Finansai

Rytojaus darbuotojų sąlyga darbdaviui Marijampolėje: svarbus bus ne tik atlyginimas

Kol įvairios verslo socialinės iniciatyvos ir projektai daugiausiai sutelkti didžiuosiuose miestuose, regionuose, kartu – ir Marijampolėje, verslo socialinė atsakomybė gyventojų suprantama pirmiausiai kaip skaidrus didesnio nei minimalus atlyginimo mokėjimas.

Tiesa, patys Marijampolės verslininkai sako, kad patys norėtų aktyviau įsitraukti į įvairias socialines veiklas, bet kartu teigia laukiantys ir bendruomenių iniciatyvos bei noro kurti kultūriškai turtingesnę aplinką regione.

Verslo socialinės atsakomybės skatinimo kampaniją „Ne tik sau“ inicijavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) užsakė reprezentatyvią visos šalies gyventojų apklausą.

Jos rezultatai atskleidė, jog sąžiningumas darbuotojų atžvilgiu aktualiausias regionų centruose ir kaimo vietovėse. Čia skaidriai mokamų atlyginimų tikisi atitinkamai 51 ir 39 proc. apklaustųjų, kai miestuose tokių darbuotojų – 34 procentai.

Motyvuoja ne tik atlyginimas, bet ir vertybės

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) generalinis direktorius Andrius Nikitinas pastebi, kad regionuose verslas turi progą sustiprinti ryšius su vietos gyventojais. Juo labiau, kad juose beveik nuolat trūksta darbuotojų.

„Regionuose 18 proc. gyventojų socialiai atsakinga įmone laikytų tą, kuri savanoriškai vykdo ar remia socialines iniciatyvas, 13-14 proc. – bet kokias iniciatyvas, didinančias gyventojų gerovę. Kita vertus, akivaizdu ir tai, kur būtų paprasčiausiai nepataikyta. Regionų gyventojai nepalaikytų su aplinkosauga susijusių projektų, nes čia dėmesys gamtos klausimams yra kur kas mažesnis negu didmiesčiuose“, – sako konfederacijos generalinis direktorius.

Mokymus bei seminarus organizuojančios įmonės „PersonPremier“ strateginio valdymo ekspertas-konsultantas Tomas Staniulis pastebi, kad verslo įsitraukimo į socialinius projektus mastas Lietuvoje turi daug potencialo augti.

„Lietuvoje tai taip pat daroma, tik dar palyginti nedideliu mastu. Tačiau šiuolaikinėms įmonėms nebepakanka vien siekti pelno – vis reiklesni ir sąmoningesni vartotojai ima teikti pirmenybę prekės ženklams, kurių filosofija jiems priimtina. Dažnai tai reiškia etišką, atsakingą įmonės elgesį. Tai taikytina ir darbuotojams. Talentingi ir perspektyvūs darbuotojai gali rinktis, su kuo nori dirbti, ir noriau renkasi įmones, kurių puoselėjamos vertybės jiems priimtinos“, – teigia T. Staniulis.

Pagelbsti ne tik pinigais

Marijampolės savivaldybėje nuo 2011 metų veikiančios įmonės ICECO įmonių grupės marketingo vadovas Evaldas Kazlauskis pasakoja, kad maisto produktus gaminanti bendrovė kasmet skiria įvairią paramą socialiai jautrių žmonių grupių, tokių kaip globos įstaigose dienas leidžiantys senoliai, gyvenimo palengvinimui.

„Keletą kartų per metus įmonė skiria tikslinę finansinę paramą. Šių lėšų skyrimą numatome kasmet, bet pasitaiko situacijų, kai paramos prireikia netikėtai ir nepaisant to, kad tam tikram laikotarpiui numatytas paramos biudžetas būna išnaudotas, visuomet ieškome būdų padėti“, – sako pašnekovas.

ICECO gamina žuvies produktus ir ledus, tad kartais prie įvairių socialinių iniciatyvų prisideda savo produkcija. „Ledai – desertas, kuris suteikia džiaugsmo, o žuvies produktai prieš didžiąsias metų šventes keliauja ant tų žmonių šventinio stalo, kuriems jų įsigyti sudėtinga“, – kalba E. Kazlauskis ir priduria, kad įmonė prašymų paremti produkcija paprastai sulaukia iš tokių organizacijų, kurių veikla ir misijos svarba net nekelia klausimų.

Kalbėdamas apie tai, kokių socialinių iniciatyvų šiandien labiausiai trūksta šalies regionuose, E. Kazlauskis pateikia kiek netikėtą atsakymą: „Esame įpratę prisidėti prie įvairių socialinių projektų, kai remiami nepasiturintys žmonės, bet verslas mielai prisidėtų ir prie kultūrinių projektų. Kartais atrodo, kad regionas tarsi snūduriuoja, labai trūksta kultūrinių iniciatyvų. Juk kartais norėtųsi ir kokį koncertą išgirsti… Tai būtų labai aktualu žmonėms, kurie neturi galimybės nuvykti į renginius didžiuosiuose šalies miestuose“,  – mintimis dalijosi ICECO įmonių grupės marketingo vadovas.

Naudos gauna ir verslas

E. Kazlauskis pripažįsta, kad verslo prisiimama socialinė atsakomybė teikia naudos ne tik bendruomenei, bet ir pačiai įmonei. „Kiekvienoje įmonėje juk dirba žmonės, tad verslas, kuris atsakingai rūpinasi savo darbuotojais ir yra neabejingas vietos bendruomenės poreikiams, siunčia pozityvų signalą būsimiems darbuotojams“, – sako jis.

ICECO marketingo vadovas įsitikinęs, kad ateityje verslo įvairios socialinės iniciatyvos taps vis populiaresnės, mat keičiasi ir pačių verslininkų pasaulėžiūra: „Jau dabar matyti akivaizdūs verslo kultūros pokyčiai. Galvodami apie ateitį puikiai suvokiame, kad dar po 3-4 metų dėmesio skyrimas socialiniams projektams ir socialinės atsakomybės prisiėmimas taps kasdienybe – ne tik atsiliepsime į gaunamus pagalbos prašymus, bet ir patys daug aktyviau inicijuosime įvairius socialinius projektus“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu „Spinter“ tyrimai rugpjūčio 27 – rugsėjo 4 dieną atliko reprezentatyvią apklausą, kurioje dalyvavo 1010  18-75 metų gyventojų.

Pranešimą paskelbė: Rūta Jankauskaitė, UAB „Idea Prima“

(Perskaityta per mėnesį: 7, iš jų šiandien: 1.)