Finansai

„Realco“ apie sostinės pirminę NT rinką: vyrauja laukimo nuotaikos

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugsėjo mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje naujų būstų pardavimai buvo vieni mažiausių šiemet – parduoti 156 būstai, fiksuotas 21 sutarties nutraukimas. Rugsėjį būstų parduota 29 proc. mažiau nei rugpjūtį, kuomet pardavimai siekė 221 būstą.

„Šiemet rinka kol kas nerodė didesnio aktyvumo, juo labiau – augimo ženklų. Galima sakyti, kad visus apėmusios laukimo nuotaikos. EURIBOR 6-ių mėnesių palūkanų normai perkopus 4 proc. ribą ir prognozuojant, jog tai ne paskutinis didinimas, pirkėjai laukia palankesnių finansavimo sąlygų ir būstų kainų. Vystytojai delsia statyti naujus projektus, nes laukia aktyvesnės ir stabilesnės rinkos bei statybų kaštų mažėjimo“, – komentuoja bendrovės „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Šių metų trečio ketvirčio būstų pardavimai buvo 77 proc. didesni nei praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – pernai parduoti 305, šiemet – 540 būstų. M. Chmieliauskas sako, kad pernai NT rinkoje buvo didesnis štilis, sukeltas įtemptos geopolitinės situacijos Europoje bei ankstesnio NT kainų šuolio. Iš viso per 2023 metų devynis mėnesius sostinėje parduoti 1876 nauji būstai.

Aktyviausiai rugsėjį, kaip ir visą trečią ketvirtį, pirminėje NT rinkoje buvo perkami ekonominės klasės būstai pastatytuose arba baigiamuose statyti projektuose. Iš 156-ių rugsėjį parduotų būstų 79 buvo ekonominio, 68 – vidutinio ir 9 prestižinio segmento.

Pasak eksperto, pirkėjų domėjimasis tiek pastatytais būstais, tiek būsimais projektais išlieka, tačiau pastaruoju metu jau susiduriama su atvejais, kai pirkėjai negauna planuotos banko paskolos norimam būstui įsigyti ir tuomet kreipiasi į vystytojus, ieškodami kitokių variantų. Taip pat pirkėjai aktyviau domisi nuolaidomis būstui.

„Rinkoje pasitaiko atvejų, kai siūlomos nuolaidos ar papildomos vertės, tačiau tai yra labiau pardavimus skatinanti priemonė, naudota ir anksčiau mažiau likvidiems būstams parduoti“, – sako jis.

Mažėjantis būstų sandėlis veikia nuomos rinką

M. Chmieliauskas pastebi, kad ir toliau būstų sandėlis neauga. Ši tendencija laikosi nuo balandžio, kai sandėlis buvo didžiausias šiemet ir siekė 3959 būstus. Rugsėjį Vilniaus pirminės NT rinkos būstų sandėlis siekė 3667 būstus, per mėnesį buvo pristatyti 2 nauji projektai, kurie sandėlį papildė 186 būstais.

„Priežastys išlieka tos pačios, kaip ir ankstesniais mėnesiais – išaugę statybų kaštai ir sumažėję pardavimai. Kadangi pasiūla mažėja, pirkėjams vis sudėtingiau rasti jų poreikius labiausiai atitinkantį variantą, gali tekti kiek nuleisti poreikių kartelę. Savo ruožtu vystytojams, tikėtina, gali būti paprasčiau parduoti ir mažiau likvidžius butus“, – svarsto „Realco“ atstovas.

Per 2023 m. trečią ketvirtį būstų sandėlis susitraukė nuo 3764 būstų liepą iki 3667 būstų rugsėjį, šiuo laikotarpiu rinką papildė 9 nauji projektai su 446 būstais. Tuo metu 2022 m. trečią ketvirtį būstų sandėlis judėjo priešinga kryptimi – nuo 2986 liepą iki 3350 rugsėjį, rinką papildžius 15 naujų projektų su 852 būstais.

Pasak M. Chmieliausko, nepaisant nedidėjančios pasiūlos, būsto poreikis Vilniuje išlieka, tad netrukus galime pamatyti ryškesnių pokyčių nuomos rinkoje.

„Nuomos rinka labai stipriai susijusi su pardavimais. Kuo mažiau būstų nuperkama, tuo mažiau auga ir nuomos pasiūla. Kita vertus, dalis gyventojų, negaudami paskolos būstui įsigyti, ieško nuomojamo būsto, tad paklausa didėja. Ilgainiui rinkoje gali atsirasti disbalansas tarp pasiūlos ir paklausos, tikėtina auginsiantis nuomos kainą, tuomet naujo būsto įsigijimas investicijai gali tapti patrauklesnis ir susidarys prielaidos pardavimų augimui“, – sako jis.

„Realco“ per tris šių metų ketvirčius savo plėtojamuose projektuose pardavė 21 būstą, daugiausia „Go life“ projekte, kuriame šiuo metu siūlo paskutinius pilnai įrengtus būstus. Bendrovė taip pat vykdo pardavimus aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“, tęsia prestižinės klasės projekto „Algirdo 3“ statybas, dirba ties naujais projektais „Baltupis“, Justiniškių g. 26 bei Parodų g. 1, taip pat domisi naujais sklypais ir vertina jų patrauklumą projektų plėtrai.

Pranešimą paskelbė: Eglė Cibienė, UAB „Idea Prima”

„Realco“ apie sostinės pirminę NT rinką: vyrauja laukimo nuotaikos

(Perskaityta per mėnesį: 1, iš jų šiandien: 1.)