausybės vertybinių popierių pelningumu, t.y. valstybės skolinimosi kaštais.

Ketvirta, plečiamos galimybės asmenims, padariusiems mokesčių įstatymų pažeidimus, skirti proporcingas, tinkamai individualizuotas baudas, atitinkamą dėmesį skiriant piktybiniams pažeidimams, tokiems kaip mokesčių vengimas.

Pakeitimais siūloma praplėsti baudos diapazoną, nustatant, kad skiriamų baudų dydis, priklausomai nuo lengvinančių ar sunkinančių aplinkybių, yra nuo 20 iki 100 procentų papildomai apskaičiuoto mokesčio sumos. Papildomas sunkinančių aplinkybių, kurioms esant bus skiriamos didesnės baudos, sąrašas. Sunkinančiomis aplinkybėmis bus pripažįstami  pažeidimai, kai mokesčių mokėtojas siekia mokestinės naudos, kai negali pagrįsti pajamų gavimo šaltinių. Taip pat numatoma, jog fiksuojant pakartotinį pažeidimą, bauda būtų skiriama dvigubo dydžio. Tuo užtikrinant, jog didesnės baudos būtų skiriamos ne už klaidas, o už piktybinius pažeidimus.

Be to, šiomis įstatymo pataisomis numatoma užtikrinti tinkamą mokesčių mokėtojų duomenų apsaugą, tobulinti asmenų pripažinimo nepatikimais mokesčių mokėtojais kriterijų reguliavimą ir kita.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Sabaliauskienė, LR Finansų ministerija

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)